David Rodgers
Stock Analyst at Baird
(2.77)
# 1,753
Out of 5,242 analysts
112
Total ratings
57.53%
Success rate
2.17%
Average return
Main Sectors:
Stocks Rated by David Rodgers
| Stock | Action | Price Target | Current | Upside | Ratings | Updated | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| COR Cencora | Maintains: Outperform | $420 → $339 | $264.75 | +28.05% | 11 | May 7, 2026 | |
| ARE Alexandria Real Estate Equities | Downgrades: Neutral | $67 → $46 | $47.84 | -3.85% | 8 | May 4, 2026 | |
| FR First Industrial Realty Trust | Maintains: Outperform | $67 → $68 | $62.27 | +9.20% | 7 | Apr 28, 2026 | |
| EGP EastGroup Properties | Maintains: Outperform | $208 → $210 | $205.04 | +2.42% | 8 | Apr 28, 2026 | |
| PLD Prologis | Downgrades: Neutral | $128 → $130 | $144.68 | -10.15% | 10 | Jan 8, 2026 | |
| TRNO Terreno Realty | Upgrades: Outperform | $63 → $64 | $66.17 | -3.28% | 6 | Jan 8, 2026 | |
| STAG STAG Industrial | Maintains: Neutral | $38 → $39 | $38.30 | +1.83% | 7 | Nov 4, 2025 | |
| COLD Americold Realty Trust | Maintains: Outperform | $27 → $23 | $14.41 | +59.61% | 4 | May 16, 2025 | |
| REXR Rexford Industrial Realty | Maintains: Neutral | $48 → $47 | $36.03 | +30.45% | 4 | Mar 4, 2025 | |
| PDM Piedmont Realty Trust | Maintains: Neutral | $10 → $9 | $7.99 | +12.64% | 7 | Feb 24, 2025 | |
| XXXX XXXXXXXXXXXXXXXX Upgrade | Maintains: Outperform | $34 → $33 | $26.37 | +25.14% | 12 | Feb 24, 2025 | |
| XXXX XXXXXXXXXXXXXXXX Upgrade | Upgrades: Outperform | $66 → $65 | $88.60 | -26.64% | 2 | Jan 17, 2025 | |
| XXXX XXXXXXXXXXXXXXXX Upgrade | Maintains: Neutral | $30 → $32 | $25.46 | +25.69% | 5 | Nov 1, 2024 | |
| XXXX XXXXXXXXXXXXXXXX Upgrade | Maintains: Neutral | $38 → $43 | $41.46 | +3.71% | 1 | Jan 30, 2023 | |
| XXXX XXXXXXXXXXXXXXXX Upgrade | Downgrades: Neutral | $13 | $21.06 | -38.27% | 1 | Oct 10, 2022 | |
| XXXX XXXXXXXXXXXXXXXX Upgrade | Downgrades: Neutral | $224 → $203 | $10.95 | +1,753.88% | 7 | Jan 12, 2022 | |
| XXXX XXXXXXXXXXXXXXXX Upgrade | Downgrades: Neutral | $29 | $11.54 | +151.30% | 4 | Jan 7, 2021 | |
| XXXX XXXXXXXXXXXXXXXX Upgrade | Downgrades: Neutral | n/a | $190.65 | - | 5 | Apr 13, 2020 | |
| XXXX XXXXXXXXXXXXXXXX Upgrade | Upgrades: Outperform | n/a | $0.5245 | - | 3 | Jun 29, 2018 |
Cencora
May 7, 2026
Maintains: Outperform
Price Target: $420 → $339
Current: $264.75
Upside: +28.05%
Alexandria Real Estate Equities
May 4, 2026
Downgrades: Neutral
Price Target: $67 → $46
Current: $47.84
Upside: -3.85%
First Industrial Realty Trust
Apr 28, 2026
Maintains: Outperform
Price Target: $67 → $68
Current: $62.27
Upside: +9.20%
EastGroup Properties
Apr 28, 2026
Maintains: Outperform
Price Target: $208 → $210
Current: $205.04
Upside: +2.42%
Prologis
Jan 8, 2026
Downgrades: Neutral
Price Target: $128 → $130
Current: $144.68
Upside: -10.15%
Terreno Realty
Jan 8, 2026
Upgrades: Outperform
Price Target: $63 → $64
Current: $66.17
Upside: -3.28%
STAG Industrial
Nov 4, 2025
Maintains: Neutral
Price Target: $38 → $39
Current: $38.30
Upside: +1.83%
Americold Realty Trust
May 16, 2025
Maintains: Outperform
Price Target: $27 → $23
Current: $14.41
Upside: +59.61%
Rexford Industrial Realty
Mar 4, 2025
Maintains: Neutral
Price Target: $48 → $47
Current: $36.03
Upside: +30.45%
Piedmont Realty Trust
Feb 24, 2025
Maintains: Neutral
Price Target: $10 → $9
Current: $7.99
Upside: +12.64%
Feb 24, 2025
Maintains: Outperform
Price Target: $34 → $33
Current: $26.37
Upside: +25.14%
Jan 17, 2025
Upgrades: Outperform
Price Target: $66 → $65
Current: $88.60
Upside: -26.64%
Nov 1, 2024
Maintains: Neutral
Price Target: $30 → $32
Current: $25.46
Upside: +25.69%
Jan 30, 2023
Maintains: Neutral
Price Target: $38 → $43
Current: $41.46
Upside: +3.71%
Oct 10, 2022
Downgrades: Neutral
Price Target: $13
Current: $21.06
Upside: -38.27%
Jan 12, 2022
Downgrades: Neutral
Price Target: $224 → $203
Current: $10.95
Upside: +1,753.88%
Jan 7, 2021
Downgrades: Neutral
Price Target: $29
Current: $11.54
Upside: +151.30%
Apr 13, 2020
Downgrades: Neutral
Price Target: n/a
Current: $190.65
Upside: -
Jun 29, 2018
Upgrades: Outperform
Price Target: n/a
Current: $0.5245
Upside: -