Forgent plc (AIM:FORG)
0.0240
-0.0020 (-7.69%)
At close: Apr 2, 2026
Forgent Market Cap
Forgent has a market cap or net worth of 146.7 thousand as of April 2, 2026. Its market cap has decreased by -92.54% in one year.
Market Cap
146.70K
Enterprise Value
3.90M
Revenue
1.19M
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.02
Market Cap Chart
Since January 2, 2018, Forgent's market cap has decreased from 39.71M to 146.70K, a decrease of -99.63%. That is a compound annual growth rate of -49.27%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| Apr 2, 2026 | 146.70K | -60.00% |
| Dec 31, 2025 | 366.75K | -79.22% |
| Dec 31, 2024 | 1.76M | -67.59% |
| Dec 29, 2023 | 5.44M | -76.55% |
| Dec 30, 2022 | 23.22M | -77.23% |
| Dec 31, 2021 | 101.98M | -42.68% |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jan 2, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Zenova Group | 761.53K |
| Distil | 650.82K |
| Focus Xplore | 647.38K |
| ADM Energy | 638.99K |
| Aferian | 611.67K |
| PipeHawk | 581.01K |
| Ethernity Networks | 499.39K |
| Trellus Health | 478.87K |