Admicom Oyj (HEL:ADMCM)
Finland flag Finland · Delayed Price · Currency is EUR
30.05
-0.90 (-2.91%)
Apr 28, 2026, 6:29 PM EET
← View all transcripts

AGM 2025

Mar 19, 2025

Simo Leisti
CEO, Admicom

Puheenjohtaja, hyvät Admicomin osakkeenomistajat. Tosiaan, minun nimeni on Simo Leisti ja olen toiminut vuoden alusta Admicomin toimitusjohtajana. Tulen kertomaan hieman avainkohtia viime vuoden toiminnasta ja muutamia sanoja tästä myös 2025 vuoden ja eteenpäin olevasta strategiasta. Ensinnäkin haluan kiittää tietysti hallitusta luottamuksesta, että tähän tehtävään on nimitetty. Kun tutustuin yhtiöön ennen varsinaista nimitystä, niin heräsi sellainen tunne optimismista, että ollaan tekemisissä asiakassegmenttien ja toimialojen kanssa, joissa on paljon tehtävää digitalisaation ja datan ja tekoälyn hyödyntämisessä. Se on oikeastaan se tausta, mistä tulenkin. Olen ollut paljon IT-teknologia- ja palveluyhtiöissä ja nähnyt erilaisia toimialojen murroksia. Samalla, kun olen tutustunut yhtiöön enemmän ja yhtiön tuotteisiin ja palveluihin, niin optimismi on säilynyt. Meillä on valtavasti voimakkuuksia ja mahdollisuuksia markkinassa tarjota paljon arvoa meidän asiakkaille ja sitä kautta kehittää liiketoimintaa positiivisesti ja luoda myös sitä kautta osakkeenomistajille arvoa. Tosiaan, oma tausta on monikansallisista isoista IT-teknologia- ja palveluyhtiöistä [Foreign language].

Olen tosi iloinen, että saan olla nyt mukana tällaisessa 20 vuotta vanhassa, 300 henkeä sisältävässä startupissa ja viedä tätä tarinaa nyt sitten vauhdilla eteenpäin ja myös määrätietoisesti maailmalle. Me ollaan oltu strategiapolulla, jossa viimeiset kaksi vuotta, edellinen vuosi mukaan lukien, oli tällaista Focus for Growth -aikaa, jolloin luotiin edellytyksiä Admicomille lähteä kiihdytetyn kasvun vaiheeseen, lähteä kansainvälistymään ja tarjota asiakkaalle enemmän arvoa kuin ehkä se aikaisemmin ollut taloushallinnon ja toiminnanohjauksen järjestelmä, jolla on palveltu suomalaista rakennus- ja muita toimialasegmenttejä. Keskityttiin rakentamisen toimialaan, tehtiin portfolion laajentamista yrityskaupoilla ja lähdettiin luomaan myös pohjaa kansainvälistymiselle. Siihen mukaan luettuna viime vuoden lopulla tehty Bauhub-yrityskauppa Virosta. Nyt me ollaan sen äärellä, että nyt ollaan siirtymässä siihen kiihdytetyn kasvun vaiheeseen. Aletaan katsomaan sitä kansainvälistymistä ja myös nyt alkuvuodesta ollaan tehty suunnitelmia siihen, että miten me luodaan operatiivinen malli ja organisoituminen, jolla sitten se kiihdytetty kasvu mahdollistetaan. Tässä muutamia strategian toimeenpanon nostoja viime vuodelta [Foreign language] .

Tosiaan, lähdettiin kansainvälistämään liiketoimintaa ja samalla täydennettiin portfoliota Bauhub-yrityskaupan kautta. Tehtiin myös menestyksekkäitä myyntihankkeita ulkomaille, muun muassa Ruotsiin. Tuoteportfolio on nyt kirkastettu ja se visio on kirkastettu. Me ollaan täydennetty sitä portfoliota kattamaan rakentamisen hankkeiden eri elinkaarien vaiheita. Nyt koetaan, että nyt on oikeastaan hyvä aika lähteä myös yhtenäistämään sitä asiakaskokemusta, tuomaan synergioita eri rakentamisen projektin vaiheiden yli ja myös sitten lähteä luomaan portfoliota, jolla on kansainvälinen kasvupotentiaali. Tietysti kaiken ytimessä meillä on asiakas ja se asiakaskokemus, se arvo, mitä asiakkaat saavat meidän tuotteista. Siihen tehtiin paljon muun muassa teknisiä kehitystöitä, että saadaan yhtenäisempää käyttäjäkokemusta ostettujen erillisten tuotteiden yli. Myös lähdettiin määrätietoisesti tekemään kehityshankkeita tekoälyn ja datan hyödyntämisestä. Admicom on tukenut rakentamista jo yli 20 vuoden ajan. Kaikki, mitä me ollaan tehty, on jättänyt digitaalisen jalanjäljen. Se data on, voisi sanoa, vielä aika paljon hyödyntämätön potentiaali. Mitä sen datan avulla voidaan oppia? [Foreign language]

Miten me voidaan luoda meidän asiakkaalle erilaisia oppivia rakentamisen tukijärjestelmiä, joka sitten antaa edellytyksiä tehdä parempaa tuottavuutta, kannattavuutta hyvinkin matalakatteisessa toimialassa? Me viime vuoden aikana tuotiin ensimmäisiä käyttötapauksia ihan konkreettisesti meidän tuotteisiin, joilla voidaan tehdä automaattisesti asioita, muun muassa hyödyntämällä automaattista kuvantunnistamista. Me tehtiin myös määrätietoisia askeleita kestävän kehityksen edistämisessä. Me nähdään, että meillä on sekä meidän oma jalanjälki, jossa me tehtiin määrätietoisia kestävän kehityksen ja ympäristövaikutusten raportointien kehitysaskeleita ja omien valmiuksien luomista, mutta meillä on myös valtava potentiaali kehittää meidän asiakkaidemme kautta meidän positiivista kädenjälkeä. Siinä työssä me nähdään, että tulevaisuudessa Admicom voi auttaa meidän asiakkaita niin ympäristö-CO2-raportoinnin kautta kuin myös sitten parantamalla muun muassa työskentelyolosuhteita, työskentelyturvallisuutta ja vastuullisuutta kaiken kaikkiaan. Myös Admicomin historia on kasvanut yrityskauppojen kautta. Meillä on tietysti paljon töitä tehtävänä siinä, että me aletaan elämään enemmän yhden Admicomin kulttuuria ja saadaan kaikki ihmiset Admicomilla puhaltamaan samaan hiileen. Sitä työtä jatketaan tietysti myös tänä vuonna [Foreign language] .

Meidän portfolio on nyt todella laaja. Me palvelemme todella montaa eri käyttötapausta rakentamisen hankkeiden aikana. Me palvelemme todella montaa erilaista osapuolta, jotka osallistuvat rakentamisen hankkeisiin sekä sieltä suunnittelusta siihen työmaa-aikaiseen johtamiseen että sitten tietysti niitä tulevia kiinteistönomistajia. Me myös Bauhub-kaupan myötä saimme itsellemme monta erilaista ansaintamekanismia, jossa me voimme saada meidän tuotteista ja palveluista meidän liiketoiminnan liikevaihtoa sen asiakkaan liiketoiminnan volyymin perusteella, johon muun muassa meidän toiminnanohjausjärjestelmä ikään kuin sitoutuu. Eli miten asiakkaan liiketoiminta kehittyy, niin se pystyy myös tuottamaan meille lisää ansaintaa ja puhutaan niin sanotusta tasauslaskutuksesta. Me saamme ansaintaa siitä, että useammat meidän asiakkaiden henkilöt alkavat käyttää näitä meidän työkaluja, joiden kautta me saamme käyttäjäpohjaisia lisenssituloja. Sitten Bauhub-yrityskaupan myötä me pääsemme myös tekemään ansaintaa jokaisesta erillisestä rakennushankkeesta, joka on Bauhubin tuotteiden laskutusperusta. Tietysti yrityskaupalla me loimme itsellemme kilpailullista positiota entistä laajempaa kilpailijakenttää kohtaan [Foreign language] .

Koetaan, että me ollaan aika hyvässä asemassa sekä Suomen markkinassa että kansainvälisesti myös olemaan relevantti kumppani meidän asiakkaille vasten kilpailua. Rakentamisen toimialassa on valtava matka kuljettavana digitalisaation edistämisessä, jos mietitään vertailua muihin toimialoihin. Itse olen ollut mukana digitalisoimassa kaupan alaa, operaattoriliiketoimintaa, medialiiketoimintaa. Tiedän, mitä se on, kun tehdään asioita digital first, digitaalisuus edellä. Mutta olen aivan vakuuttunut siitä, että meillä on paljon annettavaa yhdessä meidän asiakkaiden kanssa toimialan kehittämiseksi. Siellä on paljon merkittäviä mahdollisuuksia lähteä luomaan arvoa siitä datasta, joka me ollaan kerätty yhdessä meidän asiakkaiden kanssa. Tuetaan sitä rakentamisen muutosta kohti prosessimaisuutta, projektimaisesta liiketoiminnasta. Parannetaan sitä rakentamisen laatua ja myös luotettavuutta. Rakentaminen ei ole missään kovin vahvassa maineessa näistä asioista. Tuodaan sitä vastuullisuutta osaksi sitä rakentamista. Rakentaminen on yksi merkittävä toimiala, joka voi tuottaa positiivista kehitystä muun muassa materiaalihukan pienentämisestä ja rakennusten elinkaaren kestävyydestä [Foreign language] .

Tietysti monen eri asian kautta me voidaan auttaa meidän asiakkaita, rakentajia rakentamaan paremmin ja olemaan tuottavampia ja taloudellisesti myös kannattavampia. Toimiala rakentamisessa on ollut valtavan suurissa haasteissa viimeisten muutamien vuosien aikana. Nyt viimeisin tilasto tammikuulta näyttää, että rakentamisen volyymi on kääntynyt plusmerkkiseen kehitykseen. Me ollaan tätä tietysti seurattu tiiviisti ja nähty sitä kehitystä kohti parempaa. Se, kuinka nopeasti me nähdään tästä haastavasta tilanteesta merkittävää parannusta, on vielä tietysti auki, mutta me uskotaan, että matka on kohti parempia aikoja ja positiivista volyymin kasvua rakentamisessa. Tietysti tänä aikana monet meidän asiakkaista on ollut tiukoissa paikoissa ja me ollaan myös nähty paljon meidän asiakaskunnassa konkursseja, joka on tietysti vaikuttanut osaltaan meidän taloudelliseen tulokseen. Katsotaan ihan lyhyesti viime vuoden taloudellisia tuloksia. Totta kai tilinpäätöstiedot on toimitettu etukäteen. Haastavasta markkinasta huolimatta me pystyttiin kasvattamaan meidän toistuvaa vuotuista laskutusta noin 10%. Me kaiken kaikkiaan kasvatettiin meidän liikevaihtoa noin 4% [Foreign language] .

Haastavasta markkinasta huolimatta pystyttiin tekemään erittäin hyvää kannattavuutta, vaikka edellisvuoteen verrattuna hieman alhaisemmalla tasolla. Mutta siinä suurin vaikuttava tekijä on ollut näiden tasauslaskujen pienentyminen ja sitä kautta se on myös vaikuttanut suoraan meidän kannattavuuteen. Kaiken kaikkiaan yritys on erittäin vakavarainen. Meillä on erittäin vahva taloudellinen tilanne meidän taseen näkökulmasta. Meillä on erittäin positiivinen kassavirta ja sitä kautta myös meillä on jakokelpoisia voittovaroja ja sitä myöten myös positiivinen ehdotus osingonjaosta. Kuten mainittu, meidän toistuva vuotuinen liikevaihtolaskutus on ollut nousussa huolimatta haastavista ajoista. Toki siihen on kontribuoinut paljon meidän tehdyt yrityskaupat, mutta siltikin näinä vaikeina aikoina yrityksen pitäminen kasvussa on ollut hieno saavutus ja siitä tietysti iso kiitos meidän koko organisaatiolle. Tässä näkyy vielä vähän enemmän sitä vaihtelua tämän kasvun takana. Vaikka meillä on ollut positiivisia myyntionnistumisia sekä uusasiakashankinnassa että lisämyynnissä, niin sitä kasvua on hidastanut nimenomaan poistuma, joka on tapahtunut yritysten konkurssien myötä, mutta myös osittain vapaaehtoisen poistuman myötä [Foreign language] .

Totta kai me odotetaan, että paremmat ajat alkaa positiivisesti vaikuttamaan meidän myös kasvumomenttumiin, mutta tälle vuodelle ollaan hyvinkin konservatiivisia siinä, että nähdään edelleenkin, että konkurssit jatkuu. Niin kuin alkuvuodesta ollaan lehdistä luettu, niin ihan merkittäviäkin rakentajia on valitettavasti mennyt konkurssiin. Meillä on erittäin vahva toistuva liikevaihtopohja ja vain noin 6% meidän liikevaihdosta on kertaluonteista. Viime vuoden lopulla tehdyn strategiapäätöksen myötä myös osa tästä kertaluontoisesta laskutuksesta ollaan siirtämässä takaisin sisäiseen työhön, eli suurin osa siitä on ollut meillä erilaista projektiohjelmistokehitystä. Me tullaan nyt sitten tämän vuoden aikana kohdistamaan ne panostukset ohjelmistokehityksessä ulkoisen laskutuksen sijasta sisäiseen kehitykseen. Eli meillä on erittäin vakaa ja hyvä toistuva laskutuspohja, jolla meidän liiketoiminta pyörii. Katsotaan lyhyesti tämän vuoden muutamiin nostoihin, miten tästä nyt siirrytään tähän kiihdytetyn kasvun vaiheeseen [Foreign language] .

Tässä on meidän missio, eli me uskotaan, että meillä on valtavasti annettavaa siihen, että me autetaan meidän asiakkaita rakentamaan paremmin ja me tehdään se yhdessä meidän asiakkaiden ja muiden rakentamisen ekosysteemin toimijoiden kanssa. Me uskotaan, että me pystytään tuomaan meidän asiakkaille erittäin vahva platformi, alusta, jossa on paljon eri tuotekyvykkyyksiä, jotka on myös AI-tekoälypohjaisesti tuettuja, että saadaan sitä oppimista ja saadaan sitä apua meidän asiakkaiden päätöksenteolle ja toiminnan automatisoimiseksi. Me halutaan myös rakentaa erittäin positiivinen ja vahva, hyvä asiakaskokemus ja me uskotaan, että sen asiakaskokemuksen takana on aina hyvä työntekijäkokemus. Kaiken kaikkiaan me halutaan, että meidän tuotteiden käyttö on helppoa, käyttöönotto on helppoa ja myös, että sitä voidaan vaiheittain laajentaa ja kasvattaa, jota kautta sitten tietysti saa lisäarvoa meidän tuotteista. Me halutaan olla läsnä useammalla eri markkinalla ja millä askelluksella ja suunnitelmalla me mennään kansainvälisyyttä kohti, niin siitä pari sanaa kohta [Foreign language] .

Tietysti halutaan, että Admicom on digitaalisen osaamisen ja rakentamisen paras työpaikka. Ne, jotka rakastaa näitä kahta lajia, niin Admicom on se paikka, missä kannattaa olla. Sitten näiden lupausten kautta me uskotaan, että me pystytään auttamaan asiakkaita olemaan noin 25% tuottavampia kuin ne, jotka ei ole Admicomin asiakkaita. Se on se meidän kova lupaus siitä, miten me tuotetaan arvoa meidän asiakkaille. Taloudellisena tavoitteena vuoteen 2030 meillä on saavuttaa €100 miljoonan toistuva vuotuinen liikevaihto. Katsotaan ensin sitä asiakaskokemusta. Me ollaan tuotu yhteen nyt näitä erillisiä tuotteita niin, että ne muodostaa enemmän tällaisen saumattoman kokonaisuuden rakentamisen elinkaaren ympärille. Tietysti tähän hankeaikaiseen johtamiseen liittyy se, että me tuodaan siihen myös se taloudellinen näkyvyys meidän toiminnanohjausjärjestelmästä ja tulevaisuudessa myös mahdollisesti muista taloushallinnon järjestelmistä. Me tullaan tähän meidän tuoteportfolioon tuomaan mukaan myös niitä AI-kyvykkyyksiä, jolloin ne on helppo ottaa käyttöön ja ne on intuitiivisesti käytettävissä meidän tuotteiden käyttäjille [Foreign language] .

Tästä näkyy myös, että Bauhub yrityskaupan kokoon suhteutettuna on paljon merkittävämpi kuin vain se liiketoiminta, mikä tuli Bauhubin myötä, koska se sitoo yhteen näitä eri tuoteominaisuuksia ja tuotekokonaisuuksia ja luo rakentamiselle yhtenäisen viestinnän ja tiedonjaon alustan. AI-kehityksestä muutama sana. Valitettavasti AI-tekoälykehityksessä on ollut sama trendi kuin yleisessä digitalisaatiossa, mistä näytin kuvan äsken. Rakentaminen on perässäkulkija. Vain yksi neljästä rakentajasta jollain tavalla hyödyntää tekoälyä tänä päivänä. Yksi isoin syy siihen on, että yksinkertaisesti tekoälyn rakentajilla ei ole osaamista. Me Admicomina halutaan varmistaa, että tähän tulee muutos. Me tullaan siihen merkittävästi panostamaan ja me julkaistiin viime viikolla meidän tutkimushanke, jossa me laitetaan €2,4 miljoonaa siihen, että me tutkitaan ne potentiaalit, joita tekoälyllä on rakentamisen toimialassa. Me tehdään se yhdessä meidän asiakkaiden kanssa. Me tehdään se yhdessä akateemisen maailman kanssa, tutkimustahojen kanssa. Me tehdään se yhdessä myös Business Finlandin rahoituksen tukemana. Me saatiin tähän kyseiseen hankkeeseen noin miljoonan rahoitus Business Finlandilta [Foreign language] .

Me halutaan, että tämän tekoälyhankkeen kautta meistä tulee kansainvälisestikin erottuva toimija rakentamisessa ja me autetaan rakentajia saamaan nämä kyvykkyydet käyttöön helpommin ja nopeammin. Kansainvälisyydestä muutama sana. Ensinnäkin pakko tunnustaa se, että meillä ei välttämättä ole kiire kansainvälistymiseen. Meillä on valtavasti kasvupotentiaalia Suomessa. Vain vähemmistö meidän asiakkaista käyttää enempää kuin yhtä Admicomin tuotteista. Meillä on valtava ristiinmyynnin potentiaali. Kaiken kaikkiaan meillä on tänä päivänä meidän koko tuote- ja palveluportfoliolla vain noin 10% markkinaosuus. Suomessakin riittää paljon kasvupotentiaalia. Mutta vasten meidän 2030-tavoitteita niin Suomen markkina ei meille riitä. Me ollaankin nyt tehty päätös siitä, että kaksi meidän avainhenkilöä, avainjohtajaa Mikko Järvi, joka on vetänyt meidän dokumentoinnin liiketoimintaa, ja Ted Pärts, joka oli meidän tuon Bauhubin toimitusjohtaja, he lähtevät johtamaan meidän kansainvälistymisen rakentamista, sen meidän strategian rakentamista ja ensimmäisiä testimarkkinointeja myös systemaattisesti Viron ja Baltian maiden suuntaan sekä Ruotsin suuntaan ensimmäisinä. Tietenkin parhaasta työpaikasta pitää nostaa esiin admicomilaiset [Foreign language] .

Eli meillä on erittäin vahva osaaminen laajasti tuotekehityksen, tuotehallinnan, myynnin ja markkinoinnin, sisäisten toimintojen ja tietysti tilitoimiston kautta, jossa meillä on myös hyvin vahva edustus. Meillä on erinomainen porukka, jolla on valtavasti toimialaosaamista, jonka kanssa voidaan tehdä hienoja asioita tulevaisuudessa. Me mentiin hienon virstanpylvään ohi viime vuonna. Admicomilasia on nyt yli 300. Me halutaan tietysti tarjota myös meidän henkilöille, admicomilaisille, mahdollisuuksia kasvuun ja kehittymiseen. Me myös ollaan nyt tänään julkaistu meidän uudistettu johtamisrakenne, jossa me yksinkertaistetaan meidän johtamisjärjestelmää, tuodaan lisää toimintaan kellotaajuutta niin sanotusti, jotta me tehdään nopeammin parempia päätöksiä ja autetaan sen kautta meitä kiihdytettyyn kasvuun. Me julkaistiin myös vastikään meidän paikalliset henkilöstön kanssa laaditut työehdot ja tietysti investoidaan paljon meidän henkilöiden hyvinvointiin. Me seurataan säännöllisesti henkilöstön tyytyväisyyttä erilaisilla pulssikyselyillä ja tietysti siinäkin halutaan, että päästään toimialan ihan kärkikastiin. Muutama prioriteetti vielä tälle vuodelle. Yksinkertaistettu toimintamalli, operatiivinen malli [Foreign language] .

Uudelleen allokoidaan meidän aikaa ja investointia strategian kannalta tärkeisiin asioihin ja tehdään se hyvin asiakaslähtöisesti. Kiihdytetään meidän kasvuoperaatioita. Me tuodaan sinne paljon enemmän fokusta ristiinmyynnin potentiaalin mahdollistamiseksi ja tietysti kansainvälistymiseen tehdään oma fokusinvestointi etenkin avainhenkilöiden ajankäytöstä. Yhdistetään meidän tuotteiden asiakaskokemusta ja tuodaan yhteen organisaatioon meidän tuotehallinta ja tuotekehitysihmiset. Me tuodaan tilitoimistolle, jossa meillä on paljon kirjanpidon ja palkkahallinnon ammattilaisia, niin tuodaan sille vähän uutta roolia ja uusia lisäarvopalveluita meidän asiakkaille. Panostetaan siihen tekoälyyn, kuten mainitsinkin jo, sellaisella tasolla, että siitä tulee meille merkittävä lisäarvotekijä sekä meidän asiakkaiden suuntaan että kilpailullisessa erottautumisessa. Muutamia rooleja vielä on auki meidän johtamiskokonaisuudessa ja muun muassa meillä on hakusessa uusi strategiajohtaja. Kuvassa näkyy myös meidän ohjeistus tälle vuodelle, joka on kommunikoitu markkinaan meidän viime vuoden tulosjulkistuksen yhteydessä. Johtoryhmä on tiivistynyt, vastuut on selkeytetty. Minun rooli toimitusjohtajana on varmistaa tietysti, että meillä on joukkue, joka on voittava joukkue ja pystyy meidät sinne kiihdytettyyn kasvuun viemään.

Satu Helmo talousjohtajana on myös meidän varatoimitusjohtaja ja hänen vastuullaan on kehittää meidän sisäisiä toimintaprosesseja ja tietysti auttaa meitä toimimaan taloudellisesti tavoitteiden mukaisesti. Pekka Pulkkinen vetää meidän kasvuoperaatioita. Hänelle kuuluu myynti, markkinointi ja meidän asiakaskokemus ja sitä kautta myös asiakashoidolliset asiat. Teemu Uusitalo on suhteellisen uusi tulokas, tuli mun kanssa samaan aikaan ja hän johtaa meidän nyt tuotehallinnan operaatiota ja tuotetukea. Thomas Raehalme on meidän teknologiajohtaja ja hän vetää meidän tuotekehitysorganisaatiota ja Helena Marjokorpi vetää meidän henkilöstöhallintoa. Avoin positio tosiaan johtoryhmässä vielä strategiajohtajalle. On ollut ilo toimia kyseisen hallituksen kanssa viime vuonna ja odotan suurella innolla myös tulevaa yhteistyötä, jahka päästään niihin valintoihin. Olen erittäin optimistinen siitä, että Admicomilla on loistava tulevaisuus edessään ja on hienoa olla mukana tässä Admicomin tarinassa. Kiitos mun puolesta ja nyt voidaan ottaa, jos on jotain kysymyksiä, puheenjohtaja.

Powered by