Scandinavian ChemoTech har annonserat en emission av units om cirka SEK 20.1 million och med mig för att prata om den emissionen och bolagets planer framåt har jag VD Mohan Frick. Välkommen, Mohan.
Tack så mycket.
Jag tänkte att vi skulle börja med en första fråga som är ju ganska uppenbar och det är ju bakgrunden till den här emissionen. Varför, varför tar bolaget in pengar just nu?
Ja, självklart är det så att bolaget behöver kapital för att fortsätta verksamheten framåt. Något som kom kanske något tidigare än vad både jag och bolagets ledning hade förväntat oss. Vi hade i början av året en plan som visade på att vi skulle få rätt betydande intäkter i förhållande till den nivå vi har varit på hittills, framför allt från veterinärmedicin. Vi har varit i dialog med en rad stora kunder under året som vi hade förhoppningar att vi skulle kunnat ha avslutat redan i dag. Den processens komplexitet och tid har vi tyvärr underskattat. Även om intresset har varit starkt hos de här kunderna så har tiden tagit betydligt längre tid.
Samtidigt så har vi en väldigt intressant position i bolaget som gör att vi verkligen vill fortsätta satsa både på den kommersiella delen, men också ser vi att vi har stora möjligheter att utvidga vår kliniska utvecklingspotential.
Hur är då det här emissionserbjudandet strukturerat? Vad är det som avgör värdet av framför allt den här teckningsoption som vi kallar för TO3?
Det finns ett antal olika områden i den här emissionen som skiljer sig lite från vår förra emission som också skedde i form av units. Hela emissionen ger ungefär en 30-procentig utspädning. Det innebär att man behöver 3 stycken aktier som ger vardera då en teckningsrätt vardera. 3 stycken aktier ger 3 teckningsrätter. Det ger rätten att teckna en unit för SEK 6.25. I den här uniten, förutom en aktie, så får också aktieägaren som väljer att delta i emissionen en teckningsoption. Denna teckningsoption skiljer sig också mot förra gången vi gjorde en emission. Det vill säga den har inget fast pris. Så att den är, du vet inte riktigt vad den kommer bli. Det enda du vet med säkerhet är att den ger minst 30% rabatt.
Det vill säga att vi kommer räkna ut vad priset blir baserat på genomsnittliga dagskurserna mellan 23 mars och 5 april. Snittet då på denna minus 30% blir priset som varje aktieägare får rätt att teckna ytterligare en aktie. Den här teckningsoptionen har ytterligare en egenskap och det är att det finns ett maxtak. Det vill säga att oavsett vad kursen är, så kommer det max bli SEK 12.50. Om vi räknar då med 30% i rabatt så innebär det att om kursen är SEK 18.80 i genomsnitt under den här tiden eller över, så blir kursen för att teckna denna teckningsoption fortfarande SEK 12.50. Ju högre kursen är utöver de här SEK 12.80, så blir då rabatten högre och högre och högre. Som minst så blir den 30%.
Om vi tittar då på var bolaget befinner sig nu, vad är det som gör att det är intressant att investera just nu?
ChemoTech har, tycker jag, inte varit i en sådan intressant position som vi är just nu. Vi har två stycken färdiga och certifierade produkter, båda avsedda till gigantiskt stora marknader. Den ena är för humanmedicin, framför allt för ytliga tumörer, men med en potential som har vuxit väldigt mycket den senaste tiden som jag kommer gå in på lite senare. Men vi har och sen så har vi också en färdig produkt för veterinärmedicin, där efterfrågan av ny teknologi är väldigt stor och en marknad som också är väldigt stor, framför allt i den europeiska och nordamerikanska marknaden. Där vi koncentrerar oss framför allt på katter och hundar, men också på lite större djur som hästar. Kliniskt, som jag sa, har vi också kommit en bra bit på vägen och egentligen förändrat våra förutsättningar som jag ser det framöver, radikalt.
Vi har under behandlingar i Ukraina kunnat påvisa det som jag har haft som målsättning redan sedan jag startade ChemoTech med mina partners. Det är att TSE-tekniken inte enbart ska fungera som en förstärkande effekt av cellgifter, utan ska ha egenskaper och skapa förutsättningar för att öka den immunsystematiska effekten i kroppen. Kroppens egna möjligheter att agera mot cancertumörerna. Detta har man nu för första gången kunnat dokumentera efter läkarna i Ukraina behandlade en patient med TSE som första behandlingsmetod. Det vill säga, det är inga andra behandlingsmetoder som har använts på den här patienten, utan det är bara TSE. Man har fått inte bara väldigt fina resultat på själva behandlingen. Man har också kunnat dokumentera att den här patientens immunförsvar har kraftigt agerat för att bryta ner den här tumören.
Detta skapar egentligen en förutsättning som vi inte tidigare kanske hade räknat med skulle ske så här tidigt. Det skapar ju förutsättningar att kunna vidare söka dokumentation för den immunoterapeutiska responsen av TSE. Det är nånting som då självklart förändrar vårt bolags kliniska strategi framöver. Vi hoppas kunna kommunicera stegvis hur de förändringar kommer ske här under både slutet av detta året men också under nästa år.
Om vi tittar då på ChemoTech's produkt inom humanmedicin först, IQwave. Vilka milstolpar ser du framåt här?
Ja, framför det alltså, det finns många milstolpar framöver. Jag ska försöka vara lite kortfattad. Vi har som sagt en klinisk studie som är på väg att starta på det statliga universitetssjukhuset AIIMS i Jodhpur. Detta är en studie som finansieras bland annat mellan den svenska och den indiska staten i ett innovationscenter, som ChemoTech är en technology partner till. Studien är inte vår. Det är AIIMS som genomför en studie för att kunna få TSE-behandlingen in i standardbehandlingar för hud- och halscancer. Men den studien har nu på sista tiden förändrats på grund av de intressanta findings vi har hittat från behandlingar i Ukraina, där vi har kunnat påvisa att kroppens egna immunförsvar har agerat kraftigt mot cancern och har skapat en väldigt fin effekt för patienten. Vi kommer också jobba med ett antal andra studier i bolaget.
Vi har studier som kommer starta inom kort inom andra indikationer. Också ett samarbete med AIIMS, men också i andra delar av världen. Som ni vet så har vi också ett annat behandlingsområde som är stort för oss och det är ju en lokalt avancerad bröstcancerbehandling. Så det är viktigt att vi samlar klinisk dokumentation även på det här området. Vi pratar om Ukraina. De findings man också har funnit i Ukraina är efter behandlat två patienter med pankreascancer. Detta är något vi inte och jag inte trodde att vi skulle ha nått såhär tidigt i bolagets utveckling, utan något som vi hade som i våra planer tidigast under slutet av nästa år eller året efter. Det här är oerhört intressant för oss och kan skapa möjligheter för ChemoTech att bli ett helt annat bolag och skapa en förutsättning för en helt annan klinisk strategi framöver.
Det är humanmedicinens absolut viktigaste milstolpar som jag ser framöver. Vi har väldigt många andra, lite mindre som vi inte riktar tid på att gå in på i dag.
Om vi då går in på veterinärmedicin och vetIQure™. Vad ser du för milstolpar inom det området?
vetIQure har vi ju i dag etablerat oss i tre väldigt stora organisationer. Det är framför allt AniCura och Evidensia, men också en större grupp där Frölunda ingår. Den kommersiella milstolpen är att vi ska nå framgångar i de offerter som ligger ute till dessa tre organisationer. Som tillsammans skapar förutsättningar till en betydande beställning. Framför allt så är det ju så att det är ju då de får tillgång till TSE och vår strategi är ju att jobba oss aktivt vidare med dessa organisationer för att påvisa inte bara hur bra TSE fungerar för behandling av hundar och katter, men även hästar. Framför allt också, vad är det för bolag de jobbar med?
För det är nånting vi har fått, till oss i form av referenser från bland annat Florida Wild att våran erfarenhet som ett life science-bolag inom humanmedicin skapar en kvalitetsnivå i vårat sätt att agera som de sällan har sett bland leverantörer inom veterinärmedicin. Och det är något vi ska ta tillvara på och absolut ha i åtanke när vi växer kommersiellt även inom veterinärmedicin. Så att öka försäljning, skapa en bättre kundlojalitet, men samtidigt också förstås arbeta med en aktiv marknadsföring till flera kliniker och flera andra företagskonstellationer utanför de här tre grupperna.
Vågar du säga nånting om när volymorder kan komma inom veterinärmedicin? För det är ändå det som är mest närliggande.
Jag hade hoppats självklart på att detta redan hade skett. Det var min målsättning och organisationens målsättning att vi redan under sommaren skulle få betydande ordrar inom veterinärmedicin. Men vi pratar om mångmiljardorganisationer med hundratals till tusentals kliniker vardera. Ja, det låter ju jättespännande förstås, men det gör ju också att det är ännu viktigare för oss att bete oss korrekt och ha lite is i magen, inte visa på nån form av pushighet i dessa relationer. Så att våra offerter ligger hos dessa kliniker och deras organisationer. Vi har en process i gång och jag vet att det finns en del frågor som hela tiden dyker upp som vi får svara på successivt här. Men att vi ska någon form av framgång under detta året, det ser jag väldigt positivt på.
Vad är det då pengarna som tas in i emissionen ska användas till här i närtid?
Framför allt så ska vi fortsätta vår kommersiella resa. Det är det viktigaste av allt. Det är att se till att vi börjar tjäna pengar i bolaget. Men det är också så att vi kan ju inte öka den takten utan att vi också lägger nödvändiga resurser på att utveckla organisationen. Det behöver inte vara så att det enbart sker med anställda, utan i Nordamerika är det vedertagligt att också arbeta med säljare på hög nivå, kompetensnivå, på vad säger försäljningsprovision eller commission-baserad. Det vill säga att de får en procentuell ersättning av det de säljer. Så att det är en del. Sen den andra delen är ju oerhört viktig med, som en del av de findings vi har inom det kliniska området för humanmedicin. Och det kommer också smittar av sig självklart inom veterinärmedicin. Det vill säga de olika kliniska utvecklingsprojekt vi kan driva.
För att kunna göra detta professionellt så behöver vi utveckla vår kliniska organisation. Vi behöver bli bättre och snabbare på att driva kliniska studier. Vi kommer också kunna få behov av att öka den kapaciteten i och med att fler kliniska studier kommer sättas i gång. Det är också viktigt att vi kan vara ett bollplank till alla dessa läkare vi jobbar med för att hjälpa dem att skriva och dokumentera framgången med TSE-behandlingarna. För att vi löpande ska kunna få nya publikationer, stora som små. Vi ska kunna skapa kommunikation som ska kunna användas av dessa läkare på kongresser och olika typer av konferenser. Där de kan få möjlighet att påverka andra läkare genom att ge sina rekommendationer och dela sina erfarenheter med TSE. Så det är en betydande tillväxt i organisationen som kommer behöva göras. Vi kommer också behöva successivt bygga upp produktionskapaciteten i bolaget.
Idag kan vi med lätthet producera upp till 100, 150 enheter om året. Vi ser att vi redan nu kommer behöva att lägga resurser på att öka den kapaciteten för att vi ska kunna nå förutsättningar att kunna leverera vetIQure™-enheter till några av de här stora aktörerna som kanske potentiellt kan köpa tiotals maskiner om året på varje, för varje företag och organisation. Det är någonting som också successivt behöver göras.
Mohan, om du bara i tre snabba punkter skulle få sammanfatta varför du tycker man ska investera i den här emissionen. Hur skulle det låta?
Förutom att jag själv har valt att delta med familjen att teckna för SEK 2 miljoner i emissionen, så är vi nummer ett i en oerhört intressant kommersiell fas. Vi har aktiva offerter och dialoger med tre gigantiskt stora operatörer inom veterinärmedicin, där samtliga har 100 till tusentals kliniker i Europa och Nordamerika. Punkt nummer två. Vi har nog aldrig varit i en intressantare situation heller vad det gäller att kunna bli en standardbehandling inom huvud- och halscancer, som också kommer successivt läggas, expandera in till studier för bröstcancer i Indien. Når vi framgångar i den här kliniska studien, vilket vi ser stora förhoppningar på, eftersom vi har behandlat hundratals patienter med huvud- och halscancer tidigare med mycket gott resultat, så skapar det förutsättningar för oss att kunna behandla tusentals patienter som lider av bara en enda indikation i Indien. Nummer tre.
Vi har inte heller varit i en intressantare situation efter de kliniska framgångar vi har haft med behandlingar i Ukraina. Vi har behandlat första patienten med en hudcancer som första behandlingsalternativ, där vi inte enbart har kunnat finna ett oerhört gott behandlingsresultat. Vi har också kunnat dokumentera att immunförsvaret på den här patienten har agerat mot tumören i kombination med vår behandling, vilket är något vi har haft som hypotes för TSE redan sedan vi startade. Men nu har vi fått svart på vitt att vi har faktiskt kunnat skapa detta. Det skapar oerhört intressanta förutsättningar framöver. Inbyggt i den här, vilka förutsättningar skapar framgångarna i det proof of concept vi har fått vid behandling av pankreascancer genom att använda TSE i öppen kirurgi.
Har visat sig vara säker behandling, men också i patologiska undersökningar visat sig också skapa väldigt viktiga förändringar på cellnivå i de här patienterna. Där en patient faktiskt har blivit utskriven från sjukhuset och fått gå hem för eftervård. Något som vi har förstått är väldigt sällsynt efter pankreasoperationer. Vi ser mycket positivt på framtiden. Jag hoppas ni delar min entusiasm och delta i emissionen.
Hur gör man då om man vill delta i den här emissionen som antingen befintlig aktieägare eller som en potentiell sådan?
Ja, det finns ju då förutsättningar att kunna anmäla sitt intresse att delta utan rätter. Låt oss börja med de som är aktieägare. För de kommer med automatik oftast få ett erbjudande skickat till sig via sin bank. De kommer också få ett aktieägarbrev utskickat till sig från oss. Ni har också möjlighet att titta på erbjudandet som sådant och hitta teckningssedlar på vår hemsida. För ni som inte är aktieägare och vill teckna så kan man ju då anmäla sitt intresse för att teckna utan företrädesrätt. Det vill säga att man har ingen sån här teckningsrätt som alla aktieägare får. Det går också utmärkt att göra.
Då hämtar man ner en sådan antingen på vår hemsida eller så kan det också finnas sådana här annonseringar via era banker där man kan anmäla sig. Men lättast är kanske att hämta ner det på vår hemsida om ni inte redan vet att ni kan hitta den på banken. Fyller ni i den och sen skickar ni den in till den adress som det står på den här blanketten.
Sen kommer det väl även vara en handel med teckningsrätter, eller hur?
Det stämmer det. Till skillnad från en väldigt kort teckningsrättshandel har vi valt att ha den lite förlängd. Anledningen är att jag har sett väldigt ofta att de här handelstiderna är så pass korta att för småbolag som ChemoTech så räcker inte riktigt detta för att alla ska kunna byta, det vill säga sälja och köpa rätter så att vi får en bra balans. Så därför har vi expanderat den här tiden så att det skapas förutsättningar för de som inte önskar eller kan teckna, kan avyttra teckningsrätten till någon som har den möjligheten och den viljan. Förutsättningen för oss på bolaget är ju självklart att skapa så många rätter som möjligt som finns i händerna på de som vill teckna. Det hoppas vi att den här förlängda tiden skapar ökade förutsättningar för.
Sista fråga då. När pågår teckningstiden?
Teckningstiden påbörjas på måndag, det vill säga i den tredje oktober och pågår fram till den tjugoförsta oktober.