Aguia Resources Limited (ASX:AGR)
0.0250
+0.0010 (4.17%)
May 14, 2026, 4:10 PM AEST
Aguia Resources Revenue
Aguia Resources had revenue of 252.20K AUD in the half year ending December 31, 2025. This brings the company's revenue in the last twelve months to 493.96K, up 1,057.85% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Aguia Resources had annual revenue of 284.43K.
Revenue (ttm)
493.96K
Revenue Growth
+1,057.85%
P/S Ratio
97.41
Revenue / Employee
49.40K
Employees
10
Market Cap
48.12M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 284.43K | - | - |
| Jun 30, 2024 | - | - | - |
| Jun 30, 2023 | - | - | - |
| Jun 30, 2022 | - | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Red Metal | 2.05M |
| Venus Metals Corporation | 310.59K |
| Carnavale Resources | 178.43K |
| Rapid Critical Metals | 61.45K |
| Recharge Metals | 16.58K |
| G11 Resources | 7.50K |
| Resource Minerals International | 704.00 |
| Anax Metals | -74.49K |