Advance Metals Limited (ASX:AVM)
0.0840
-0.0100 (-10.64%)
Apr 2, 2026, 4:10 PM AEST
Advance Metals Revenue
In the year 2025, Advance Metals had annual revenue of 71.97K AUD. Advance Metals had revenue of 39.00 in the half year ending June 30, 2025.
Revenue
71.97K
Revenue Growth
+79.58%
P/S Ratio
558.86
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
40.22M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Dec 31, 2025 | 71.97K | - | - |
| Dec 31, 2024 | - | - | - |
| Dec 31, 2023 | - | - | - |
| Dec 31, 2022 | - | - | - |
| Dec 31, 2021 | - | - | - |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| BHP Group | 80.94B |
| Fortescue | 24.50B |
| Northern Star Resources | 6.96B |
| Evolution Mining | 5.11B |
| Vertex Minerals | 1.45M |
| First Au | 501.42K |
| Venus Metals Corporation | 310.59K |
| Rapid Critical Metals | 61.45K |