Austin Metals Limited (ASX:AYT)
0.0040
+0.0010 (33.33%)
Apr 2, 2026, 4:11 PM AEST
Austin Metals Revenue
Austin Metals had revenue of 179.23K AUD in the half year ending December 31, 2025, with 3,894.47% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 185.23K, up 655.97% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Austin Metals had annual revenue of 18.70K with 14.82% growth.
Revenue (ttm)
185.23K
Revenue Growth
+655.97%
P/S Ratio
35.51
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
6.58M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 18.70K | 2.41K | 14.82% |
| Jun 30, 2024 | 16.29K | 3.62K | 28.62% |
| Jun 30, 2023 | 12.66K | 11.25K | 799.86% |
| Jun 30, 2022 | 1.41K | -50.27K | -97.28% |
| Jun 30, 2021 | 51.68K | 23.60K | 84.03% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Albion Resources | 1.64M |
| Dart Mining NL | 443.78K |
| Mamba Exploration | 50.62K |
| Genesis Resources | 36.41K |
| Emu NL | 23.48K |
| Rokeby Resources | 11.37K |
| Yari Minerals | 9.92K |
| Tempest Minerals | 6.33K |