Cooper Metals Limited (ASX:CPM)
0.0660
+0.0060 (10.00%)
May 15, 2026, 11:17 AM AEST
Cooper Metals Revenue
Cooper Metals had revenue of 26.49K AUD in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -79.00%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 62.29K, down -43.12% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Cooper Metals had annual revenue of 145.11K with 14.85% growth.
Revenue (ttm)
62.29K
Revenue Growth
-43.12%
P/S Ratio
94.35
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
5.88M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 145.11K | 18.76K | 14.85% |
| Jun 30, 2024 | 126.34K | 121.30K | 2,406.79% |
| Jun 30, 2023 | 5.04K | - | - |
| Jun 30, 2022 | - | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Cullen Resources | 1.66M |
| Stelar Metals | 214.92K |
| Western Yilgarn NL | 49.23K |
| Genesis Resources | 36.41K |
| Helix Resources | 35.95K |
| Pinnacle Minerals | 24.42K |
| Burley Minerals | 10.10K |
| Yari Minerals | 9.92K |