Emmerson Resources Limited (ASX:ERM)
0.3700
-0.0100 (-2.63%)
May 22, 2026, 4:10 PM AEST
Emmerson Resources Revenue
Emmerson Resources had revenue of 71.66K AUD in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -26.98%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 181.79K, up 5.72% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Emmerson Resources had annual revenue of 243.65K with 78.40% growth.
Revenue (ttm)
181.79K
Revenue Growth
+5.72%
P/S Ratio
1,354.53
Revenue / Employee
10.10K
Employees
18
Market Cap
246.23M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 243.65K | 107.08K | 78.40% |
| Jun 30, 2024 | 136.57K | -34.31K | -20.08% |
| Jun 30, 2023 | 170.88K | 76.56K | 81.17% |
| Jun 30, 2022 | 94.32K | -96.22K | -50.50% |
| Jun 30, 2021 | 190.54K | 84.23K | 79.23% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Beacon Minerals | 134.03M |
| Maritana Minerals | 97.63M |
| Polymetals Resources | 39.64M |
| Gorilla Gold Mines | 413.79K |
| West Wits Mining | 122.00K |
| Torque Metals | 116.54K |
| Barton Gold Holdings | -2.00K |
Emmerson Resources News
- 18 days ago - Emmerson Resources Slides: Investor presentation - Filings
- 2 months ago - Emmerson Resources Quarterly report: H1 2026 - Filings
- 4 months ago - Emmerson Resources Earnings release: Q2 2026 - Filings
- 7 months ago - Emmerson Resources Earnings release: Q1 2026 - Filings
- 7 months ago - Emmerson Resources Slides: Corporate presentation - Filings
- 8 months ago - Emmerson Resources Annual report: H2 2025 - Filings
- 9 months ago - Emmerson Resources Slides: Corporate presentation - Filings
- 10 months ago - Emmerson Resources Earnings release: Q4 2025 - Filings