Magnetic Resources NL (ASX:MAU)
1.940
-0.020 (-1.02%)
Apr 28, 2026, 4:10 PM AEST
Magnetic Resources NL Revenue
Magnetic Resources NL had revenue of 909.00 AUD in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -99.82%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 9.11K. In the fiscal year ending June 30, 2025, Magnetic Resources NL had annual revenue of 8.20K, down -98.37%.
Revenue (ttm)
9.11K
Revenue Growth
-98.37%
P/S Ratio
63,559.53
Revenue / Employee
1.82K
Employees
5
Market Cap
579.09M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 8.20K | -494.77K | -98.37% |
| Jun 30, 2024 | 502.97K | 502.49K | 104,686.04% |
| Jun 30, 2023 | 480.00 | -239.52K | -99.80% |
| Jun 30, 2022 | 240.00K | -261.60K | -52.15% |
| Jun 30, 2021 | 501.60K | 498.74K | 17,414.11% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| New Murchison Gold | 17.96M |
| Australian Strategic Materials | 10.10M |
| Jupiter Mines | 9.45M |
| European Lithium | 946.12K |
| Sovereign Metals | 286.14K |
| St George Mining | 102.72K |
| Galan Lithium | 6.14K |
| Meteoric Resources NL | 408.00 |
Magnetic Resources NL News
- 2 months ago - Magnetic Resources NL Transcript: RIU Explorers Conference 2026 - Transcripts
- 9 months ago - Rinehart-backed Arafura Rare Earths, Magnetic Resources chase equity - The Australian Financial Review
- 9 months ago - Magnetic Resources NL Transcript: Diggers & Dealers Mining Forum 2025 - Transcripts