MC Mining Limited (ASX:MCM)
0.3400
+0.0150 (4.62%)
Apr 2, 2026, 10:34 AM AEST
MC Mining Revenue
MC Mining had revenue of $6.58M USD in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -73.91%. This brings the company's revenue in the last twelve months to $15.65M, down -21.08% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, MC Mining had annual revenue of $17.45M, down -52.40%.
Revenue (ttm)
$15.65M
Revenue Growth
-21.08%
P/S Ratio
11.83
Revenue / Employee
$36.65K
Employees
427
Market Cap
277.46M AUD
Revenue Chart
* This company reports financials in USD.
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 17.45M | -19.21M | -52.40% |
| Jun 30, 2024 | 36.67M | -8.13M | -18.16% |
| Jun 30, 2023 | 44.80M | 21.29M | 90.54% |
| Jun 30, 2022 | 23.51M | 2.81M | 13.57% |
| Jun 30, 2021 | 20.70M | 3.55M | 20.68% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Ampol | 31.37B |
| Woodside Energy Group | 19.47B |
| Santos | 7.40B |
| Yancoal Australia | 6.01B |
| Strike Energy | 72.91M |
| Omega Oil & Gas | 597.63K |
| Finder Energy Holdings | 232.77K |
| Berkeley Energia | -439.00K |