S.C. Electroconstructia Elco Alba Iulia S.A. (BVB:EEAI)
1.410
0.00 (0.00%)
At close: May 22, 2026
BVB:EEAI Revenue
In the year 2025, S.C. Electroconstructia Elco Alba Iulia had annual revenue of 6.01M RON, down -35.83%. S.C. Electroconstructia Elco Alba Iulia had revenue of 2.46M in the half year ending June 30, 2025, a decrease of -62.47%.
Revenue
6.01M
Revenue Growth
-35.83%
P/S Ratio
0.79
Revenue / Employee
428.95K
Employees
14
Market Cap
4.76M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Dec 31, 2025 | 6.01M | -3.35M | -35.83% |
| Dec 31, 2024 | 9.36M | -1.05M | -10.13% |
| Jan 1, 2024 | 10.41M | 7.59M | 269.07% |
| Jan 1, 2023 | 2.82M | 595.11K | 26.73% |
| Jan 1, 2022 | 2.23M | 210.71K | 10.46% |
| Jan 1, 2021 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jan 1, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jan 1, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jan 1, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| S.C. Constructii Feroviare Galati | 11.49M |
| S.C. Electroaparataj | 11.28M |
| S.C. Institutul de Cercetari în Transporturi - Incertrans | 7.54M |
| S.C. Comturist | 3.65M |
| Adiss | 3.52M |
| Complex Comet | 915.33K |
| Comaliment Resita | 593.39K |
| S.C. Inox | 339.20K |