Grey Matters Health Inc. (CSE:GREY)
0.3900
-0.0100 (-2.50%)
May 22, 2026, 9:30 AM EST
Grey Matters Health Market Cap
Grey Matters Health has a market cap or net worth of CAD 2.17 million as of May 22, 2026. Its market cap has decreased by -6.44% in one year.
Market Cap
2.17M
Enterprise Value
2.60M
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.39
Market Cap Chart
Since February 1, 2016, Grey Matters Health's market cap has decreased from 17.71M to 2.17M, a decrease of -87.76%. That is a compound annual growth rate of -18.43%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 22, 2026 | 2.17M | -22.32% |
| Dec 31, 2025 | 2.79M | 45.99% |
| Dec 31, 2024 | 1.91M | 50.70% |
| Dec 29, 2023 | 1.27M | -75.16% |
| Dec 30, 2022 | 5.10M | -25.66% |
| Dec 31, 2021 | 6.87M | -78.12% |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 29, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Refined Energy | 20.12M |
| FLUENT | 17.62M |
| LIR Life Sciences | 15.05M |
| Promino Nutritional Sciences | 11.43M |
| Aequus Pharmaceuticals | 663.17K |
| Adaptogenics Health | 491.93K |
| Nirvana Life Sciences | 229.23K |
| Digicann Ventures | 120.28K |