La Imperial Resources Inc. (CSE:LAI.X)
0.0100
0.00 (0.00%)
Apr 28, 2026, 9:30 AM EST
La Imperial Resources Market Cap
La Imperial Resources has a market cap or net worth of CAD 120.86 thousand as of April 29, 2026.
Market Cap
120.86K
Enterprise Value
1.78M
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.01
Market Cap Chart
Since December 14, 2015, La Imperial Resources's market cap has increased from 60.43K to 120.86K, an increase of 100.00%. That is a compound annual growth rate of 7.01%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| Mar 6, 2026 | 120.86K | - |
| Dec 10, 2024 | 120.86K | -83.33% |
| Dec 27, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 14, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| 37 Capital | 1.24M |
| Pluto Ventures | 1.12M |
| Jaeger Resources | 1.10M |
| Global Tactical Metals | 1.00M |
| Seasif Exploration | 727.34K |
| Interconnect Ventures | 679.83K |
| HFX Holding | 476.71K |
| International Zeolite | 424.07K |