MegaWatt Lithium and Battery Metals Corp. (CSE:MEGA)
0.3400
+0.0950 (38.78%)
May 1, 2026, 12:14 PM EST
CSE:MEGA Market Cap
CSE:MEGA has a market cap or net worth of CAD 1.06 million as of May 1, 2026. Its market cap has increased by 92.86% in one year.
Market Cap
1.06M
Enterprise Value
1.21M
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.34
Market Cap Chart
Since August 21, 2019, CSE:MEGA's market cap has decreased from 1.85M to 1.06M, a decrease of -42.88%. That is a compound annual growth rate of -8.02%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 1, 2026 | 1.06M | 88.89% |
| Dec 31, 2025 | 558.76K | 53.15% |
| Dec 23, 2024 | 364.84K | -70.81% |
| Dec 29, 2023 | 1.25M | -59.23% |
| Dec 30, 2022 | 3.07M | -56.98% |
| Dec 31, 2021 | 7.13M | -57.16% |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 2, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Aug 21, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Go Metals | 866.47K |
| Tana Resources | 848.25K |
| Aurora Royalties | 809.73K |
| Pedro Resources | 796.22K |
| New Destiny Mining | 791.20K |
| Glen Eagle Resources | 729.01K |
| Lithos Group | 728.54K |
| Vantex Resources | 721.39K |