Avila Energy Corporation (CSE:VIK)
0.0150
0.00 (0.00%)
May 29, 2026, 1:28 PM EST
Avila Energy Market Cap
Avila Energy has a market cap or net worth of CAD 861.45 thousand as of May 29, 2026. Its market cap has decreased by -86.84% in one year.
Market Cap
861.45K
Enterprise Value
9.44M
Revenue
616.35K
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.02
Market Cap Chart
Since March 5, 2021, Avila Energy's market cap has decreased from 10.18M to 861.45K, a decrease of -91.54%. That is a compound annual growth rate of -37.62%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 28, 2026 | 861.45K | -23.93% |
| Dec 11, 2025 | 1.13M | -84.57% |
| Dec 29, 2023 | 7.34M | -75.61% |
| Dec 30, 2022 | 30.08M | 195.44% |
| Mar 5, 2021 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| James Bay Resources | 1.45M |
| District Mines | 1.42M |
| International Frontier Resources | 1.33M |
| Strikewell Energy | 1.04M |
| XXL Energy | 1.02M |
| PureWave Hydrogen | 891.83K |
| Marksmen Energy | 792.74K |
| Kingsland Energy | 700.61K |