British & American Investment Trust PLC (LON:BAF)
9.15
-1.85 (-16.82%)
May 26, 2026, 1:45 PM GMT
LON:BAF Revenue
In the year 2025, British & American Investment Trust had annual revenue of -2.10M GBP. British & American Investment Trust had revenue of 1.01M in the half year ending December 31, 2025.
Revenue
-2.10M
Revenue Growth
n/a
P/S Ratio
-1.25
Revenue / Employee
-349.33K
Employees
6
Market Cap
2.63M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Dec 31, 2025 | -2.10M | -5.11M | - |
| Dec 31, 2024 | 3.01M | 3.90M | - |
| Dec 31, 2023 | -887.00K | -2.33M | - |
| Dec 31, 2022 | 1.44M | -441.00K | -23.43% |
| Dec 31, 2021 | 1.88M | 82.00K | 4.56% |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Vox Valor Capital | 10.06M |
| Sure Ventures | 3.30M |
| Gunsynd | 1.34M |
| Worldsec | 604.80K |
| Tiger Alpha | 232.99K |
| Mindflair | 4.00K |
| Primorus Investments | -95.00K |
| Blue Star Capital | -346.93K |