Zenith Energy Ltd. (LON:ZEN)
6.50
+0.12 (1.88%)
May 26, 2026, 4:35 PM GMT
Zenith Energy Revenue
Zenith Energy had revenue of 1.09M CAD in the half year ending September 30, 2025, a decrease of -19.97%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 2.33M, up 73.97% year-over-year. In the fiscal year ending March 31, 2025, Zenith Energy had annual revenue of 2.15M with 20.08% growth.
Revenue (ttm)
2.33M CAD
Revenue Growth
+73.97%
P/S Ratio
37.40
Revenue / Employee
290.75K CAD
Employees
8
Market Cap
46.46M GBP
Revenue Chart
* This company reports financials in CAD.
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Mar 31, 2025 | 2.15M | 359.00K | 20.08% |
| Mar 31, 2024 | 1.79M | -11.37M | -86.41% |
| Mar 31, 2023 | 13.16M | 4.92M | 59.72% |
| Mar 31, 2022 | 8.24M | 7.64M | 1,282.38% |
| Mar 31, 2021 | 596.00K | -139.00K | -18.91% |
| Mar 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Mar 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Mar 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Mar 31, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Mar 31, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Star Energy Group | 34.72M |
| Caspian Sunrise | 19.55M |
| Zephyr Energy | 11.34M |
| The Parkmead Group | 3.47M |
| Enwell Energy | 2.49M |
| Predator Oil & Gas Holdings | 938.84K |
| Chariot | 116.78K |
| Aminex | 36.41K |
Zenith Energy News
- 6 months ago - Zenith Energy Quarterly report: H1 2026 - Filings
- 11 months ago - Zenith Energy Annual report: H2 2025 - Filings
- 1 year ago - KKR to Acquire Australian Power Provider Zenith Energy - WSJ
- 1 year ago - KKR to buy Australia's Zenith Energy from consortium - Reuters
- 1 year ago - Zenith Energy Quarterly report: H1 2025 - Filings
- 1 year ago - Publication of 2024 FY Annual Audited Report - Accesswire
- 1 year ago - Zenith Energy Annual report: H2 2024 - Filings
- 2 years ago - Update on Arbitrations against Republic of Tunisia and ETAP - Accesswire