Equipmake Holdings Plc (AQU:EQIP)
1.250
0.00 (0.00%)
At close: Apr 28, 2026
Equipmake Holdings Revenue
Equipmake Holdings had revenue of 1.44M GBP in the half year ending November 30, 2025, a decrease of -64.03%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 2.97M, down -58.80% year-over-year. In the fiscal year ending May 31, 2025, Equipmake Holdings had annual revenue of 3.49M, down -52.13%.
Revenue (ttm)
2.97M
Revenue Growth
-58.80%
P/S Ratio
4.72
Revenue / Employee
48.75K
Employees
61
Market Cap
14.05M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| May 31, 2025 | 3.49M | -3.80M | -52.13% |
| May 31, 2024 | 7.28M | 2.23M | 44.07% |
| May 31, 2023 | 5.05M | 1.35M | 36.32% |
| May 31, 2022 | 3.71M | 103.22K | 2.86% |
| May 31, 2021 | 3.60M | - | - |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Adnams | 66.25M |
| Newbury Racecourse | 22.44M |
| Oberon Investments Group | 9.99M |
| ProBiotix Health | 2.73M |
| CRUSHMETRIC Group | 316.59K |
| Valereum | 19.27K |
| Coinsilium Group | 6.00K |
| Mendell Helium | -169.00K |