AKORA Resources Limited (ASX:AKO)
0.0800
-0.0020 (-2.44%)
Apr 2, 2026, 1:36 PM AEST
AKORA Resources Revenue
In the year 2025, AKORA Resources had annual revenue of 5.24K AUD, down -72.82%. AKORA Resources had revenue of 3.44K in the half year ending June 30, 2025, with 668.30% growth.
Revenue
5.24K
Revenue Growth
-72.82%
P/S Ratio
2,656.86
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
13.91M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Dec 31, 2025 | 5.24K | -14.03K | -72.82% |
| Dec 31, 2024 | 19.27K | 8.70K | 82.39% |
| Dec 31, 2023 | 10.56K | 10.42K | 7,037.84% |
| Dec 31, 2022 | 148.00 | 70.00 | 89.74% |
| Dec 31, 2021 | 78.00 | 47.00 | 151.61% |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Ragnar Metals | 6.25M |
| Infini Resources | 2.55M |
| Buxton Resources | 1.26M |
| Mandrake Resources | 664.42K |
| Redivium | 477.74K |
| Battery Age Minerals | 448.00K |
| Cazaly Resources | 238.69K |
| Great Western Exploration | 203.48K |