Albion Resources Limited (ASX:ALB)
0.0430
-0.0070 (-14.00%)
Apr 2, 2026, 11:48 AM AEST
Albion Resources Revenue
Albion Resources had revenue of 1.60M AUD in the half year ending December 31, 2025, with 1,667.71% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 1.64M, up 1,478.60% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Albion Resources had annual revenue of 106.98K, down -15.46%.
Revenue (ttm)
1.64M
Revenue Growth
+1,478.60%
P/S Ratio
3.72
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
6.11M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 106.98K | -19.57K | -15.46% |
| Jun 30, 2024 | 126.54K | 46.90K | 58.89% |
| Jun 30, 2023 | 79.64K | 62.93K | 376.48% |
| Jun 30, 2022 | 16.72K | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Freehill Mining | 1.73M |
| Dart Mining NL | 443.88K |
| Western Yilgarn NL | 49.23K |
| Genesis Resources | 36.41K |
| Accelerate Resources | 17.79K |
| Carbine Resources | 15.82K |
| Burley Minerals | 10.10K |
| Surefire Resources NL | 5.57K |