American Rare Earths Limited (ASX:ARR)
0.3350
+0.0200 (6.35%)
Apr 1, 2026, 4:10 PM AEST
American Rare Earths Revenue
American Rare Earths had revenue of -17.91K AUD in the twelve months ending December 31, 2025.
Revenue (ttm)
-17.91K
Revenue Growth
n/a
P/S Ratio
-10,107.86
Revenue / Employee
-2.98K
Employees
6
Market Cap
181.00M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | - | - | - |
| Jun 30, 2024 | - | - | - |
| Jun 30, 2023 | - | - | - |
| Jun 30, 2022 | 40.97K | -52.93K | -56.37% |
| Jun 30, 2021 | 93.90K | 37.93K | 67.75% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| OM Holdings | 953.95M |
| Syrah Resources | 50.04M |
| Lake Resources NL | 1.80M |
| Waratah Minerals | 799.88K |
| Cygnus Metals | 592.40K |
| Energy Transition Minerals | 587.00K |
| Quantum Graphite | 57.22K |
| KGL Resources | -54.45K |
American Rare Earths News
- 2 hours ago - American Rare Earths Accelerates Pilot Plant to Produce Pre-Production Concentrate - GlobeNewsWire
- 2 days ago - American Rare Earths Commissions Oxide to Metal Study for Heavy Rare Earths - GlobeNewsWire
- 7 days ago - American Rare Earths Appoints Former Newmont Executive as Vice President, Corporate Development and Strategy - GlobeNewsWire
- 8 days ago - American Rare Earths Commences Gold, Silver, Copper and Manganese Target Review at La Paz, Arizona - GlobeNewsWire
- 16 days ago - Halleck Creek Ore Selected for Feedstock for the DoE METALLIC Research Consortium - GlobeNewsWire
- 4 weeks ago - American Rare Earths announces consolidation of president and CEO Roles - GlobeNewsWire
- 7 weeks ago - American Rare Earths' Shareholder Letter - GlobeNewsWire
- 2 months ago - American Rare Earths Partners with University of Wyoming to Explore Byproducts Associated with Future Rare Earths Production at Halleck Creek - GlobeNewsWire