Buxton Resources Limited (ASX:BUX)
0.0420
0.00 (0.00%)
Apr 2, 2026, 3:33 PM AEST
Buxton Resources Revenue
Buxton Resources had revenue of 618.54K AUD in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -71.27%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 1.26M, up 18.57% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Buxton Resources had annual revenue of 1.00M, down -64.78%.
Revenue (ttm)
1.26M
Revenue Growth
+18.57%
P/S Ratio
11.55
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
14.50M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 1.00M | -1.84M | -64.78% |
| Jun 30, 2024 | 2.85M | 451.62K | 18.86% |
| Jun 30, 2023 | 2.39M | 2.36M | 6,240.80% |
| Jun 30, 2022 | 37.77K | -76.30K | -66.89% |
| Jun 30, 2021 | 114.07K | -1.49M | -92.87% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Ragnar Metals | 6.25M |
| Infini Resources | 2.55M |
| Yugo Metals | 372.84K |
| Great Western Exploration | 203.48K |
| Evion Group NL | 149.89K |
| MetalsGrove Mining | 81.29K |
| New Frontier Minerals | 23.34K |
| AKORA Resources | 12.55K |