Charger Metals NL (ASX:CHR)
0.0910
0.00 (0.00%)
May 14, 2026, 4:10 PM AEST
Charger Metals NL Revenue
Charger Metals NL had revenue of 7.53K AUD in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -63.55%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 151.71K, up 1,212.17% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Charger Metals NL had annual revenue of 156.32K with 678.65% growth.
Revenue (ttm)
151.71K
Revenue Growth
+1,212.17%
P/S Ratio
79.54
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
12.07M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 156.32K | 136.25K | 678.65% |
| Jun 30, 2024 | 20.08K | - | - |
| Jun 30, 2023 | - | - | - |
| Jun 30, 2022 | - | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Magontec | 64.12M |
| Morella Corporation | 661.01K |
| Eagle Mountain Mining | 291.50K |
| New Frontier Minerals | 23.34K |
| Bayan Mining and Minerals | 19.89K |
| MRG Metals | -3.36K |
| Cadoux | -37.09K |
| Sheffield Resources | -113.00K |
Charger Metals NL News
- 8 days ago - Chalmers to lift R&D tax breaks, but CGT a bitter pill for some - The Australian Financial Review
- 10 days ago - ‘Cut it entirely’: Economists tell Chalmers where to find savings - The Australian Financial Review
- 24 days ago - States on edge about NDIS cuts as Chalmers flags they will be ‘easily the most important’ part of budget savings - The Guardian
- 25 days ago - Australia news live: Pocock buys billboards to pressure Chalmers on gas export tax; survey reveals national gloom - The Guardian
- 2 months ago - Australia news live: productivity roundtable urges Chalmers to be bold in May budget; federal police seize 28kg of cocaine hidden in luxury bus - The Guardian
- 3 months ago - Grattan is half-right about GST. But Chalmers may have to redo NDIS - The Australian Financial Review
- 3 months ago - ASIC scrubs director data after Chalmers, ASIO intervention - The Australian Financial Review
- 5 months ago - Chalmers rushes to get new superannuation tax in place by July - The Australian Financial Review