Core Lithium Ltd (ASX:CXO)
0.3250
0.00 (0.00%)
Apr 28, 2026, 4:10 PM AEST
Core Lithium Revenue
Core Lithium had revenue of -2.42M AUD in the twelve months ending December 31, 2025. In the fiscal year ending June 30, 2025, Core Lithium had annual revenue of -2.42M.
Revenue
-2.42M
Revenue Growth
n/a
P/S Ratio
-391.51
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
947.85M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | -2.42M | -191.92M | - |
| Jun 30, 2024 | 189.49M | 138.90M | 274.51% |
| Jun 30, 2023 | 50.60M | - | - |
| Jun 30, 2022 | - | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| GR Engineering Services | 424.92M |
| Metals X | 285.00M |
| EQ Resources | 75.45M |
| Lindian Resources | 667.72K |
| Magnetic Resources NL | 9.11K |
| Galan Lithium | 6.14K |
| Tivan | -9.00K |
| Chalice Mining | -396.00K |
Core Lithium News
- 9 months ago - Core Lithium Transcript: Diggers & Dealers Mining Forum 2025 - Transcripts
- 1 year ago - Core Lithium Transcript: Study Result - Transcripts
- 1 year ago - Core Lithium Earnings Call Transcript: Q2 2025 - Transcripts
- 1 year ago - Core Lithium Earnings Call Transcript: Q1 2025 - Transcripts
- 1 year ago - Core Lithium Earnings Call Transcript: Q4 2024 - Transcripts
- 2 years ago - Core Lithium Earnings Call Transcript: Q2 2024 - Transcripts
- 2 years ago - Core Lithium Transcript: AGM 2023 - Transcripts
- 2 years ago - Core Lithium Earnings Call Transcript: Q1 2024 - Transcripts