Dart Mining NL (ASX:DTM)
0.0300
-0.0010 (-3.23%)
Apr 2, 2026, 3:38 PM AEST
Dart Mining NL Revenue
Dart Mining NL had revenue of 407.20K AUD in the half year ending December 31, 2025, with 36.82% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 443.78K, up 103.26% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Dart Mining NL had annual revenue of 251.20K, down -16.64%.
Revenue (ttm)
443.78K
Revenue Growth
+103.26%
P/S Ratio
14.17
Revenue / Employee
44.39K
Employees
10
Market Cap
6.29M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 251.20K | -50.13K | -16.64% |
| Jun 30, 2024 | 301.32K | -156.61K | -34.20% |
| Jun 30, 2023 | 457.93K | 183.69K | 66.98% |
| Jun 30, 2022 | 274.24K | 244.82K | 832.34% |
| Jun 30, 2021 | 29.41K | 5.86K | 24.87% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Freehill Mining | 1.73M |
| Albion Resources | 1.64M |
| Austin Metals | 185.23K |
| Mamba Exploration | 50.62K |
| Genesis Resources | 36.41K |
| Burley Minerals | 10.10K |
| Yari Minerals | 9.92K |
| Tempest Minerals | 6.33K |