Everest Metals Corporation Ltd (ASX:EMC)
0.1150
-0.0050 (-4.17%)
Apr 2, 2026, 1:17 PM AEST
ASX:EMC Revenue
Everest Metals Corporation had revenue of 241.40K AUD in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -65.41%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 879.86K. In the fiscal year ending June 30, 2025, Everest Metals Corporation had annual revenue of 719.25K with 1,044.63% growth.
Revenue (ttm)
879.86K
Revenue Growth
+1,044.63%
P/S Ratio
35.25
Revenue / Employee
97.76K
Employees
9
Market Cap
31.02M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 719.25K | 656.42K | 1,044.63% |
| Jun 30, 2024 | 62.84K | 24.95K | 65.84% |
| Jun 30, 2023 | 37.89K | 12.45K | 48.95% |
| Jun 30, 2022 | 25.44K | 8.02K | 46.00% |
| Jun 30, 2021 | 17.42K | -70.66K | -80.22% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Prairie Lithium | 14.24M |
| Richmond Vanadium Technology | 374.79K |
| Castile Resources | 239.96K |
| Volt Resources | 92.99K |
| Agrimin | 18.66K |
| Firebird Metals | 11.54K |
| Black Rock Mining | 4.30K |
| Avenira | -9.71K |