Freehill Mining Limited (ASX:FHS)
0.0010
-0.0005 (-33.33%)
Apr 2, 2026, 1:23 PM AEST
Freehill Mining Revenue
Freehill Mining had revenue of 846.74K AUD in the half year ending December 31, 2025, with 326.92% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 1.73M, down -0.56% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Freehill Mining had annual revenue of 2.13M with 207.46% growth.
Revenue (ttm)
1.73M
Revenue Growth
-0.56%
P/S Ratio
3.51
Revenue / Employee
432.44K
Employees
4
Market Cap
6.07M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 2.13M | 1.44M | 207.46% |
| Jun 30, 2024 | 692.30K | 519.38K | 300.35% |
| Jun 30, 2023 | 172.92K | - | - |
| Jun 30, 2022 | - | - | - |
| Jun 30, 2021 | 2.68K | -10.77K | -80.08% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Western Yilgarn NL | 49.23K |
| Genesis Resources | 36.41K |
| Accelerate Resources | 17.79K |
| Carbine Resources | 15.82K |
| Burley Minerals | 10.10K |
| Surefire Resources NL | 5.57K |
| Conico | 1.08K |
| Antares Metals | -95.69K |