Fortuna Metals Limited (ASX:FUN)
0.1300
+0.0150 (13.04%)
At close: May 14, 2026
Fortuna Metals Revenue
Fortuna Metals had revenue of 53.43K AUD in the half year ending December 31, 2025, with 151.35% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 71.19K, up 138.69% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Fortuna Metals had annual revenue of 37.68K with 20.88% growth.
Revenue (ttm)
71.19K
Revenue Growth
+138.69%
P/S Ratio
457.82
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
32.59M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 37.68K | 6.51K | 20.88% |
| Jun 30, 2024 | 31.17K | -11.09K | -26.24% |
| Jun 30, 2023 | 42.26K | 38.41K | 999.04% |
| Jun 30, 2022 | 3.85K | -18.88K | -83.08% |
| Jun 30, 2021 | 22.72K | -14.77K | -39.40% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| King River Resources | 18.63M |
| Richmond Vanadium Technology | 374.79K |
| Yugo Metals | 372.84K |
| S2 Resources | 137.19K |
| Kali Metals | 116.73K |
| Agrimin | 18.66K |
| Black Rock Mining | 4.30K |
| Lefroy Exploration | -17.00K |