Green Technology Metals Limited (ASX:GT1)
0.0280
-0.0020 (-6.67%)
Apr 2, 2026, 12:08 PM AEST
Green Technology Metals Revenue
Green Technology Metals had revenue of 36.74K AUD in the half year ending December 31, 2025. This brings the company's revenue in the last twelve months to 283.06K, down -74.21% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Green Technology Metals had annual revenue of 400.64K, down -57.53%.
Revenue (ttm)
283.06K
Revenue Growth
-74.21%
P/S Ratio
64.37
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
18.22M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 400.64K | -542.69K | -57.53% |
| Jun 30, 2024 | 943.33K | 218.96K | 30.23% |
| Jun 30, 2023 | 724.37K | - | - |
| Jun 30, 2022 | - | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Tasman Resources | 21.13M |
| Somerset Minerals | 141.50K |
| Pivotal Metals | 115.30K |
| Leeuwin Metals | 30.48K |
| Alice Queen | 17.29K |
| GreenTech Metals | 2.02K |
| Cassius Mining | 1.42K |
| Sheffield Resources | -113.00K |
Green Technology Metals News
- 8 months ago - Green Technology Metals Announces Large, High-Grade Rubidium Resource at Seymour Project, Ontario - GlobeNewsWire
- 2 years ago - My Top 5 Lithium Juniors - Seeking Alpha