Great Western Exploration Limited (ASX:GTE)
0.0180
+0.0010 (5.88%)
Apr 2, 2026, 3:58 PM AEST
Great Western Exploration Revenue
Great Western Exploration had revenue of 56.18K AUD in the half year ending December 31, 2025, with 282.12% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 203.48K, up 356.26% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Great Western Exploration had annual revenue of 184.47K with 733.62% growth.
Revenue (ttm)
203.48K
Revenue Growth
+356.26%
P/S Ratio
68.65
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
13.97M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 184.47K | 162.34K | 733.62% |
| Jun 30, 2024 | 22.13K | -7.90K | -26.30% |
| Jun 30, 2023 | 30.03K | 29.44K | 4,972.13% |
| Jun 30, 2022 | 592.00 | -80.41K | -99.27% |
| Jun 30, 2021 | 81.00K | 62.53K | 338.51% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Ragnar Metals | 6.25M |
| Infini Resources | 2.55M |
| Buxton Resources | 1.26M |
| Redivium | 477.74K |
| Cazaly Resources | 238.69K |
| Evion Group NL | 149.89K |
| New Frontier Minerals | 23.34K |
| AKORA Resources | 12.55K |