Heavy Minerals Limited (ASX:HVY)
0.5000
0.00 (0.00%)
May 14, 2026, 2:19 PM AEST
Heavy Minerals Revenue
Heavy Minerals had revenue of 19.04K AUD in the half year ending December 31, 2025, with 3.87% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 40.65K, down -8.40% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Heavy Minerals had annual revenue of 44.14K with 9.86% growth.
Revenue (ttm)
40.65K
Revenue Growth
-8.40%
P/S Ratio
883.01
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
35.89M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 44.14K | 3.96K | 9.86% |
| Jun 30, 2024 | 40.18K | 12.84K | 46.95% |
| Jun 30, 2023 | 27.34K | 18.54K | 210.60% |
| Jun 30, 2022 | 8.80K | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| King River Resources | 18.63M |
| Mount Ridley Mines | 445.50K |
| Richmond Vanadium Technology | 374.79K |
| Castile Resources | 239.96K |
| Firebird Metals | 11.54K |
| DeSoto Resources | 1.25K |
| Avenira | -9.71K |
| Andromeda Metals | -229.45K |