Prairie Lithium Limited (ASX:PL9)
0.0070
+0.0010 (16.67%)
Apr 2, 2026, 3:55 PM AEST
Prairie Lithium Revenue
Prairie Lithium had revenue of 14.24M AUD in the twelve months ending December 31, 2025, up 728.87% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Prairie Lithium had annual revenue of 14.24M with 728.87% growth.
Revenue
14.24M
Revenue Growth
+728.87%
P/S Ratio
2.74
Revenue / Employee
1.10M
Employees
13
Market Cap
39.06M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 14.24M | 12.52M | 728.87% |
| Jun 30, 2024 | 1.72M | - | - |
| Jun 30, 2023 | - | - | - |
| Jun 30, 2022 | - | - | - |
| Jun 30, 2021 | 26.70K | 11.32K | 73.57% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Mount Ridley Mines | 445.50K |
| Loyal Metals | 349.00K |
| Zenith Minerals | 293.00K |
| Carnavale Resources | 178.43K |
| Power Minerals | 23.04K |
| Patagonia Lithium | 13.44K |
| Firebird Metals | 11.54K |
| G11 Resources | 7.50K |