CENTR Brands Corp. (CSE:CNTR)
0.0700
-0.0100 (-12.50%)
May 11, 2026, 5:10 PM EST
CENTR Brands Market Cap
CENTR Brands has a market cap or net worth of CAD 811.84 thousand as of May 12, 2026. Its market cap has decreased by -97.02% in one year.
Market Cap
811.84K
Enterprise Value
1.15M
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.07
Market Cap Chart
Since October 26, 2015, CENTR Brands's market cap has increased from 117.50K to 811.84K, an increase of 590.93%. That is a compound annual growth rate of 20.11%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 11, 2026 | 811.84K | 180.00% |
| Dec 29, 2025 | 289.94K | -83.31% |
| Dec 24, 2024 | 1.74M | -25.00% |
| Dec 29, 2023 | 2.32M | -92.03% |
| Dec 30, 2022 | 29.06M | -60.51% |
| Dec 31, 2021 | 73.59M | 76.13% |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 19, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 1, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Loblaw Companies | 68.65B |
| Dollarama | 47.05B |
| George Weston | 35.58B |
| Metro | 18.58B |
| Modern Plant Based Foods | 1.03M |
| Astron Connect | 908.14K |
| Pond Technologies Holdings | 855.92K |
| The Yumy Candy Company | 832.20K |