Captor Capital Corp. (CSE:CPTR)
0.2200
-0.0100 (-4.35%)
May 21, 2026, 5:14 PM EST
Captor Capital Market Cap
Captor Capital has a market cap or net worth of CAD 767.13 thousand as of May 28, 2026. Its market cap has decreased by -97.96% in one year.
Market Cap
767.13K
Enterprise Value
-11.69M
Revenue
-1.12M
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.22
Market Cap Chart
Since March 19, 2004, Captor Capital's market cap has decreased from 799.98K to 767.13K, a decrease of -4.11%. That is a compound annual growth rate of -0.19%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 21, 2026 | 767.13K | -8.33% |
| Dec 29, 2025 | 836.86K | -65.08% |
| Dec 18, 2024 | 2.40M | -51.57% |
| Dec 28, 2023 | 4.95M | -89.95% |
| Dec 31, 2021 | 49.24M | 390.23% |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 29, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Pharmadrug | 1.34M |
| Adastra Holdings | 1.12M |
| Vencanna Ventures | 1.11M |
| Ovation Science | 960.29K |
| Genix Pharmaceuticals | 918.36K |
| Jolt Health | 891.01K |
| Planet Based Foods Global | 874.63K |
| Global Hemp Group | 697.68K |