Ovation Science Inc. (CSE:OVAT)
0.0250
-0.0050 (-16.67%)
Apr 27, 2026, 12:28 PM EST
Ovation Science Market Cap
Ovation Science has a market cap or net worth of CAD 960.29 thousand as of May 1, 2026. Its market cap has decreased by -56.41% in one year.
Market Cap
960.29K
Enterprise Value
1.23M
Revenue
63.82K
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.03
Market Cap Chart
Since November 15, 2018, Ovation Science's market cap has decreased from 10.07M to 960.29K, a decrease of -90.47%. That is a compound annual growth rate of -27.05%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| Apr 27, 2026 | 960.29K | -37.50% |
| Dec 30, 2025 | 1.54M | 24.56% |
| Dec 31, 2024 | 1.23M | 3.98% |
| Dec 29, 2023 | 1.19M | 61.54% |
| Dec 28, 2022 | 734.37K | -58.33% |
| Dec 29, 2021 | 1.76M | -83.10% |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 28, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Nov 15, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| City View Green Holdings | 1.74M |
| Copland Road Capital | 1.44M |
| Genix Pharmaceuticals | 1.22M |
| Adastra Holdings | 1.12M |
| Vencanna Ventures | 1.11M |
| Jolt Health | 891.01K |
| Steep Hill | 889.83K |
| Captor Capital | 801.99K |