Freedom Gold Corp. (CSE:FRDM)
0.1400
-0.0100 (-6.67%)
At close: May 20, 2026
Freedom Gold Market Cap
Freedom Gold has a market cap or net worth of CAD 877.48 thousand as of May 21, 2026. Its market cap has decreased by -76.25% in one year.
Market Cap
877.48K
Enterprise Value
n/a
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.14
Market Cap Chart
Since June 21, 2021, Freedom Gold's market cap has decreased from 3.10M to 877.48K, a decrease of -71.73%. That is a compound annual growth rate of -22.67%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 20, 2026 | 877.48K | -37.78% |
| Dec 31, 2025 | 1.41M | -40.44% |
| Dec 27, 2024 | 2.37M | -58.36% |
| Dec 27, 2023 | 5.69M | -33.73% |
| Dec 30, 2022 | 8.58M | 86.91% |
| Dec 9, 2021 | 4.59M | 47.86% |
| Jun 21, 2021 | 3.10M | - |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Global Tactical Metals | 1.00M |
| Hardcore Discoveries | 972.67K |
| EGF Theramed Health | 929.33K |
| Elysian Mineral Exploration | 923.76K |
| Plank Ventures | 887.00K |
| Target Metals | 850.68K |
| Highrock Resources | 840.15K |
| The Yumy Candy Company | 832.20K |