Tana Resources Corp. (CSE:TANA)
0.0400
0.00 (0.00%)
May 21, 2026, 11:39 AM EST
Tana Resources Market Cap
Tana Resources has a market cap or net worth of CAD 754 thousand as of May 21, 2026.
Market Cap
754.00K
Enterprise Value
n/a
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.04
Market Cap Chart
Since June 28, 2022, Tana Resources's market cap has decreased from 1.39M to 754.00K, a decrease of -45.85%. That is a compound annual growth rate of -14.63%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 14, 2026 | 754.00K | 51.44% |
| Dec 15, 2025 | 497.88K | -11.88% |
| Dec 16, 2024 | 565.00K | -20.00% |
| Dec 20, 2023 | 706.25K | -49.28% |
| Jun 28, 2022 | 1.39M | - |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Global Copper | 906.46K |
| New Destiny Mining | 904.23K |
| Go Metals | 799.82K |
| Pedro Resources | 796.22K |
| Hanstone Gold | 775.40K |
| Vantex Resources | 769.48K |
| BE Resources | 738.27K |
| Glen Eagle Resources | 729.01K |