Target Metals Corp. (CSE:TARG)
0.2500
0.00 (0.00%)
May 20, 2026, 4:00 PM EST
Target Metals Market Cap
Target Metals has a market cap or net worth of CAD 850.68 thousand as of May 21, 2026. Its market cap has decreased by -65.87% in one year.
Market Cap
850.68K
Enterprise Value
n/a
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.25
Market Cap Chart
Since April 22, 2022, Target Metals's market cap has decreased from 8.72M to 850.68K, a decrease of -90.25%. That is a compound annual growth rate of -43.61%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 14, 2026 | 850.68K | -35.61% |
| Dec 30, 2025 | 1.32M | 300.00% |
| Dec 30, 2024 | 330.27K | -75.00% |
| Dec 29, 2023 | 1.32M | -11.67% |
| Dec 30, 2022 | 1.50M | -82.86% |
| Apr 22, 2022 | 8.72M | - |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Cloud3 Ventures | 929.49K |
| EGF Theramed Health | 929.33K |
| Elysian Mineral Exploration | 923.76K |
| Jolt Health | 891.01K |
| Plank Ventures | 887.00K |
| Highrock Resources | 840.15K |
| The Yumy Candy Company | 832.20K |
| CENTR Brands | 811.84K |