Xigem Technologies Corporation (CSE:XIGM)
0.0300
-0.0050 (-14.29%)
May 14, 2026, 9:30 AM EST
Xigem Technologies Revenue
In the year 2025, Xigem Technologies had annual revenue of 2.45M CAD with 41.54% growth. Xigem Technologies had revenue of 439.83K in the quarter ending December 31, 2025, with 199.91% growth.
Revenue
2.45M
Revenue Growth
+41.54%
P/S Ratio
0.80
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
1.95M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Dec 31, 2025 | 2.45M | 718.03K | 41.54% |
| Dec 31, 2024 | 1.73M | 1.29M | 293.15% |
| Dec 31, 2023 | 439.68K | - | - |
| Dec 31, 2022 | - | - | - |
| Dec 31, 2021 | - | - | - |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Plank Ventures | 4.71M |
| Wellfield Technologies | 2.67M |
| InsuraGuest Technologies | 1.57M |
| TrustBIX | 1.33M |
| ARway | 820.73K |
| Aisix Solutions | 320.73K |
| AnalytixInsight | 230.55K |
| Playgon Games | 38.15K |
Xigem Technologies News
- 7 days ago - Xigem Technologies Announces Intention to Issue Shares Pursuant to Debt Settlement - Newsfile Corp
- 21 days ago - Xigem Technologies Updates Status of Tripartite Loan Agreement: Customer Held in Default of Loan Obligations - Newsfile Corp
- 4 weeks ago - Xigem Technologies Announces Intention to Adopt Semi Annual Reporting Under Coordinated Blanket Order 51-933 - Newsfile Corp
- 1 year ago - Xigem Technologies Announces Closing of Funding Agreement to Support its EchoDigital Business Unit - Newsfile Corp
- 1 year ago - Xigem Technologies Secures Funding to Support its EchoDigital Business Unit - Newsfile Corp
- 1 year ago - Xigem Technologies Announces Closing of Shares for Debt Transactions - Newsfile Corp
- 1 year ago - Xigem Technologies Announces 260% Increase in Financial Performance for the 9 months ending Q3 2024 over Q3 2023 - Newsfile Corp
- 1 year ago - Xigem Technologies Announces 221% Jump in Revenue and Gross Margin and Reduction in Comprehensive Loss for the 6 months period ending Q2 2024 over Q2 2023 - Newsfile Corp