Jaa, meillä on tänään agendalla, niin meillä on ensin mä aloitan. Meillä on toimitusjohtajan katsaus, että käydään läpi Endominesista yleisesti. Sitten viime vuoden pääkohdat. Katsotaan tämän vuoden tärkeimpiä ajatuksia ja ennusteita ja sitten vähän pidemmän tähtäimen visiota. Ja sitten vielä katsotaan meidän keskipitkän välin operatiiviset ja strategiset tavoitteet. Ja sen jälkeen Minni jatkaa talouskatsauksella ja sitten meillä on mahdollisuus kysymyksiin, että voi laittaa tuonne chattiin kysymyksiä ja sitten lopuksi me vastataan näihin kysymyksiin parhaamme mukaan. Jos mennään ensin Endominesiin, että mikä me ollaan? Me ollaan suomalainen yhtiö, mikä tuottaa kultaa ja meidän toiminta keskittyy tuonne Pohjois-Karjalaan. Siellä on tällainen paikka kuin Pampalo, missä meillä on kullan tuotantolaitos ja siellä on myöskin maanalainen kaivos ja sitten kaksi avolouhosta.
Meillä on tämmöinen Pampalo East ja sitten ensimmäinen päivä helmikuuta avattiin Hosko ja sieltä myöskin tulee malmia, mitä täällä tuotantolaitoksessa prosessoidaan. Meidän visio on, että tästä kultalinjasta kasvatetaan maailman mittakaavassa merkittävää kullan tuotantoalue, missä vastuullisesti tuotetaan kultaa. Tämä perustuu siihen, että geologia tällä alueella on hyvin samanlainen kuin maailman suurimmissa alueissa. Jos ajattelee vaikka Kalkulia Länsi-Australiassa tai Abitibiä Kanadassa tai Witwatersrandia Etelä-Afrikassa, niin tämä on hyvin samanlainen vihreä kivivyöhyke. Siellä on huikea potentiaali ja me halutaan kasvattaa siitä oikeasti suuri tuotantoalue. Meillä on strategiassa neljä pääkohtaa, että Pampalon tuotanto on meidän tällainen peruskallio. Kasvatetaan sitä tuotantoa ja sitä kautta saadaan kassavirtaa, mitä voidaan investoida muualle. Jos katsoo tuossa vähän noita tuotantolukuja, niin 2022 tuotettiin 8,600 unssia ja nyt viime vuonna sitten lähelle 13,000, että tosi hyvä kasvu saatiin melkein 50%.
Sitten malminetsintä on meidän tosi tärkeä strateginen fokusalue, että se luo sen pitkän tähtäimen kasvutarinan. Meidän tavoite on määrittää yli miljoonan unssin esiintymä kultalinjalla. Se, miksi puhutaan tästä miljoonasta unssista, johtuu siitä, että se on maailman mittakaavassa merkittävä esiintymä ja se mahdollistaa sen, että voidaan miettiä tuotannon laajentumista vaiheittain sitten merkittävästi korkeammalle tasolle. Sitten USA:ssa se ei ole meidän fokusalue. Meillä on siellä seitsemän esiintymää. Me ei investoida sinne ja meidän ajatus on, että me keskitytään tällaisiin kumppanuusneuvotteluihin, että saadaan sinne paikallinen kumppani, mikä sitten tuo operatiivista tietotaitoa ja sitten myöskin taloudellisia resursseja. Se on se meidän tavoite siellä. Sitten ESG. Tosi tärkeää tehdä asiat oikein. Pidetään huolta ympäristöstä, pidetään huolta ihmisistä, meidän kumppaneista, lähialueen asukkaista. Ollaan avoimia. Se on todella tärkeä asia, että meille meidän strategian keskiössä.
Jos ajattelee viime vuotta esimerkkinä, niin meidän CO2-päästöt pieneni kolmekymmentä prosenttia per tuotettu unssi, että siinä mielessä ollaan hyvällä polulla siinä asiassa. Jos mennään siihen ensimmäiseen kohtaan, että kasvatetaan sitä Pampalon tuotantoa, niin siinähän se tavoite on, että se tulee sieltä maan alta, mutta sitten se tulee myöskin näistä lähellä olevista esiintymistä. Vuonna 2022 niin otettiin tämä Pampalo East tuotantoon ja se on nyt ollut tuotannossa. Nyt helmikuun alussa niin käynnistettiin tuotanto tuolla Hoskossa ja siellä Hoskossa on noin kolmekymmentäkuusi tuhatta unssia nää kultavarannot. Sitten siellä on myöskin paljon potentiaalia löytää lisää. Eli me tehdään siellä malminetsintää myöskin tänä vuonna ja katsotaan sitä, että voiko sitä kasvattaa ja myöskin tulevina vuosina tietysti. Me ollaan arvioitu, että kymmenen, kaksikymmentä prosenttia meidän tuotannosta tänä vuonna tulee Hoskosta.
Hoskosta voisi sen ottaa huomioon, että tämähän on avolouhos ja sitten siinä on semmoisia osia, missä pitoisuus on hyvinkin korkea. Siellä on määritelty tämmöinen kolkytviisituhatta tonnia, missä on neljä grammaa jopa kultaa. Jos vertaa siihen maanalaiseen, missä pitoisuudet pyörii siellä myöskin kolmen, kahden, neljän gramman välissä, niin avolouhintana tää tulee olemaan hyvinkin taloudellisesti kannattavaa. Ne korkean pitoisuuden, erityisesti ne alueet. Tää lähti nyt tuotantoon sitten ensimmäinen päivä helmikuuta. ESG:ssä meidän fokusalueet tälle vuodelle. Me keskitytään ympäristöasioissa, pidetään... CO2-päästöt on meille tosi tärkeä, että pienennetään sitä 5% joka vuosi. Sitten me halutaan kiertää meidän vedet. Me kierrätettiin viime vuonna 100%, mutta me halutaan jatkaa sitä. Kaikki prosessivesi, mitä käytetään, niin se on kierrätysvettä. Ei oteta ulkopuolelta vettä prosessiin. Sitten uusi sellainen alue on biodiversiteetti. Meillä ei ole ollut siinä tavoitetta, mutta tän vuoden aikana niin katsotaan meidän vaikutukset.
Tämähän on niin kuin luonnon monimuotoisuus. Katsotaan meidän vaikutukset ja sitten mietitään meidän toimenpiteet vuodelle 2025. Sosiaalisella puolella tärkein on turvallisuus. Me halutaan, että jokainen ihminen, ketä tulee töihin, niin lähtee myöskin hyvässä kunnossa kotiin ja siihen panostetaan paljon. Sitten työtyytyväisyys. Meidän toimenpiteet siinä on, että me tehdään vuosittain kysely. Meidän ihmiset tietää parhaiten, miten meidän pitää kehittää meidän yhtiötä. Tehdään kysely ja toteutetaan niitä toimenpiteitä sen kyselyn mukaan, ja sitä kautta saadaan koko ajan semmonen yhtiö, mistä, missä ihmiset tykkää olla töissä. Sitten halutaan olla avoimia. Pidetään infotilaisuuksia, keskustellaan paikallisten asiakkaiden, lähialueen asukkaiden kanssa, kumppaneiden kanssa ja esimerkiksi viime viikolla oltiin Ilomantsissa ja pidettiin tällainen infotilaisuus meidän suunnitelmista. Hyvän hallintotavan puolella ollaan tekemässä kaksoisolennaisuusanalyysiä ja katotaan, miten taksonomia meihin vaikuttaa tän vuoden aikana. Sitten ollaan hyvin avoimia, että se on se tärkeä asia, että tässäkin niin todella kommunikoidaan meidän sidosryhmien suuntaan.
Ja, ja sitten paljon, paljon sitä tietoa, että miten me toimitaan, niin on nähtävissä meidän uusilla nettisivuilla. Sieltä kannattaa aina käydä katsomaan, että me koitetaan sinne julkaista mahdollisimman paljon aina meidän dataa. Tämä vuosi kokonaisuudessaan niin tulee keskittymään siihen, että kehitetään näitä alueita ja sitten luodaan samalla sitä pidemmän tähtäimen roadmapia. Jos ajattelee 2024-2030, niin aletaan luomaan sitä, että missä me halutaan olla pidemmällä aikajanalla. Ja sitten 2026, niin CSRD-raportointistandardin mukaan raportoidaan. Sitten Yhdysvallat. Yhdysvaltojen päivitystä, että meillähän on siellä näitä esiintymiä tosissaan ja fokus on siinä, että saadaan tällainen kumppanuusmalli sovittua, mitkä voisi tuoda sinne paikallistietotaitoa ja myöskin sitten taloudellisia resursseja. Siellähän on hyviä esiintymiä. Yli puoli miljoonaa unssia on näissä varannoissa. Ne on paljon historiallisia, mutta kuitenkin merkittäviä. Ja sitten US Grantissa esimerkiksi siellä on paljon myöskin hopeaa, mikä sitten ottaa sitä vaikutusta pois kullan hinnan heilahteluihin.
Me ollaan koko ajan pienennetty sitä kustannusta, että miten paljon näihin menee, kun näitä pidetään kuitenkin hyvässä kunnossa. On tärkeä asia, että pidetään ne esiintymät hyvässä kunnossa ja pidetään niistä huolta. Ja tällä hetkellä se kustannustaso on noin €0.8 miljoonaa, että viime vuonna se oli noin miljoona. Me ollaan saatu sitä koko ajan alemmas ja tehdään toimenpiteet sen eteen, että se on semmoisella tasolla, että meillä ei ole kiire. Me ollaan tehty näitä neuvotteluja. Me ei saatu niitä viime vuonna päätökseen. Meidän alkuperäinen tavoite oli, että viime vuonna se saataisiin päätökseen, mutta me ei saatu niitä viime vuonna päätökseen. Mutta me ollaan ajateltu se niin, että se tärkein asia on, että ratkaisu tulee olemaan hyvä Endominesille, hyvä meidän omistajille. Sitten se aikataulu on kuitenkin toissijainen. Pääasia on, että siitä tulee hyvä ratkaisu ja me jatketaan niitä.
Se täytyy sanoa, että kiinnostusta on. Nyt kullan markkina on hyvin vahva. Kullan hinta on kova, mutta sitten myös se, että mitkä ne näkymät on, niin se on hyvin vahva ja sitä kautta kiinnostus. Jos vertaa vaikka vuoden takaiseen, niin se on kyllä korkeammalla tasolla ja se osittain tulee tästä kultamarkkinan vahvasta tilanteesta, että se on yksi sellainen asia, mihin keskitytään paljon tänä vuonna. Jos ajattelee viime vuoden pääkohtia, meidän tuotanto kasvoi 47%. Tosissaan tehtiin melkein 13,000 unssia, että oltiin siinä hyvällä mallilla ja ohjeistuksen mukaan. Samoin meidän liikevaihto, niin se kasvoi 46%. €19.7 miljoonaa oli liikevaihtoa. Konsernin EBITDA oli -€0.7. Siinä iso parannus, jos vertaa edelliseen vuoteen, missä oli -€6.4. Siinäkin tehtiin, saatiin sitä tulosta paljon paremmaksi.
Mutta sitten Pampalossa, missä meidän tuotanto on, siellä meidän käyttökate oli 3,3 miljoonaa eli 17%. Tässä on merkittävää huomioida se, että me, niin kun me ollaan viime vuonna paljon viestitty, me tehtiin siinä loppuvuodesta sellaisia toimenpiteitä. Muutettiin vähän tuotantotapaa kaivoksessa. Sitten keskityttiin tähän Hoskon kaivoksen avaamiseen ja siitä aiheutui noin kahden miljoonan euron ylimääräiset kertaluontoiset kulut. Tämähän on kaksi miljoonaa, se on 10% meidän koko vuoden liikevaihdosta. Sitä jos peilaa ja ilman näitä kuluja, meidän tulos olisi ollut tosi vahva, mutta ne oli pakko ottaa. Ne oli pakko ottaa, että se mahdollistaa sitä tulevaisuuden kasvua ja sitten saadaan myöskin tämä Hosko nopeasti tuotantoon. Vuotta kyllä leimasi nämä meidän hyvät malminetsinnän tulokset, että saatiin hienoja tuloksia Kuittilassa ja sitten muuallakin.
Jos ajattelee tätä eteläistä kultalinjaa, niin siellä 107% meidän varannot kasvoi. Nyt siellä on noin 125,000 unssia, että ollaan hyvällä matkalla kohti meidän tavoitteita. Sitten CO2-päästöt, ne pienenivät 30%. Se, mikä meillä meni viime vuonna, mistä me ei olla ollenkaan tyytyväisiä, niin on meidän tapaturmataajuus. Meillä oli seitsemän poissaoloon johtavaa tapaturmaa ja yksi tapahtui omalle henkilöstölle ja kuusi urakoitsijalle. Me ollaan nyt käynnistetty tällainen turvallisuuden kehittämiskampanja ja meillä on siinä DSS-konsultit mukana ja uskotaan, että saadaan se parannettua. Se tavoite on nolla. Ehdottomasti. Jos menee niihin malminetsinnän tuloksiin, niin en tule menemään tässä niin syvällisesti siihen. Mutta tämähän on...
Viime vuonna me tehtiin siellä Kuittilassa paljon tutkimuksia, että yli viisituhatta metriä tehtiin näitä kairauksia. Malminetsinnässä aina miten se menee, siinä on eri vaiheita, että usein ensin otetaan tällainen moreeninäyte, mikä tarkoittaa sitä, että maaperän läpi mennään kallion pintaan ja otetaan siitä näyte. Jos siinä on kultaa, niin silloin yleensä kalliossa on kultaa. Seuraava vaihe on se, että kairataan. Se tarkoittaa, että tehdään vähän niin kuin tällaista maalämpökaivoa. Kairataan tällainen kairasydän ja sitten se analysoidaan aina metrin matkoilta, että onko siinä kultaa. Kuittilassa me oltiin siinä vaiheessa, että tehtiin näitä kairauksia, ja saatiin loistavia tuloksia, että siinä silloin heinäkuussa, niin ensimmäinen näistä tutkimusrei'istä lävisti kahdeksantoista metriin viisi grammaa kultaa ja siinä oli myöskin paljon hopeaa ja lyijyä, sinkkiä, hiukan kuparia ja molybdeeniakin vielä.
Ja siellä oli useita tällaisia merkittäviä tuloksia, että kymmenen metriä, seitsemäntoista grammaa. Aivan huikeita tuloksia, hyvin harvinaisia maailmanluokan tuloksia. Jos ajattelee, ajattelee ihan missä päin maailmaa vaan, niin tällaiset tulokset ovat aivan, aivan maailmanluokan tuloksia. Ja tämä eteläinen kultalinja nyt on tosissaan muutettu se, että kutsutaan tätä eteläiseksi kultalinjaksi, koska meillä on, meillä on siellä kolme esiintymää, mitkä ovat hyvin lähellä toisiaan, että on Kuittila, Korpilansuo ja Murinsuo. Että nuo, tuo ruudukko tuossa slaidilla on aina kilometri kertaa kilometri, että ne ovat hyvin lähellä, niin sen takia ollaan ajateltu, että kutsutaan näitä yhdellä nimellä. Tuossa kuvassa, jos katsoo noita oransseja pisteitä, niin ne ovat historiallisia tällaisia moreeninäytteitä, missä on ollut kultaa. Että, että siinähän on paljon, paljon myöskin sellaista potentiaalia, että nämä voivat jotenkin yhdistyä nämä, nämä esiintymät tai, tai laajentua vähän joka suuntaan. Ja nyt meillä on tosissaan siellä sataviisikymmentä tuhatta unssia.
Tänään tuli toi Kuittilan päivitys, niin ollaan melkein sataviisikymmenessä tuhannessa unssissa. Ollaan saatu se yli tuplattua viime vuoden töiden ansioista, että siinä mielessä tosi hyvää edistystä saavutettu. Me ollaan nyt aloitettu myöskin luvitustoimenpiteet, että me ollaan aloitettu kaavoitusta täällä alueella ja sitten myöskin tehdään luontotutkimuksia ja luontoselvityksiä. Nyt helmikuussa tehdään pöllökartoitusta tuolla alueella ja sitten jatketaan koko kevät ja kesä ja syksy, ja sitten ensi talvena ne selvitykset on valmiit. Se tulee koskemaan näitä kaikkia, koko tätä eteläistä kultalinjaa. Tää me julkaistiin tänään. Tää on näitä moreeninäytteitä, mitä otetaan ensin ja sitten jos niissä on jotain hyvää ja lupaavaa, niin sen jälkeen mennään ja tehdään näitä kairauksia. Me tosissaan otettiin kaksituhatta näytettä viime vuonna, ja ne keskittyi tuonne Kartitsaan, mikä on Pampalon pohjoispuolella.
Ja sitten oikeassa alareunassa on kartta, ja näiden perusteella siellä löytyy alueita, missä ei tullut kulta-analyyseja. Mutta se, mikä on potentiaalinen juttu ja hieno juttu, niin sieltä löytyi tämmöinen alue, kaksi kilometriä suunnilleen pitkä ja noin viisisataa metriä leveä, missä on hyvinkin paljon kulta-analyyseja ja nähdään, että tämä on sellainen potentiaalinen alue, että se ehdottomasti täytyy tutkia. Nyt me katsotaan sitten tämän vuoden suunnitelmia, että mitä me tehdään. Ajatus on, että koska meillä on kuitenkin, me keskitytään vahvasti sinne eteläiseen kultalinjaan, niin me tullaan tänne tekemään pieni sellainen alustava kairauskampanja, että katsotaan se potentiaalisin alue ja katsotaan, että mitä siellä on. Viime vuoden aikana kasvatettiin merkittävästi niitä alueita, missä me ollaan, että meillä on tällaisia varauksia ja sitten on lupahakemuksia ja lupa-alueita, ja tammikuussa viime vuonna meillä oli noin kolmetoista tuhatta hehtaaria.
Nyt meillä on kahdeksankymmentäseitsemän tuhatta hehtaaria. Sillä tällähän turvataan se, että sinne ei tule muita yhtiöitä, koska siellä on lupaavia tuloksia, niin silloin usein käy niin, että sinne tulee paljon yhtiöitä. Nyt me ollaan turvattu sitä aluetta, että nämä on meille. Alue on niin laaja, että joka paikassa me ei pystytä tekemään laajoja tutkimuksia, mutta ne on eri vaiheessa. Voidaan tehdä vaikka tällaista magneettista mittausta droneilla tai lentokone mittausta tai mitä tahansa, millä katetaan laajempia alueita jossain kohdassa, ja sitten nämä enemmän maksavat toimenpiteet keskittyy sitten tuonne Korpilansuo-Kuittilaan ja vaikka tänne Kartitsa-alueelle. Jos katsoo meidän suunnitelmia tänä vuonna, niin tosissaan siellä pohjoisessa, missä on tämä uusi alue, niin sinne me tehdään tällainen ensimmäinen kairauskampanja. Sitten me tullaan vahvasti keskittymään tuohon eteläiseen kultalinjaan, siellä tehdään paljon kairauksia.
Meillä on tälläkin hetkellä siellä Kuittilassa on nää syväkairaukset menossa, että tutkitaan sen esiintymä, mikä on löydetty, niin sen alapuolisia osia. On aikaisemmin kairattu vaan sellaiset sataviisikymmentä metriä, niin nyt mennään viiteensataan joissain kohdissa ja joissain kolmeen puoleen, neljäänsataan ja näin poispäin. Mutta sitten meillä on paljon sellaisia alueita myöskin tuossa Pampalon lähellä, missä voi olla potentiaalia, on potentiaalisia tuloksia aikaisemmin saavutettu, niin nekin tutkitaan tänä vuonna. Sitten me jatketaan tätä moreeninäytteenottoa. Nyt me ollaan siellä Kuittilan länsipuolella ja Korpilansuas-suon alueella tänä vuonna. Katsotaan vähän, miten se jatkuu. Ja sitten on tällainen ioniuuttonäytteenotto, mikä on niinkuin lapionäytteenottoa, ja sekin on ollut hyvä lisä, viime vuonna tehtiin ja huomattiin, että se toimii, niin sitä me tullaan tekemään tuolla Huhus ja Kultavaaran alueella.
Koska se alue on niin laaja, täytyy saada vähän niitä näytteitä, että tietää mihin voi keskittyä sitten tulevina vuosina. Ja tässä on Kuittilan ajatuksia. Tosissaan, tuossa kuvassa, kun on tuo musta ellipsi, se on se, mikä aikoinaan silloin GTK tutki. Ja sitten tämä punainen alue, se on se, mitä me tutkittiin viime vuonna. Ja nyt me tosissaan katsotaan niitä syvempiä osia, että tehdään niitä tutkimuksia sinne syvemmille alueille, mutta sitten samalla siinä on potentiaalia pohjoiseen, etelään ja länteen. Me tehdään näitä morheeninäytteitä, että me koitetaan, koska alue on niin iso, me koitetaan vähän sitä kaventaa, että tehdään morheeninäytteitä ja katsotaan, että mille alueelle kannattaa mennä sitten tuossa länsipuolella ja minne kannattaa mennä pohjoispuolella ja minne eteläpuolella. Mutta tämä on sellainen todellinen fokusalue meille tänä vuonna, että keskitytään paljon tänne.
Meidän tavoite on, että me saataisiin tätä laajennettua kolme-, neljäsataa prosenttia tämän vuoden aikana. Jos katsoo tämän vuoden näkymiä muuten, niin kultamarkkinahan on todella vahvassa tilassa tällä hetkellä, ja tässä on huomionarvoista se, että jos katsoo historiaa, että vuonna 2000, 2006, 2018 esimerkiksi, niin silloin kun on ollut vastaava tilanne, että korot on ollut, FED on nostanut korkoja ja sitten se on tasaantunut ja sitten ne on lähteneet laskemaan, niin se on aina ollut vahva aika kullalle. Silloin kun se konkretisoituu. Nyt on tullut välillä uutisia, että inflaatio onkin sitten yllättävän korkealla ja sitten se taas viivästyttää näitä korkojen laskuja.
Mutta silloin, kun se alkaa realisoitumaan, niin siitä on aina seurannut kullalle aikaisemmin semmonen jakso, missä kulta on noussut hyvinkin voimakkaasti. Edellisessä 2018 50% nousi kulta aika nopeesti, ja silloin 2009 tuli monen vuoden jakso, missä kullan hinta lähes kolminkertaistui. Markkinat ovat hyvin vahvat, meillä on siinä mielessä positiiviset odotukset tälle vuodelle. Me ollaan annettu sellainen ohjeistus, että Pampalan tuotanto kasvaa 15-35% tänä vuonna. Me ollaan siellä 14 700-17 300 unssia siellä välissä, ja taloudellinen tulos paranee. Me tehdään koko ajan töitä sen eteen, koska meillä selkeästi se tulos paranee, kun tuotantovolyymit nousee. Me tehdään koko ajan sen eteen töitä, että saadaan näitä volyymeja kasvatettua. Ajatus on, että tänä vuonna tullaan ajamaan tehdasta 20 000 unssin tasolla.
Kokeillaan, onko siellä jotain sellaisia paikkoja, missä on pullonkauloja ja täytyykö tehdä jotain, niin testataan se ja sitten me ollaan valmiita näille uusille tasoille tulevina vuosina. Se meidän visio pitkällä tähtäimellä on se, että kasvatetaan niitä unsseja. Jos ajattelee 2024. Tässä on laitettu myöskin se, että näitä kumppanuusneuvotteluja saadaan päätökseen. Me tehdään... sanotaan, että me ei olla siinä, me ollaan siitä otettu pois se aikataulu mahdollisimman nopeasti, mutta ne jatkuu tänä vuonna vahvasti. Sitten mennään siihen, että päästään, määrätetään se miljoona unssin esiintymä, ja sitten kun se alkaa hahmottumaan, niin sitten tulee myöskin se näkyviin, että milloin mahdollinen tuotannon kasvattaminen sitten korkeampaan tasoon voisi tapahtua, ja sitä aletaan valmistamaan. Meidän ajatus on se, että voisi olla vaikka tuotantolaitos, missä vaiheittain nostetaan.
Jos ajattelee sellaista laitosta, missä olisi vaikka neljäkymmentätuhatta unssia, sitten toinen vaihe neljäkymmentätuhatta unssia ja näin poispäin, että sitä voisi nostaa vaiheittain. Tämä olisi se tyyli, miten mennään luvitukseen, koska luvitettaisiin suurempi laitos, mikä toteutetaan vaiheittain ja sitten kun ne varannot kasvaa, niin sitten lähdetään laajentamaan ja viedään Endomines tosissaan suurempaan kokoluokkaan. Sehän on se meidän tavoite, että me viedään yhtiötä täysin toiseen kokoluokkaan, missä me ollaan tänä hetkellä. Jos me nyt ollaan siellä kahdenkymmenen miljoonan liikevaihtotasolla, niin me halutaan kasvattaa yhtiöstä täysin toisen kokoinen. Samaan aikaan, jos tämä vaikka koskisi sitä eteläistä kultalinjaa, samaan aikaan tehdään töitä näissä muissakin paikoissa, että meillä on se Kartitsa vaikka, ja sitten kun se alkaa hahmottua, niin siitä tulee seuraava paikka, missä pystytään laajentamaan ja sitä kautta pystytään kultalinjasta kasvattamaan merkittävästi, maailman mittakaavassa merkittävä kullan tuotantoalue.
Meidän keskipitkän aikavälin operatiiviset ja strategiset tavoitteet. Se miljoona unssin mineralisaatio määrätetään ensi vuoden loppuun mennessä. Sitten päästään 20 000 tuotantotasoon tämän vuoden aikana. Aikana ei tarkoita sitä, että tuotetaan 22 000 unssia, vaan että tuotetaan sillä tasolla tämän vuoden aikana jossain vaiheessa. Sitten meidän operatiivinen tehokkuus ja tulos on hyvällä tasolla verrattuna verrokkiryhtiöihin. Saadaan USA:ssa ratkaisu kohtuullisessa ajassa. Ja sitten ollaan ESG-asioissa johtavien kaivosyhtiöiden joukossa. Viimeisenä ei ole unohdettu sitä, että me uskomme siihen, että vastuullisesti tuotettu kulta Pampalosta, Ilomantsista, sillä on myöskin brändiarvoa, että me voitaisiin tehdä yhteistyötä vaikka korusuunnittelijan kanssa, kenellä olisi korumallisto, mikä perustuisi Ilomantsissa tuotettuun kultaan. Ja tämä on sellainen asia, mitä me edistämme taustalla. Me ei olla siinä vielä niin pitkällä, mutta pitkällä aikavälillä uskomme, että se tuo lisäarvoa.
Jos jotain tiivistäis niinku meidän vuoden, viime vuoden ennen kuin mä annan puheenvuoron Minnille, niin meillä oli hyvä vuosi. Itse oon ylpeä meidän tiimistä, mitä on saavutettu aikaan, että ollaan tehty paljon hyviä juttuja, että tuotanto on kasvanut lähes 50%. Huikeita tuloksia malminetsinnässä. Me ollaan toteutettu meidän ESG-ohjelmaa ja sit me ollaan edistetty meidän kumppanuusneuvotteluja Jenkeissä, vaikka ne ei oo menny maaliin. Mutta me ollaan pitkällä kuitenkin siinäkin, siinäkin osa-alueessa, että toteutettu meidän strategiaa niiden suunnitelmien mukasesti. Että hyvä vuosi 2023 ja kiva, että näkymät myöskin vuodelle 2024 on positiiviset. Mut nyt mä annan puheenvuoron Minnille.
No niin, kiitos Kari! Siirrytään sitten lukuihin. Konsernin koko vuoden liikevaihto kasvoi suunnitelmien mukaisesti 46% vuodesta 2022 ja oli €19.7 miljoonaa. Konsernin EBITDA jäi €-0.7 miljoonaa negatiiviseksi, mutta jos verrataan vuoteen 2022, niin muutos on merkittävä. Vuonna 2022 konsernin EBITDA oli €-6.4 miljoonaa. Liikevaihdosta 100% tulee Pampalosta. Pampalon liikevaihto siis €19.7 miljoonaa ja EBITDA €3.3 miljoonaa, mikä on 17% liikevaihdosta. Pampalossa myös liiketulos ja nettotulos molemmat positiivisia. Sitten tästä meidän liikevaihdosta, niin se muodostuu monesta eri tekijästä. Siitä koko vuoden tuotannosta osa jää joulukuun lopussa varastoon ja varsinkin nyt, kun vuodenvaihde osui viikonlopulle, niin meillä oli ehkä hieman normaalia korkeampi varasto.
Varastossa oli suunnilleen kuusi kiloa kultaa, ja se kultarikaste, mitä me myydään Bolidenille, niin se on sellaista kosteaa massaa, mikä kuljetetaan rekalla Pampalosta Bolidenille ja sitten vasta siellä Bolidenin päässä se kultarikaste jatkojalostetaan. Kultarikasteen kosteus ja erilaiset epäpuhtaudet vähennetään meidän myynnistä. Meillä on tuotanto, sitten on varastoon jäävä rikaste, sitten on kosteuden ja epäpuhtauksien aiheuttamat vähennykset. Sitten on muuttuva kullan hinta ja muuttuva eurodollarikurssi, joista liikevaihto muodostuu. Monta yksittäistä tekijää. H2:lla liikevaihtoa €9 miljoonaa ja Pampalossa EBITDA 10%. Kuten Kari kertoikin, niin loppuvuodesta Pampalon kaivoksella tehtiin louhintatavan muutos, josta aiheutui suunnilleen €2 miljoonaa kertaluonteisia kustannuksia ja ne näkyvät suoraan tässä EBITDA:ssa. Samaan aikaan tehtiin Hoskon kaivoksen valmistelevia töitä, joilla puolestaan oli merkittävä kassavaikutus. Hoskon kaivokseen on investoitu noin €0,7 miljoonaa vuoden 2023 aikana.
Mutta tää tuotantotavan tai louhintatavan muutos ja valmistelevat työt siellä Hoskossa liittyy siihen tuotantotason nostoon, jolla sitten taas varmistetaan vuoden 2024 tuotantotavoitteet. Tosiaan, koko vuoden liikevaihto 19,7 miljoonaa euroa. Pampalossa EBITDA 17%. Konsernin tulosta rasittaa erityisesti Yhdysvaltojen kustannukset, mutta sielläkin yli kaksi kolmasosaa kustannuksista on pystytty karsimaan vuoteen 2022 verrattuna. Emoyhtiön ja yhteisten toimintojen kustannukset oli noin 1,3 miljoonaa euroa vähemmän kuin vuonna 2022. Konsernin tulos jää negatiiviseksi, mutta muutos edelliseen vuoteen on todella merkittävä. Tästä nähdään, miten meidän cash cost on muuttunut viime vuoteen tai vuoteen 2022 verrattuna. Me ollaan vuoden 2023 aikana kilpailutettu suurimpia urakointisopimuksia ja tehty tuotannon tehostamiseen liittyviä toimenpiteitä, millä on saatu sitten kustannuksia alaspäin. Kullan hinta on myös noussut kivasti. Sitten muutama sana rahoitusasemasta.
Vuoden 2023 aikana uusia vaihtovelkakirjalainoja sovittiin suomalaisten sijoittajien kanssa yhteensä 6,8 miljoonaa euroa, joista 0,3 miljoonaa euroa on jo konvertoitu osakkeiksi. Tämä 0,8 miljoonaa euroa maksettiin vasta vuoden 2024 puolella. Lisäksi on sovittu aikaisempien vaihtovelkakirjalainojen pidentämisestä vuoteen 2027 asti, mikä osaltaan myös parantaa rahoitusasemaa. Endominesin strategian keskiössä on panostaa voimakkaasti malminetsintään Karjalan kultalinjalla, ja sille on saatu vahva tuki suurimmilta omistajilta ja suurimmilta omistajilta myös tulee nämä uudet vaihtovelkakirjalainat. LDA:n vaihtovelkakirjalainoja oli vuoden 2023 aikana yhteensä 2 miljoonaa euroa, ja niistä 1,8 miljoonaa konvertoitiin osakkeiksi. Tämä LDA:n kanssa vuonna 2021 tehty rahoitusjärjestely vaihtovelkakirjalainoista on päättynyt marraskuussa 2023, kun Endomines lunasti sen jäljellä olevan vaihtovelkakirjalainan pois. Meillä ei ole enää yhtään vaihtovelkakirjalainaa LDA:n kanssa. Positiivisin mielin ollaan lähössä vuoteen 2024. Ohjeistuksen mukaisesti odotetaan taloudellisen tuloksen paranevan vuonna 2024.
Toki tuotantomäärien nousu on siinä avainasemassa, mutta kullan hinnan odotetaan myös pysyvän korkealla tasolla. Tästä kuvaajasta nähdään, miten kullan hinta on muuttunut vuoden 2022 alusta vuoden 2023 loppuun, ja edelleen tämän vuoden puolella hinta on korkealla ja sen odotetaan pysyvän korkeella. Kyllä me lähdetään tosi vahvoin askelin vuoteen 2024. Kiitos! Siinä oli minun osuus, ja voidaan siirtyä Riikan puheenvuoroon.
Joo, kiitos.
No niin, täällä on kysymyksiä tullut aika mukavasti, joten otetaan tästä pitemmittä puheitta ensimmäinen kysymys. Operatiivisena tavoitteena vuosittainen kullantuotanto 20,000 unssin tasolla vuoden 2024 loppuun mennessä. Tarkoittaako tämä sitä, että tuotanto kiihtyy vuoden loppua kohden tuolle tasolle, kun nyt tuotanto-ohjeistus koko vuodelle on huomattavasti alhaisemmalla tasolla?
Joo, kyllä, kyllä se, kyllä se sitä tarkoittaa. Sanotaan näin, että se tarkoittaa sitä, että ajoittain tullaan ajamaan tuotantoa sillä tasolla, että se on kaksikymmentätuhatta unssia. Mutta se tulee... Se on myös totta, että me odotetaan niin, että H1 tuotanto tulee olemaan alhaisempi kuin H2, että johtuen monesta asiasta, että ne muutokset, mitä me tehtiin viime vuoden lopulla, niin usein, kun tehdään suuria muutoksia, niin se, että tilanne tasaantuu, vie hiukan aikaa. Toisaalta Hosko käynnistyi ensimmäinen päivä helmikuuta, ja että tammikuu siinä se ei ollut vielä käynnissä. Ja sitten Hoskossa on myös tällaisia, sanotaan alueita, missä on matalampi pitoisuus ja korkeampi pitoisuus, ja ne alussa ne alueet niin on matalamman pitoisuuden alueita, että me uskotaan siihen joo, että se loppuvuonna, niin se tulee kasvamaan enemmän.
Liikevaihto vaikutti hieman pehmeältä, ottaen huomioon tuotannon määrän sekä kullan hintatason. Vaikuttiko tähän jokin muu parametri, esimerkiksi muutokset myyntisopimuksissa?
No, mä voin... Tietysti Minni voi myös vastata, mut mä voin vastata siihen sillä tavalla, että niin kuin Minni tuossa hyvin avasi, niin se koostuu monesta tekijästä. Yksi sellainen asia, mikä vaikutti, siis myyntisopimus muuttuu nyt ensimmäinen tammikuuta, ja siinä on pieniä positiivisia vaikutuksia meille siinä uudessa sopimuksessa verrattuna vanhaan, että... Mutta se, mikä vaikutti niinkuin jonkin verran, en mene suuriin yksityiskohtiin tässä, mutta vaikutti se, että kun meillä oli se muutosvaihe siellä loppuvuonna. Ja yksi sellainen asia, että paljon siitä kultarikasteesta maksetaan, niin on se laatu. Ja silloin kun me tehtiin tätä muutosvaihetta, niin sen rikasteen laatu tippui, ja silloin kun se tippuu, niin sitten se prosentti, mitä siitä maksetaan, on alhaisempi. Se on yksi sellainen asia, mikä vaikutti jonkin verran.
Mutta kokonaisuus on niin kuin Minni tuossa hyvin kuvaisi, että se koostuu monesta tekijästä, ja että se ei ole suoraan se tuotantomäärä kertaa kullan hinta. Ja sitten meillä oli korkeampi varasto myöskin, kun oli sattunut uudenvuoden sinne pyhiin, niin siinä oli monta päivää, että ei toimitettu ollenkaan.
Entä millainen aikataulu eteläisen kultalinjan kehittämisellä ja luvittamisella on? Voiko eteläisen kultalinjan luvittaa kokonaisuutena?
Hyviä kysymyksiä tänään. Kyllä meidän tavoite on, että me luvitetaan sitä kokonaisuutena. Nimenomaan, että se on se ajatus, ja me ollaan lähdetty nyt tekemään, että meillä on kaavoitus käynnissä, että me aloitettiin se tammikuussa. Ilmajoen kunta hyväksyi sen meidän suunnitelman, että lähdetään kaavoittamaan, ja me lähdettiin sitä tekemään, ja sitten me nyt ollaan käynnistetty nämä luontoselvitykset, mitä käytetään sekä kaavoitukseen että sitten ympäristövaikutusten arviointiin. Ja se tähtää siihen, että me tosissaan luvitetaan semmonen laaja alue, eteläinen kultalinja, mihin sitten suunnitellaan, että missä siellä voi olla tuotantoa. Ja sitten se tuotanto, sanotaan, että kun meillä on Pampalossa tuotantoa, mutta jos sinne tulee lisätuotantoa, niin sitten se voisi edetä vaiheittain.
Ja johtuen siitä, että koska koko ajan etsitään lisää, ja myöskin näyttää näitten meidän kokemusten perusteella, että koko ajan löytyy lisää, niin sitten se varanto siellä kasvaa, ja että päästään mahdollisimman nopeasti tuotantoon, niin aloitetaan jostain ja sitten vaiheittain kasvatetaan se suuremmaksi.
Entä miten nykykassa suhteutuu suunnittelemiinne malminetsintäinvestointeihin tänä vuonna?
Se on se, se on... Me ollaan, miten on ajat-, miten mä itse ajattelen sitä, niin se kaikki menee siihen pitkään kuvaan, että jos aatellaan, että missä me ollaan nyt ja missä me halutaan olla. Ja me halutaan, että yhtiö on täysin toisen kokoinen, ja se vaatii sen, että tehdään näitä... tehdään tätä aktiivista malminetsintää, että meillä on se varanto, ja sitten se vaatii sen, että lähdetään suunnittelemaan sitä, että miten se viedään tuotantoon ja miten yhtiöstä kasvatetaan suuri. Niin tää polku on semmonen, että se vaatii pääomia. Tää on pääomaintensiivinen ala. Ja sitten me joudutaan koko ajan arvioimaan sitä, että mikä meidän oma tuotanto on, mikä on kullan hinta, mikä on jenkki-dollari-eurosuhde, ja sitten miettii sitä kautta, että tarvitaanko lisärahoitusta vai ei.
Mut me nähdään, nähdään se niin, että se joka tapauksessa on se tie, miten me luodaan lisäarvoa meidän omistajille. Kun se yritys viedään sinne suurempaan kokoluokkaan, ja jos me investoidaan nyt, niin se polku on nopeempi. Me uskotaan, että me päästään sinne, mut se, että me investoidaan nyt, niin tekee siitä polusta nopeammin kulkevan. Me ollaan koko ajan ajateltu niin, että käytetään sitä rahaa, tehdään niitä asioita aggressiivisesti, tehdään sitä malminetsintää, tehdään näitä suunnitelmia, että me päästään sinne. Jos katsoo nyt viime vuotta, niin ainakin itse näen, että me ollaan saatu hyviä asioita aikaan. Muutos on ollut aivan huikea, ja jatketaan sitä samaa tietä. Jatketaan sitä samaa tietä, mutta tätä täytyy koko ajan katsoa, että miten tarvitaan sitten rahoitusta.
Hyvä! Entä mikä on nähdäksenne suurin strateginen riskitekijä Endominesille vuonna 2024?
No, toi on hyvä kysymys. Sanoisin näin, että mä itse näkisin, että meidän riskit on kohtuulliset, ja koko ajan kun yhtiö kasvaa, niin riskitaso pienenee. Jos vertaa parin vuoden takaiseen riskitasoon ja nykyriskitasoon, niin meillä on tuotanto, mistä tulee kassavirtaa, ja sitten meillä on meidän, meillä on kuitenkin taloudellinen tilanne ok ja näin poispäin. Totta kai, kun meillä on ne palikat, on se tuotanto, malminetsintä, niin jokaisessa niissä on omat riskinsä. Ehkä suurimmat riskit, jos ajattelee, niin ne aina on sinne tuotantoon. Me ollaan yleensä aika varovaisia siinä, mitä ennustetaan, koska se on kuitenkin ehkä se suurimman riskin alue.
Entä voiko Amerikan kumppanuusneuvotteluja avata vielä lisää? Miten prosessi etenee tästä ja minkälaisella aikataululla? Ja mikä ratkaisu on Amerikan toimintojen suhteen ykkösvaihtoehto tällä hetkellä?
No me, ne yleensä etenee. Tämähän on sellainen alue, minkä, mikä ainakin oma kokemus on, että nämä yleensä etenee niin, että kun tällaisia neuvotteluja käydään, niin ensin siellä on paljon tahoja ja sitten jonkun kanssa päästään vähän pidemmälle, ja sitten keskitytään siihen yhteen tahoon. Ja sitten lopussa se menee maaliin tai ei mene maaliin, että monestihan ne kaatuu loppuvaiheessa. Että sanotaan, että siellä voi olla, että rahoitusta ei saada kuntoon tai sitten ei löydetä sitä yhteisymmärrystä ihan lopussa ja sitten se kaatuu. Ja sitten se vaikutus meneekin siihen, että no sitten täytyy palata toisten kanssa neuvottelupöytään, ja se tekee siitä prosessista aikaa vievän. Että koska yleensä niinkuin monia asioita ei neuvotella niinkuin ihan viime metreille monen kumppanin kanssa, vaan sitten keskitytään yhteen ja katsotaan, miten käy.
No ne vaihtoehdot meillä on, että me ollaan mietitty sitä, että jotain esiintymiä voidaan divestoida. Sitten voi olla tällaista osaomistusjuttua, että ois jonkinnäkönen JV. Ja sitten mahdollisesti, että jos jostain luovutaan, niin sit voi olla myöskin jotain tällaisia rojaltimaksuja tai tän tyylistä. Että meidän toive on, että se kumppani, ketä sieltä löytyy, niin hän tois siihen resursseja, että niitä kehitetään eteenpäin, että niitä viedään tuotantoon, että sieltä tulee tulevaisuudessa myöskin kassavirtaa. Mutta se ratkaisu pitäis olla semmonen, että me saadaan siitä alkuvaiheessa taloudellista hyötyä, mitä me voidaan käyttää sitten Karjalan kultalinjan meidän toimintojen tukemiseen.
Entä mikä on tällä hetkellä luvituksessa Pampalon prosessointilaitoksen maksimituotanto?
Jos mä muistan oikein, niin se on neljäkymmentäneljätuhatta tonnia siellä rikastamolla, että me ollaan niinku puolessa, se on suunnilleen puolessa mitä sieltä saa tonneja prosessoida. Tää on muistaakseni se on näin.
Entä minkälaisia operatiiviseen tehokkuuteen liittyviä parannuksia aiotte tehdä vuoden 2024 aikana?
No tää on semmonen alue, operatiivinen tehokkuus koostuu yleensä monista pienistä puroista, että katotaan sitä, että jos on jotain semmosia alueita, mitä voidaan tehdä vaikka itse. Sitten katotaan ihan tällaisia koneita ja läpimenoja, että miten saadaan tuotantomääriä kasvatettua niin, että sanotaan, että jos tavoite on vaikka että tuotantomäärä jossain tietyllä alueella kasvaa 50%, niin miten se saadaan tehtyä niin, että laitteet ei kasva ja kustannukset ei kasva samassa suhteessa? Se on paljon sellaista, että tutkitaan nykytilaa ja sitten mietitään, että tuolla nyt on alue, mitä voidaan parantaa. Se koostuu tällaisista pienistä puroista, ja mistä sitten muodostuu suuri virta, kun ne lyö yhteen.
Ja tuossa esityksen aikana hieman sivuttiinkin tätä kysymystä, mutta otetaan tämä täältä nyt vielä kertauksena esiin. Eli siis, minkälaisia vaikutuksia korkeilla markkinakoroilla on Endominesille?
No tämähän heijastuu pitkälti tähän kullan hintaan, että meillähän ei lainoissa, meillä on lainoissa niin kuin meillä on näitä VVK-lainoja, niin niissä on sitten päätetty se korkotaso. Mutta korkeat korot yleisesti, jos ajattelee kultamarkkinaa, niin kullassahan se menee niin, että sitten kun korot alkaa tasaantua ja laskea, niin sitten kullan hinta nousee. Nythän me ollaan poikkeuksellisessa tilanteessa siinä mielessä, että korot on korkealla ja kullan hinta on korkealla. Ja odotukset on siihen, että se kuitenkin tulee menemään samalla tavalla, että sitten kun koronlaskut alkaa, niin kullan hinta vahvistuu. Se on hyvin mielenkiintoista aikaa tällä hetkellä, että yleensä sitten kun jos historiaa katsoo ja menee katsomaan ihan Fedin korkokäyriä ja sitten laittaa siihen vierelle kullan hintakäyrän, niin heti kun ne alkaa ne koronlaskut, niin kullan hinta lähtee kyllä aika kovaa ylös.
Että me tietysti uskotaan ja toivotaan, että näin tapahtuu. Mutta tällä hetkellähän siis tilanne on hinnan puolella hyvä, että vaikka se tapahtuis maltillisemmin tai sitä ei tapahtuis, niin ollaan tällä hetkellä hyvällä tasolla.
Ja otetaan tästä vielä yksi kysymys. Mikä on Endomaisen tärkein strateginen tavoite vuodelle 2024?
No mä en lähtisi yksilöimään yhtä tavoitetta, että kyllä me, meillä on niinkuin neljä, neljä pääkohtaa, että kasvatetaan sitä Pampalon tuotantoa, jatketaan sitä malminetsintää, hyviä tuloksia sieltä. Sitten jatketaan näitä kumppanuusneuvotteluja jenkkien osalta ja saadaan siellä edistystä. Ja sitten se ESG, että niinkuin, että turvallisuus, parannukset sinne, niin se on varmasti niinkuin meille tärkein, jos sen nyt haluaa, jos jonkun haluaa nostaa, että me saadaan sinne parannuksia. Mutta sitten yleensä, yleisesti viedään ESG-asiat paljon eteenpäin. Mutta jokainen, jokainen näistä neljästä pääkohdasta on äärimmäisen tärkeä ja niihin keskitytään. Ja meillä on hyvät tiimit jokaisessa, mitkä vie niitä eteenpäin, että uskotaan hyvään kokonaisuuteen. Tässä taisi olla kaikki kysymykset. Tuolla näytettiin, että ei ole enempää kysymyksiä, niin kiitoksia kaikille! Tämä oli 2023 oli mielenkiintoinen vuosi ja näkymät vuodelle 2024 on myöskin hyvin mielenkiintoiset. Kiitos, kiitos kaikille.