DevPort AB (publ) (STO:DEVP.B)
12.95
+0.10 (0.78%)
Apr 30, 2026, 9:14 AM CET
← View all transcripts
Earnings Call: Q1 2024
May 20, 2024
Hej allesammans och välkommen till Deports presentation av första kvartalets siffror och lite händelser, samt lite också hur vi ser på framtiden. Jag själv heter Nils Mannerås och är VD för Deport och vid min högra sida har jag:
Viktor Appelqvist, CFO på Deport sedan ungefär ett och ett halvt år tillbaka nu.
Ja, tiden går fort. Och för er som inte har varit med tidigare då så, jag har varit VD i cirka åtta och ett halvt år nu. Jag börjar känna mig riktigt gammal i gamet på det sättet. Vi ska försöka guida er i en ganska kort presentation den här gången, och med några relativt få bilder och istället då hoppas på att vi kan också ge möjligheter till att ställa frågor. Så planera redan nu för frågor så, kommer vi sedan återkomma kring hur man ställer sina frågor. Med det sagt då så kommer nu våra IT-tekniker här att dela en presentation som vi nu då kommer att utgå ifrån. Så jag ber Daniel och Emanuel att göra det så att vi kan komma i gång. Då ska vi se, det tar nog en liten, liten stund här. Då har vi tekniken med oss här. Vi ser.
Har vi... Det arbetas frenetiskt, snett framför oss här nu och bakom kameran, så att vi vill gärna att ni ska se presentationen och den kommer som tidigare vara på engelska, engelsk text, men vi kommer att prata svenska.
Precise.
Det kommer vara lätt att följa. Då ska vi se, det klickas frenetiskt här och det startas upp någonting nu då så. Nu ska vi se vad som händer.
Ja, ska vi ta och göra reklam för våra nya publikationer så länge tror du?
Ja, men det kan vi göra. Det kan vi passa på med. Vi kan så länge nu, nu händer det saker här. Då gör vi den reklamen sen. Tittar jag på våra kära IT-tekniker, delar vi presentationen nu? De gör tummen upp. Då hoppas vi på att det är så också. Med det sagt då, så vill vi gärna gå igenom lite kort en summering av första kvartalet, som jag sa tidigare då, en lite kortare presentation. Till det så kommer Viktor också ta de finansiella siffrorna. Vi hjälps åt här lite och sen lite övrigt. Nu ska vi se, nu hoppar vi lite här då, så får vi hoppa fram till nästa bild igen där. Sådär! Vad bra. När det gäller då första kvartalet så kan man väl sammanfatta det med att Deport ligger väldigt stabilt, rent generellt.
Det kommer vi se på siffrorna sen och vi kommer också, vi ser det också i egentligen utvecklingen av bolaget i stort. Vi varken växer eller backar i någon direkt stor omfattning, antalet medarbetare är ungefär lika många och så vidare. Då kan man ju tycka att det ska vi väl inte vara speciellt stolta över, men givet då att vi är i en lågkonjunktur och det påverkar en del av våra kunder och därmed också vår bransch i stort, så är vi förhållandevis stolta. Det är klart vi alltid vill prestera mer än att ligga still. Men vad gäller aktiviteter och liknande, så under kvartalet så förvärvade vi företaget ZP Engineering, som jobbar bland annat med kostnadseffektiviseringsprojekt, där man är lite specialist inom just fordonsindustrin, inom det här området då.
Och det är ett nischat förvärv, ett nischat bolag som vi köpte och som inte uteslutande, men har haft en stor del av sin omsättning just vad gäller så kallade rationaliseringsprojekt, framför allt inom fordonsindustrin, men även inom andra branscher. Och det här är någonting som alltid är aktuellt, oavsett konjunktur. Så även om vi är inne i en lågkonjunktur nu då, så ser både vi och ägaren, före detta ägaren till ZP Engineering, som också har följt med in i Deport och har en betydande roll i bolaget, möjligheterna vad vi kan tillsammans göra framöver då. Så det är huvudskälet till att vi gjorde det förvärvet, även om det i kronor och ören var ett relativt litet förvärv.
Och vi hoppas ju att under året redan kunna se fördelar och skapa helt nya affärer som inte ZP Engineering hade innan, utan som vi nu tillsammans inom ramen för Deport ska kunna få här framöver. Och som sagt var, inte minst med tanke på att våra kunder ser behov av, i en lågkonjunktur, att kunna effektivisera sin verksamhet och rationalisera kring, till exempel, produktion med mera.
Egentligen oavsett konjunktur kan man väl säga?
Absolut. Precis så är det. Det är rationalen, anledningen till ZB-förvärvet. Låt oss få återkomma om några kvartal med vilken effekt det har haft. Förutom det så startade vi också upp ett nytt kontor, så två ganska så stora aktiviteter ändå, både förvärv och nytt kontor i ett och samma kvartal. Detta trots lågkonjunktur. Det blev ett kontor i Jönköping och det är drivet av egentligen två saker. Det ena är att vi får, eller vi har nu då, rätt person, rätt ledare på plats, rätt entreprenör som kan bygga den verksamheten, vilket är en, kan vara en stor utmaning att hitta rätt person. Samtidigt också drivet av att vi vill bli starka i den geografin. Samtidigt som vi gjorde detta så skapade vi också en mittregion med Linköping och Jönköping som egen identitet internt i Deport då.
Vilket vi tror kommer stärka hela det geografiska området, egentligen från Småland upp igenom Östergötland, framför allt då, och lite runt omkring där då. Vi kan väl säga såhär långt att även om det inte har pågått i så många månader då, så har verksamheten utvecklats väldigt bra. Intresset är också stort för att Deport etablerar sig i Jönköping då, både från kunder, men kanske ännu mer glädjande att också erfarna, duktiga ingenjörer söker sig till oss då. För det är trots allt oftast den trånga sektorn att hitta erfarna, duktiga ingenjörer. Så även där då hoppas vi kunna berätta om något eller några kvartal om framgångarna.
Det är ett bra exempel också på just när vi hittar den här rätta entreprenören att bygga kring.
Ja, det får man säga och det är ju ingenting som man kan beställa, utan det gäller ju att hitta rätt timing när det passar en lämplig person att kunna gå vidare i livet och vilja bygga en verksamhet, till exempel för oss då. I det här fallet så har det ju varit en pågående diskussion under en viss tid. Sedan så tecknade vi också ett par nya ramavtal, det ena inom IT-området och i skrift brukar vi inte nämna våra kunder, men muntligt såhär, tillsammans med er aktieägare, så kan vi nämna då att för Scania så har vi då tecknat nu ett IT-ramavtal också.
Innan hade vi bara ramavtal inom R&D-området, forskning och utvecklingsområdet, men nu är vi också fullvärdig leverantör inom ramavtalsleverantör, inom IT-området, vilket vi så klart är jättestolt över och där tror vi också att vi kommer redan under året se en fin utveckling på det. Till det så tecknade vi också ramavtal med vår kund NKT, som vi har jobbat med under, ja, vad är det? Ett par år skulle jag säga nu. Sakta men säkert vuxit, stora behov. De har ju sin huvudverksamhet i Karlskrona, men också på flera av de orterna där Deport har kontor. Nu har vi alltså då fått ett preferred supplier-avtal med dem, vilket är mycket glädjande. Där vet vi att vi redan får mer och mer förfrågningar kopplat just till det här ramavtalet och där är egentligen bara begränsningen bandbredden i att hitta kandidater och kunna leverera kandidaterna eller projekten.
Så väldigt spännande att följa den verksamheten på flera av våra orter, men inte minst i vår södra region. Tiden går också. Tidigare när vi har berättat, tittar vi på kvartalen förra året, så fyllde vi ju femton år, nu fyller vi sexton år. Sammanfattar man de här sexton åren och speciellt nu de senaste åren och inte minst det här kvartalet, så kan man säga att ett stabilt, starkt företag.
Det är nu i dagarna, Nils va? Som vi fyller det till och med.
Jajamensan! Så att det är exakt vilket datum i maj vet jag inte, men det beror lite grann på när man räknar då, om man tittar på registreringsdatum, till exempel, eller hos Bolagsverket. Men oavsett då, vilket vi kommer att se också i siffrorna här sedan, att det är en mycket god stabilitet i företaget och det är också ett budskap som vi gärna vill sända både till medarbetare, kunder och inte minst er aktieägare. Vi kommer komma säkert beröra vissa saker ytterligare, men under tiden så ber jag killarna här att trycka fram nästa bild, som då handlar lite expressivt om fordonsindustrin och vi kan backa bandet lite då så kan man säga att det har varit en stark marknad inom fordonsindustrin förra året. Våra kunder har gått väldigt, väldigt bra. I princip samtliga med något undantag.
Och det, det undantaget är egentligen en relativt liten fordonskund till oss inom den traditionella fordonsindustrin. Det här har fortsatt. Vi har sagt det här ungefär varje nytt kvartal, att det går bra och vi tror att det kommer fortsätta ett tag till, trots lågkonjunkturen. Mycket riktigt så var det så i Q1 också. Väldigt starka siffror generellt sett. Några kunder signalerar något sämre kassaflöde, till exempel, medan andra egentligen har topp på alla sina siffror. Men gemensamt för de flesta är ju att försäljningen går fortsatt bra och man gör okej eller riktigt starka resultat då. Vi ser egentligen ingenting som skulle förändra det här. Det är klart att, tittar man på att det är en lågkonjunktur, både att det påverkar privatkonsumenter och företag, tunga, lätta fordon och så vidare.
Det är klart att vi kan inte undgå det, men samtidigt så är det ju inte lågkonjunktur i hela världen. Till exempel USA så går det väldigt, väldigt bra, generellt sett, vilket gör att det säljs mycket lastbilar, bussar och lätta fordon och bilar. Så jag skulle nog, den bästa gissningen är nog ändå att de flesta av våra fordonskunder kommer att gå väldigt starkt framöver. Men precis som vi pratar om med rationaliseringsprojekt, så jobbar de med att rationalisera sin, och effektivisera sin verksamhet och där vill vi vara med och hjälpa dem då. Och samtidigt, när vi ser att konjunkturen rent allmänt växer i Europa, till exempel och i Sverige, så kommer ju också fordonsindustrin ta ännu mera fart antagligen, och inte minst då behovet av utveckling.
Och det här med kostnadsbesparingar är ju inget nytt inom fordonsbranschen.
Nej, något under många år.
leva med under många, många år.
Jajamensan, den hårda vägen så att säga. Nu kan vi få vara med och hjälpa dem i projekt och kunna ta betalt för det också. Om vi tar nästa bild så handlar den lite om verksamheten utanför fordonsindustrin och hur den går. Det är lite samma bild som vi har presenterat tidigare. Man ska försöka klä det lite mer med ord. Det är då att vårt mål om att växa till ungefär 40% utanför fordonsindustrin, så att andelen av total omsättning ska vara ungefär 40% om tre till fem år. Det var ett mål som sattes för arton månader sedan, någonting sådant. Det går riktigt bra och följer plan eller till och med går lite snabbare än plan.
Vår ambition är ju att när vi avslutade året här med lite drygt 25%, så är ju vår ambition att ungefär plocka 5 procentenheter per år. Vilket skulle betyda att vi ska sluta året strax över 30% och det, det vågar vi nog säga att det kommer vi nog klara av, trots att vi är såpass tidigt in på det här året. Så pass bra går det.
Det är lite perspektiv på det. 2014, 2015, när du började på bolaget.
Ja.
Vad var nog den siffran på då?
Ja, då 2015, om jag nu minns rätt, så låg den någonstans runt 95%. Det var enstaka kunder och det var framför allt kunder som inte stod för så stor andel av den totala omsättningen. Övervägande majoriteten var inom fordonsindustrin. Redan att vi har förflyttat oss, vilket är ett konststycke i sig, det är relativt svårt att förflytta så mycket av en verksamhet. Det vill säga få våra säljare, chefer, alla som gör affärer mot våra kunder att börja jobba med nya kunder.
Ställa in siktet.
Ja, mycket nykundsförsäljning på det sättet. Nu har vi kanske lite tur, vilket dina siffror kommer visa här också, att vi inte har så stark tillväxt just nu, utan ligger ungefär still. Vilket innebär också att vi kanske har lite tid över för att göra uppdragskvotationer och kunna jobba mot nya kunder. Så att även om det alltid är roligt att jobba med tillväxt, så kanske vi just nu spelar oss lite i händerna också, att vi får tid över för att jobba med nya kunder. Då är det ju energibranschen, det vi kallar för energiindustribranschen. Det kan till exempel NKT då, som gör likströmskablar, riktigt stora rejäla kablar för energimarknader och energibolag. Oftast ligger de på havets botten och de är helt nödvändiga för att till exempel Europa ska kunna kopplas ihop på ett bra sätt, till exempel mot England, Danmark och så vidare.
Eh, sen är försvarsindustrin ett väldigt viktigt område för oss och där är ju kunder som exempelvis Saab-koncernen väldigt viktiga för oss. Och sedan övrig större tillverkande industri kan man väl säga, som finns i Sverige. Vi har väldigt många fina varumärken där vi ser en stor potential. Vi har bara touchat lite på ytan och intresset för Deport är stort. Även där är egentligen bandbredden vår begränsning. Det vill säga att vi är inte kanske tillräckligt många säljare för att klara av att göra allting på en gång, utan vi tar det lite steg för steg då. Så ser läget ut när det gäller utanför fordonsindustrin, om vi sammanfattar lite grann och även då innanför. Och jag tror vi ska hoppa över till lite siffror till dig, Viktor.
Precise.
Så nu får du berätta lite.
Absolut. Lite kring hur kvartalet gick helt enkelt. Vi landade på en omsättning på cirka 145 miljoner kronor, vilket ju är något lägre än motsvarande kvartal 2023, då vi hade 149 miljoner omsättning. Det är en liten tillbakagång, men här pratar vi också om att vi har färre arbetsdagar i Q1 2024 mot Q1 2023, vilket ger en stor påverkan både på omsättning och resultat.
Man kan väl enkelt uttrycka att i förhållande till det föregående året, som också var ett rekordkvartal, så kan vi väl säga att differensen här på de här miljonerna som står här och 2,6% totalt sett, den är... Kan vi säga helt och hållet uppäten av differensen i antalet möjliga dagar som vi kan debitera. Så vi ligger helt still kan man väl säga.
Nej, men så är det ju. Sen kanske vi ser en mer normaliserad marknad just nu. Men man ska också tänka på det här att Q1 2023 var ju vårt bästa kvartal ett någonsin.
Vilket betyder att det här är-
Det är näst bästa.
Näst bästa, precis.
Och det är lätt att glömma när vi bara tittar på en negativ tillväxt här.
I en lågkonjunktur som har varit ett tag.
Precise.
Ska vi tillägga också.
Sen med detta så kan man ju också när man, när man tittar och vi, vi ser liksom vår omsättning per anställd konsult, så har ju den gått upp. Och det är ju ett tecken både och ett resultat, skulle jag vilja säga, både av att vi växer utanför fordon, där vi ser en lite annan-
Prisbild.
Prisbild och annat, men också att vi lyckas med rotationer och annat. För även det är ju ett bra sätt att få upp ett arvode. Och det är ju någonting, kan vi få upp våra arvoden? Kan vi få upp intäkter per anställd? Ger ju det en jätteeffekt mer långsiktigt när vi börjar växa med antalet anställda igen.
Ja, men vi står väl redo för det. Det är jättebra att du berörde det för att vi ligger ju still på ungefär antalet sysselsatta också. Men å andra sidan så, balansgången med att hitta folk kontra att kunna lägga in växeln, att också anställa på bred front. Så att marknaden kan ta emot alla de behoven som finns eller som komma skall och det gäller att hitta den balansgången. Men vi står väl rustade för detta. Det känns bra.
Absolut, och lika så resultatmässigt. Vi landar på elva miljoner i rörelseresultat, vilket ju är något lägre än, som sagt, vårt rekordkvartal ett föregående år, då vi landade på tretton komma två. Vi har ju gjort flera medvetna satsningar under Q1 också. Vi har ju valt att öppna i Jönköping, som ett exempel, och initialt så bidrar ju det med en del kostnader, men det är ju medvetna satsningar, strategiska satsningar för att vi ska växa på sikt och givetvis bli än mer lönsamma.
Och vi håller ju vårt rullande tolv månader, som man ser i grafen här, håller vi vår marginal på 8% och omsättningen ungefär ligger still på en relativt god nivå då, rullande tolv. Så att det ska man väl sammanfatta med då, lite det jag tryckte på alldeles nyss, att det ser ganska stabilt ut. Det kan väl nästa bild ytterligare kanske trycka på. Vi tittar på den också.
Ja, men precis. Tittar vi just vår likviditetssituation så är den ju extremt positiv, får man väl säga. Det ser ut i grafen här till höger som att vi får en kraftigt försämrad likviditet, men riktigt så är det inte. I grafen så justeras våra skulder med så kallade IFRS 16 skulder, vilket innebär alla våra leasing- och hyresavtal. Lite som vi skriver i rapporten så tecknade vi ett nytt hyresavtal här i Göteborg, en fyra års period, vilket i vår IFRS redovisning redovisas som just en skuld då helt enkelt.
Ska jämföras med tidigare avtal vi haft som har fram till nu då, är tecknat på ett årsavtal.
Precise.
Så att det får en ganska stor effekt som ett exempel.
Ja, men exakt. Ser vi sedan rent, liksom den kassa vi har i bolaget så är det väl all time high, Nils va?
Jag tror nog aldrig vi haft fyrtiosju miljoner i egna pengar, så att säga, i kassan.
Förutom våra kreditliner då.
Ja.
Och det är ju en fråga vi får från många av investerare som har möten med oss. De ser ju detta också och undrar lite kring vår förvärvsstrategi. Men det viktiga för oss i just en sådan fråga är att vi hittar rätt målbolag, helt enkelt. Och rätt prislapp.
Vi har de senaste tolv månaderna aldrig jobbat såpass intensivt med förvärv och ändå har vi bara gjort ett lite mindre strategiskt förvärv här i Q1. Men jag skulle säga att det handlar, precis som du säger, väldigt mycket om att det ska vara ett strategiskt bra förvärv, det ska passa in i rätt geografi och liknande och prislappen måste vara rätt också. Det har varit lite fel prislapp, men vi kan säga det, att vi ser samtidigt nu att prislappen börjar gå åt rätt håll. Får vi se vad det får för konsekvenser i förvärvstakten, men vi har mål på oss att göra förvärv, goda förvärv per år här.
Och med den starka kassan vi har då, så ska vi både kunna göra en fin utdelning, vilket stämman, årsstämman beslutade om i onsdags i förra veckan var det va? Och de, ni som är aktieägare och har aktier registrerade, som under rätt period får ju då den här utdelningen och den kommer ju på onsdag tror jag.
Stämmer.
Ja.
En och femtio.
Ja.
Är det det som är beslutat om?
Ja, med ordinarie och extra. Och det är ju också ett tecken på där vi varje år, nu de senaste åren, har höjt utdelningen. Och det är också, tycker jag, ett bra tecken på en god stabilitet då. Så, och vi kan väl också säga att vi kanske framöver kommer redovisa lite tydligare i våra delårsrapporter att vi är skuldfria. Vi har inga skulder till några banker eller så, utan det är i princip bara de här IFRS-skulder och motsvarande skulder. Så de kommer nog redovisas på ett lite annat sätt där vi ser att våra kollegor i branschen redovisar.
Exkluderar.
Exkluderar de skulderna helt enkelt. Så grafen här till höger så, så är ju de med det då.
Stämmer.
Ja, vi tar väl nästa bild tänker jag. Och den handlar lite grann om just Depot och ZP Engineering då. Och jag tänkte väl egentligen bara säga det att en viktig del i det, i det förvärvet då, för jag har redan berört en del, är ju också att det ger en möjlighet för att växa med projekt och åtagande. Och det är någonting som vi har stått och pratat mycket om här, att det är vår ambition och det är det vi vill göra. Samtidigt så har vi i dag cirka 20% av vår verksamhet i form av ansvarsprojekt och åtaganden på våra olika kontor. Men den siffran har, ja den har pendlat någonstans mellan tolv och tjugotvå eller någonting sånt där.
Så att det har inte riktigt tagit fart, men vi ser ju det, att det är ett litet trendbrott här under det här året, där vi tror oss se att andelen projekt kommer öka ganska markant. Bland annat på grund av det här uthyrningsdirektivet och uthyrningslagen som finns och som reglerar till viss del då hur länge man kan vara på ett och samma uppdrag när man arbetsleds av kund då. Det kommer i sin tur göra att man kommer behöva satsa mer och mer på projektaffär. Det här som då ZP levererar inom rationaliseringsprojekt då och kostnadsbesparingar är exempel på det, för det är alltid i projektform då. Samtidigt så ska vi väl också tillägga att vi har också lokaler nu som gör att vi står redo för att kunna driva mer projekt.
Vi kommer i Göteborg, till exempel, så kommer vi efter sommaren att flytta in i nya lokaler, betydligt större projektanpassade lokaler. Vi har också ZP Engineerings lokaler som vi kan nyttja. Även på våra andra orter så har vi anpassat oss för att kunna ta fler projekt. Vi står redo och vi tror att det kommer bli just kring den formen, kommer bli en ketchupeffekt här någon gång under året. Det var väl nästan det hela tror jag. Vi ska se här om det är... Här har vi ju faktiskt en liten bild också på vårt nya kontor. Den delar vi gärna med oss av. Men den bilden egentligen bara visar hur det kommer att se ut utvändigt. Den klickade man bort här nu, så att jag tror inte den visas just nu. Nej, det är så. Då så!
Ska vi ta frågor?
Ja, det blev lite strul här med bilderna i slutet. Det var nog såhär att den här informationen kring ZP hade ingen speciell, ZP Engineering, hade ingen speciell bild. Vi ska egentligen ta sista bilden som egentligen handlar om att vi är redo för frågor nu. Och det vill vi jättegärna att ni ska kunna ställa frågor. Vi vet att det finns vissa av er, det brukar vara så i alla fall. Nu har jag faktiskt ingen aning om vilka som är med här, men vissa brukar vi ju känna igen här. Men glasögonen, förstoringsglaset är inte på här, så jag kan inte läsa på skärmen än, men det spelar ingen roll.
Men det brukar ju vara så att vi brukar få lite frågor från aktieägare generellt och vi brukar få en del frågor från några institutionella ägare och även någon eller några som gör lite analys på oss också. Nu ska jag vända mig bort till teknikerna här och fråga lite. Det ska vara ni som har varit med förut, så ska det vara precis som tidigare tror jag. Vilket då innebär att man trycker på handen uppe i, räcker upp sin hand helt enkelt, i Teams-menyn högst upp.
Så att trycker man på handen så kommer man få ordet tilldelat sig och då kommer det vara lite tekniska bitar här, hur man ställer frågan och vi svarar då, men vi kommer att försöka guida er så att ni kan ställa en fråga så alla hör den och att sen svarar vi då så att vi inte får rundgång i tekniken här också. Ordet är fritt. Varmt välkomna att ställa frågor på vår presentation och vår rapport i sin helhet så klart. Ja, ordet är fritt. Ska vi se om vi får någon som vill ställa någon fråga här? Brukar ju faktiskt vara lite nyfikna frågor, så känn er fria här. Ska vi se, än så länge... Nu har vi någon hand här från... Varsågod, Philip. Då ska vi se. Har du på din mikrofon, Philip, så vi kan ta emot din fråga?
Vi ser, du kan ställa din fråga nu. Philip är också mutad. Nu, men vi ska se om vi kan. Nu ska vi. Nu ser vi. Får ni igång Filip? Mikrofon. Okej, Filip, om du hör oss, vilket vi hoppas att du hör oss, så ber vi dig att ställa din fråga. Och för att kunna göra det så måste du unmuta dig som det heter. Du måste sätta på din mikrofon. Nu ska vi se om det kan fungera. Ska vi se. Det verkar ju vara en stor utmaning att få det här att fungera idag. Det brukar ju fungera faktiskt ganska bra när vi väl försöker.
Filip, du skulle kunna testa och skriva din fråga i chatten.
Just det. Om du skriver din fråga i chatten så lovar vi att ta upp den för alla. Det var ju faktiskt ganska klokt där, Viktor. Väldigt bra. Det verkar vara någonting med att din mikrofon inte kommer igång. Bara så att alla förstår hur chatten fungerar, det gör man längst till vänster i menyn då, ganska nära två snäpp till vänster om den här handen som man tryckte på. Här, nu ska vi se. Nu kom Filip med en fråga här. Kommentera gärna bruttoomsättningen av antalet sysselsatta. Ja, nu får du hjälpa mig här, Viktor, så att vi har siffrorna helt fräscha här. Men om jag minns rätt så gick vi ut, för vi mäter ju då löpande. Vi jämför ju med året innan, men vi jämför framför allt med när det gäller just antalet sysselsatta, hur såg det ut kvartalet innan då?
Om jag minns rätt så gick vi ut med kvartalet med 510 sysselsatta. Sista kvartalet 2023 och vi gick ut sysselsatt, antalet sysselsatta, 31:a i tredje med 510. Så egentligen plus minus noll då. Liten skillnad i fördelningen där, väldigt marginell. Det kan vara i princip, det är några få personer bara, men någon liten övervikt på att vi ökade med några underkonsulter och några fastanställda istället som minskade. Men hade vi mätt några dagar tidigare eller senare så hade det kanske i princip varit åt andra hållet istället då. Så att vi står still där kan vi väl sammanfatta det med. Givetvis är det så att under kvartalet så har det ju ändå slutat folk och vi har också rekryterat nya. Och det är ju det vi kallar för vår personalomsättning egentligen då. Och den ligger på de nivåerna.
Det är något som vi inte redovisar, men den ligger på en relativt hög nivå, men ligger på nivån som branschen i stort ligger på. Och den är hög, mycket på grund av att våra kunder rekryterar en hel del av våra medarbetare när man sitter i uppdrag, framför allt ute hos kund. Vi är lite deras förlängda rekryteringsbas då, på gott och ont då. Men så fungerar det både för oss och för andra och så har det varit hela tiden egentligen. När vi har legat still så är det inte så att alla femhundratio som är sysselsatta är att det är samma person, utan några har börjat och några har slutat.
Att lägga till där kan ju också vara just det här att det är en balansgång hela tiden det här. Det kan ju inte bara rekrytera in en massa medarbetare. Det är inte riktigt behoven hos kund.
Ja, hos vissa kunder finns ett stort behov och vissa andra så finns det behov, men man kanske under vissa månader tar det lite lugnare. Men generellt sett så är det fortfarande så att behoven är större än vad det finns tillgång. Sen kan det ibland att matchen inte är hundraprocentig heller. Ibland rekryterar vi på för att vi vet att det kommer behövas längre fram, men just de vi rekryterar på kanske inte passar in för precis de behoven som är här och nu.
Det är väl lite det vi kommunicerat tidigare också.
Ja.
Ända tillbaka till Q4, i alla fall 2023, men kanske till och med lite innan.
Ja, det tror jag.
Men lite mer avvaktande marknad.
Och trots att kunderna går väldigt bra, som vi har signalerat då. Sen har vi vissa marknader som går väldigt, väldigt bra, till exempel försvarsindustri och energiindustrin, då de här tillväxtmarknaderna för oss. Där kan vi säga att hittar vi bara rätt personer så anställer vi dem direkt. Så jag hoppas du fick lite svar där, Filip. Nu ska vi se. Här får vi också en från Andreas. Som jag tolkar era finansiella mål, står det att ni ska nå en vinstmarginal om 8%, men i delårsrapporten fick jag uppfattningen att målet är en rörelsemarginal om 8%. Har målen kanske ändrats? Nej, målen har inte ändrats, utan det är rörelsemarginalen vi pratar om och inget annat, inget annat på EBIT-nivå. Så det ska vara rörelsemarginal, så det finns ingen skillnad där. Och den ska till och med ligga där under en konjunkturcykel.
Och nu är vi ju i en lågkonjunktur och trots det så ligger vi väldigt nära och rullande ligger vi fortfarande precis spot on. Det får vi under omständigheterna vara glada för. Hoppas det var ett utförligt svar till dig, Andreas. Finns möjlighet för fler att ställa frågor? Philip och Andreas och övriga, ni är så välkomna. Kanon att ni kan ställa det. Vi får inte riktigt den här dynamiken som vi brukar ha när vi kan prata med er och höra er prata, men det funkar faktiskt väldigt bra med frågorna via chatten. Så tveka inte och ställ någonting där. Nu ser jag att Andreas är på gång med en fråga här, så då ger vi honom chansen att skriva en fråga.
Under tiden kan ju ni övriga som är med, om det är någonting ni undrar, så tveka inte och förbereda en fråga i så fall. Skriv den i så fall gärna i chatten så är vi beredda. Då ska vi se vad han, vad Andreas kommer med för fråga här. Det såg i alla fall ut som att Andreas var på väg att skriva en fråga. Man ser ju när man är aktiv i chatten. Då ska vi se. Eller så skojar Andreas med oss och inte har formulerat någon fråga, men det ser ut som att han är på gång i alla fall, så vi ger honom en liten chans till här. Även Philip är igång här, så det är jättebra. Ni båda, för det passa på, det är ett väldigt bra tillfälle.
Klart, det går alltid bra att ringa mig och Viktor eller skicka mejl till oss också. Det vill vi göra reklam för. Ni är varmt välkomna att ställa frågor. Men det är aldrig fel att ställa i ett lite större forum såhär, för det kanske kommer följdfrågor sen på någonting som någon tänker till lite extra när man hör första frågan. Och så på det sättet blir det ännu lättare för oss att vara så transparenta vi kan och dela i så mycket information som möjligt. Då ska vi se. Det ser ut som att det skrivs frenetiskt här nu, så att vi ger alla en chans här nu att kunna skriva på sina frågor. Ska vi se här. Nu! Nils, du var mer försiktig med vilka förväntningar vi skulle ha på det första kvartalet. Inte lika återhållsam nu.
Ja, det är ju riktigt att vi lämnar ju inga prognoser och vi är försiktiga med guidningar rent generellt. Men om man tittar på VD-ordet från förra delårsrapporten och även tittar egentligen på VD-ordet för den här delårsrapporten, så kan man ju säga att förra gången så signalerade vi att det kommer vara ett lite försiktigare kvartal eller några kvartal framöver. Och det är det budskapet som vi fortfarande står fast vid. Vi ser en marknad som är god, men vi ser samtidigt att vi är i en lågkonjunktur. Så vi kan förvänta oss, tycker jag, att vi inte kan se några stora tillväxter eller större tillväxter, organiska i alla fall, framöver här, även under andra kvartalet. Sen i tredje kvartalet är ju alltid ett speciellt kvartal med semestrar och annat som påverkar konsultbolag lite extra.
Men det vi har sagt tidigare om att vi tror att det kommer ta fart här under hösten och vintern, det ser vi ingen anledning att revidera. Att det kommer vara en lite lugnare period nu då. Samtidigt ger det oss möjligheter att, som jag berättade tidigare, att under en lugn period här så kan vi lite lugnare, så får vi också loss resurser för att kunna göra strategiska satsningar och beslut, kopplat till satsningar mot nya marknader och nya kunder och så vidare då. Så att egentligen är detta av godo för oss långsiktigt, samtidigt som att flera av våra kollegor i branschen har det faktiskt ganska tufft just nu. Det ser vi, men det är inte riktigt så för Deport och det beror tror jag, mestadels på att vi är precis i rätt branscher.
Och sen har vi byggt upp ett strukturkapital i bolaget som gör att vi står bredare idag än tidigare och kan hantera lite upp- och nedgångar hos enskilda kunder. Så det vi har signalerat tidigare, det tror vi fortfarande och det här är ju tro. Vi vet inte, men vi tror att marknaden kommer vara ganska så försiktig, i alla fall ett kvartal till. Då ska vi se. Kom det en fråga till här från Andreas: Har omsättning flyttats mellan de olika områdena det senaste året? Digitala lösningar och produktionsutveckling har gått starkt medan produktutveckling gått svagare. Eller är detta så att säga organiskt inom respektive område?
Ja, men det är så faktiskt att digitala lösningar och produktionsutveckling går bäst, har en tillväxt och det betyder också att deras andelar av den totala omsättningen ökar och då blir det ju på bekostnad på det som inte växer lika mycket eller som står lite mer still eller till och med kanske går något bakåt då. Så det är helt rätt. Produktutveckling, där vi har mekanikkonstruktion, till exempel, har inte haft samma fina utveckling då. Ingen dålig utveckling totalt sett om vi tittar på lönsamhet och så vidare, men givet egentligen både konjunktur och givet att man verkar inom en väldigt konkurrensutsatt bransch och område då. Mekanikkonstruktion är ju ett område som är mer konkurrensutsatt och med lägre priser än till exempel inom digitala lösningar eller för den delen produktionsutveckling.
Och det gör att, räknar man med det också, så ligger det här, är det mycket gott jobb som är gjort inom det området. Samtidigt ska vi väl säga att det ligger också lite grann helt i linje med vad vi långsiktigt vill. Vi vill att alla verksamheter ska växa, men vi vill och satsar extra mycket på att just digitala lösningar och produktionsutveckling ska växa, för där är det också bättre lönsamhet. Så egentligen så är det precis helt rätt. Sen tror jag att när konjunkturen ökar och vi får en starkare tillväxt så kommer den ske inom alla områdena. Det är väl så vi kan sammanfatta det.
Produktutveckling är ju också det affärsområdet som arbetar mest inom det vi kallar den traditionella fordonsindustrin.
Ja, och även om den går väldigt bra, så deras kunderna går det bra för. I princip alla utom någon, som jag sa tidigare, någon lite mindre kund. Så det är ju så att det har ändå en, man kan ha kassaflödesproblem, till exempel, som gör att man inte kan satsa på utveckling lika mycket som man måste göra ett enskilt kvartal. Men sen kommer det i kapp efter ett tag, så man och kassaflödet förbättras oftast efter ett tag när man har hållit igen i pengarna, kostnaderna. Och då kommer behoven öka. Men precis, just nu så har vi sett en viss effekt av det och det jag nämnde tidigare då, i presentation.
Ja, så svaret var egentligen: nej, det har inte flyttats mellan områdena, utan det är så att det har gått bättre för digital lösning och produktionsutveckling, vilket egentligen är helt i linje med vad vi både tror och på det sättet också vill att de områdena ska utvecklas väl. Det kan vara så att Andreas formulerar någon ytterligare fråga här. Under tiden så, för det ser så ut, under tiden så kan vi väl också kommentera att han tackar dig för det här. En bra presentation också. Tackar vi dig, Andreas, för det. Vi ska väl också säga innan vi stänger butiken för den här gången. Är det så att du sitter med någon fråga, skriv den i så fall i chatten nu med en gång. Men vi vill gärna också kommentera lite på temat här kring digitala lösningar och produktionsutveckling.
Att den kombinationen som vi har i vårt leveransutbud och att kunna leverera inom de två områdena är ganska få förunnat. Det är ganska få av våra kollegor i branschen som har den möjligheten att kunna leverera och vi ser att vi får avtryck på det här, inte minst på våra mindre orter, men givetvis också i volym räknat även i Göteborg. Det är mycket glädjande. Jag hoppas att ni har fått en bra bild, en bra sammanfattning av läget. Skulle väl kunna vara stabilt. Skrev godkänt i delårsrapporten. Det tycker i alla fall vi.
Relativt allt annat så tycker jag man både ska känna sig trygg och veta att vi vårdar och utvecklar bolaget på ett bra sätt och nyttja den situation som kan vara inom vissa områden vad gäller att det är lågkonjunktur och att vi istället då passar på att satsa på andra ställen istället. Vi står väl rustade för höstens utveckling och fram till dess tror vi att det kommer antagligen vara så att vi kommer ligga lite stilla här, men det får vi se. Det är en ren gissning från vår sida. Med det sagt, om inte du har något mer, Viktor?
Nej, det blev en ganska lång slag för vår årsredovisning och hållbarhetsrapport.
Ja, det får vi göra. Det var ju de här fina som vi hade lagt här framför oss.
De finns ju att laddas ner från vår hemsida.
Ja.
Och vill man ha ett pappersex, så är det ju bara att maila mig.
Absolut. Och de ser såhär vackra ut också. Så att vi givetvis tryckt på miljövänligt papper och vi har inte tryckt upp sådär jättemånga, men är det så att man som aktieägare vill ha ett exemplar så hör man bara av sig till Viktor. Och det är både årsredovisningen och vår fina hållbarhetsrapport då, som håller hög klass, får vi väl säga. Det är inte bara vi som tycker det, utan det tycker också andra som granskar och tittar på oss. Så det är fina publikationer. Jättebra att du kom ihåg det. Då så, då tackar vi för idag och så hoppas jag att vi hörs och syns när det är dags för en ny kvartalsrapport och den är i augusti.
Precise.
Så då blir det presentation av Q2.
Efter sommaren.
Ja.
Om man tror sommaren är nu.
Yep.
Så som det är i Göteborg.
Så är det och på många ställen i vårt land. Väldigt vackert väder just nu. Tack för visat intresse och så hoppas vi att tekniken är med oss nästa gång på ett bättre sätt än idag. Ha det så bra så länge. Hejdå!