Vertiseit AB (publ) (STO:VERT.B)
53.00
-0.80 (-1.49%)
At close: May 5, 2026
← View all transcripts
Earnings Call: Q3 2023
Nov 9, 2023
Prestites investerarpresentation av kvartalsrapporten för det tredje kvartalet 2023. Vi befinner oss på vårt huvudkontor i Varberg. Jag heter Jonas Lagerqvist och är CFO och vice VD. Med mig har jag Johan Lindh, som är VD och koncernchef. Vi har släppt kvartalsrapport idag och tänkte ta er igenom den och även prata lite framtid. Vi har en agenda för dagen, där vi kommer att gå igenom höjdpunkter i den löpande verksamheten. Vi kommer också att gå lite djupare i vilka aktiviteter som har varit viktiga under det tredje kvartalet. Vi kommer att ge en kort financial update och sen så kommer Johan att ta er igenom hur vi ser på framtiden och med möjligheter och utsikter för vår affär. Varsågod, Johan. Kör du?
Absolut. Om vi först börjar med höjdpunkterna från Q3, så har vi gjort egentligen en massa aktiviteter för att... Vänta, ursäkta. Vi ser, jag tror du är där. Då, vi har egentligen gjort en massa aktiviteter på kundsidan som vi är väldigt stolta över. Det är det som sticker ut och något vi pressmeddelade i går, det var avtal med Scientific Games. Det är något vi har jobbat med länge, där vi tecknat ett globalt licensavtal, ett globalt ramavtal, och det sträcker sig över fem år och där det också finns en lägsta debitering i detta avtalet som ger oss minst 21 miljoner i årsintäkter under perioden. Jätteroligt!
Det här är också en milstolpe i att det är en av de första stora affärerna som vi faktiskt tar igenom direkt bearbetning på den amerikanska marknaden och där de här nya tillämpningarna också, lejonparten av det, är avsett för den amerikanska marknaden, även om det är ett ramavtal som är globalt. En annan stor poäng är där vi har tecknat avtal under kvartalet till Tesco, där vi också har fått de första avropen. Det är alltid viktigt att det är ett projekt där den estimerade volymen är över tretusen licenser, men där vi har fått de första 10% avropade under det här kvartalet.
Det är också att Tesco är, vi har inte det, vi har bearbetat det här kontot under många, många år och vi ser också att vi är med i flera upphandlingar när man nu ska expandera in till nya, med digital in-store inom Tesco, till nya koncept och i nya marknader. Då finns vi med på radarn. Och om vi kollar hur faktiskt affären under kvartalet så levererar vi en rekordstark rapport och det är vi väldigt glada för. Vi har haft två kvartal där vi haft egentligen vikande både lönsamhet och kassaflöde. Nu har vi fokuserat och faktiskt vänt detta. ARR fortsätter att takta på starkt, faktiskt starkare i Q3 än om vi kollar ett år tillbaka. Vi har börjat rapportera i fast växelkurs och kollar vi fast växelkurs sista kvartalet, årsuppräknat, så taktar vi över 20%.
Vi har rätt till växt och det är vi väldigt nöjda med. På skuldsidan så har vi gjort fina framsteg. Vi har gått från 161 miljoner i nettoskuld till 115 och är nu nere på 2,2 gånger justerat EBITDA. I kassaflödet så har vi då, det fria kassaflödet under kvartalet var 44 miljoner. Det var drivet egentligen av, självklart, lönsamheten i affären, men det är ITS, ITS-avyttringen i Danmark och att vi egentligen har kommit till rätta med att normalisera rörelsekapitalet. Detta är något som vi har pratat om i två kvartal, att det har varit ett stort fokusområde och nu är vi tillbaka på rätt nivå. Så det känns väldigt bra.
Ja, så att om vi går lite in på djupet i vad som har skett finansiellt och i interna aktiviteter under kvartalet, så ser jag redan att det är folk som skickar in frågor här via Q&A-funktionen och det får ni gärna fortsätta med så besvarar vi dem i slutet av presentationen. Vi har egentligen haft två tydliga fokusområden, där vi inte har levererat och som inte har levererat på de senaste kvartalen. Det har varit lönsamhet och det har varit kassaflöde. Inom ramen för de här områdena så har vi genomfört ett antal aktiviteter under kvartalet.
Dels har vi fortsatt att realisera synergier från de förvärv vi har gjort de senaste åren och de har vi kunnat accelerera och göra på riktigt tack vare de investeringar som vi har gjort i affärssystemen det sista året. Det är de som egentligen har möjliggjort att vi bland annat har kunnat centralisera vissa funktioner till huvudkontoret, däribland support, supply chain och finance, vilket innebär i praktiken att vi kan göra samma saker på färre händer framåt. De effektiviseringsåtgärderna som bland annat den här nya ERP-plattformen har kunnat möjliggöra, gör att vi kommer att takta på en kostnadsnivå som är 16 miljoner lägre framåt. Det är till fullo genomfört under det tredje kvartalet, kostnader tagna för detta.
Och så att vi, och kassaflödesmässigt så kommer vi att ha full effekt under Q1 nästa år. Ja, så att på lönsamhetssidan så har de åtgärder som vi har gjort resulterat att vi kan rapportera en justerad EBITDA på 21%. Men då ska man också ha med sig att de viktigaste effektivitetsåtgärderna, de är genomförda under det tredje kvartalet, men effekterna kommer att komma framåt. När det kommer till kassaflödet så har ni som följer oss sett att vi har genomfört försäljningen av ITS-verksamheten, någonting som vi har pratat om under en längre tid. Men i slutet av september så färdigställde vi den försäljningen.
Då den här verksamheten såldes till brittiska Journey, som något som är väldigt roligt eftersom bolaget då kvarstår som en plattformspartner till Dice efter försäljningen. Det är roligt att vi då lämnar över i väldigt kompetenta händer som dessutom är långsiktiga, fortsatt långsiktiga partner till bolaget. Kassaflödeseffekten i det tredje kvartalet från den försäljningen uppgick till 27 miljoner och då finns det även en delbetalningskomponent, vilket innebär att vi om tolv månader kommer att få en ytterligare delbetalning och om tjugofyra månader kommer att få den sista portionen av köpeskillingen. De två återstående delarna uppgår till ungefär 5,5 miljoner. Det är sånt som vi har framför oss.
Vi har ju också tyngts av en ökad rörelsekapitalbindning under de senaste två kvartalen, drivet av ERP-implementationen som har gjorts. Men det sa vi att det här är en tillfällig effekt och den har sina förklaringar. Under kvartalet har vi lyckats att normalisera rörelsekapitalet, vilket innebär att vi nu ligger på en normalnivå i kundfordringar och leverantörsskulder. I vår affärsmodell så har vi ju inga komponenter som egentligen binder något kassaflöde när vi expanderar. Det är ingenting som man ska förvänta sig att vi hamnat tillbaka i, utan det är egentligen bara positiva effekter när det kommer till rörelsekapitalet.
Sammantaget så har det här också lett till att vi har kunnat sänka nettoskulden. Vi gick från 161 miljoner i förra kvartalet till 115 i detta, vilket också innebär att vi faktiskt har en nettoskuld genom EBITDA som är på bra nivåer härifrån och framåt. Tittar vi på ARR-tillväxten, så precis som Johan nämnde, så kommer vi framöver att även redovisa den i valuta, i fasta valutakurser, vilket innebär att ställer man åren mot varandra så växer det med knappt 17% jämfört med föregående år. Men tittar man isolerat på tillväxttakten, Q2 till Q3 och årsuppräknar den, så ligger vi strax över 20%, vilket är det vi ska göra.
Vi har vårt mål att vi ska nå tvåhundra vid utgången av nästa år. Där taktar vi i linje mot det målet. Sammantaget tycker vi att vi levererar en bra rapport och vi är nöjda med de åtgärderna vi har gjort och vi är nöjda med att kunna bocka av många av de aktiviteter som vi tidigare har sagt att vi ska genomföra. Ska man ta med sig någonting tycker vi att det är att vi fortsatt ligger på en stark ARR-tillväxt. Vi ökar lönsamheten, vi genomför åtgärder för ökad effektivitet, vilket kommer att öka våra möjligheter att nå våra lönsamhetsmål framåt.
Och att vi sammantaget har en betydligt bättre finansiell position i form av nettoskuld och likvida medel. Så att vi är på det hela taget nöjda. Om du vill ta oss igenom lite grann, lite mer framåtblickande?
Ja, men precis. Jag tänkte att jag skulle ta tillfället i akt att också blicka lite framåt. Var står vi? Vilken marknad är det vi servar? Vad är potentialen för Digital In Store framåt? Hur tar vi oss an det här? Vår ambition är ju connecting a world of retail, och där vi vill vara plattformen för den digitala kundupplevelsen i retail. Vårt fokus är då In Store Experience Management, det vill säga plattformen för att facilitera alla touchpoints i butik och i kundmöten. Det här drivs ju egentligen av en jättestor underliggande trend som är unified commerce, liksom att man möter kunden i dag både digitalt och i personliga kundmöten och detta måste funka ihop. Då är In-store Experience Management lösningen och en förutsättning skulle jag säga, för att få detta att funka ihop.
Och det man åstadkommer för kunden är ju att man får även en sömlös kundresa, både ur ett varumärkes perspektiv, såhär personaliserad kommunikation i alla kanaler och att man faktiskt kan göra transaktioner. Så att ska man ta ner det liksom en nivå så att det våra kunder är ute efter, det är hur kan man jobba med digitalt för att skapa rätt upplevelse av varumärket på en fysisk plats? Hur kan vi jobba digitalt så att vi vet att vi faktiskt sänder rätt budskap till rätt person vid rätt tid och plats? Klassiskt taktisk kommunikation. Och den sista komponenten är ju: hur får vi ihop den faktiska kundresan? Hur får vi ihop mötet med kunden och transaktionen i de här kanalerna? Och för att göra detta möjligt så behöver man en XM-plattform och där är vi nu det ledande plattformsbolaget i Europa.
Och vi jobbar med de två produkterna, Grassfish och Dice. Det är affärsmodellen för Grassfish. Det är att jobba sida vid sida med de bästa byråerna och integratörerna med fokus på global utrullning när man implementerar plattformen djupt in i kundens digitala ekosystem. Och Dice är mer lightweight. Det är en väldigt intuitiv SaaS-plattform med modern arkitektur som lämpar sig väldigt väl att sälja via de bästa partnerna på respektive marknad. Då har vi Grassfish Enterprise Grade mot globala konton, där det krävs en djup integration av plattformen i ekosystemet. Vi har Dice, där det är en produkt som är mycket enklare att komma igång med, men där vi sätter den i händerna på de bästa partnerna på respektive marknad. Kollar vi på vilka kunder vi servar, då är det egentligen, om man tänker retail.
När vi säger retail, så är det egentligen överallt där det finns ett fysiskt kundmöte. På kundlistan så har vi nu passerat tusen varumärken. Vi driftar över hundrafemtiotusen touch points och för de branscherna som egentligen adresserar, då är det allt ifrån automotive. Vi är stora på havet med Stena Line, Viking Line, Scandlines. Vi är starka inom food and beverage. En av kunderna som växer snabbast nu är Lidl, till exempel, som vi tecknade förra året. Men det är också så att vår teknik kan byggas in i infrastruktur som finns runt omkring oss. Så att Schindler bygger in vår plattform med basen för digital kommunikation i deras hissar, exempelvis. Så att vi finns på många platser utan att det syns. Kollar man då vad potentialen är? Om visionen är att retail kommer att bli uppkopplad.
Och vad är potentialen när vi säger connecting a world of retail? Det är en fråga jag har fått ganska mycket den senaste. Vi har egentligen sagt, ja men den totala adresserbara marknaden, det är så klart varenda dörr, varenda retail space, varenda kundmötesplats i hela världen. Det är en enorm marknad, men vi behöver också ta ner det till vad är adresserbart för oss. Därför har jag lagt lite tid i kvartalet att kartlägga de femtio största varumärkena och retailerna i våra fem core segment. Vi har automotive, food and beverage, vi har financial services, sports and fashion, home and do it yourself. I de segmenten så driftar de här aktörerna ungefär 1,5 miljoner butiker. De koncept vi gör idag, de snittar vid ungefär tio licenser per butik.
Den direkt adresserbara marknaden på topp femtio brands i de här fem kategorierna är 15 miljoner licenser. Det betyder egentligen att vi idag med 150,000 licenser har liksom 1% av den direkt adresserbara marknaden. Detta är väl någonstans början. Nu kollar vi på våra mål, målet på att nästa år, precis som Jonas sa, då ska vi vara på 200 miljoner ARR. 2026 ska vi vara global ledare i det här framväxande segmentet. Kollar man på andra marknader som mognar, där man får dominerande plattformar, då ska man ju ha en 20-30% marknadsandel och jag ser ingenting som pekar mot att så inte skulle bli fallet i den här branschen också. Den här resan ska vi fortsätta att göra under lönsamhet, minst 25% growth.
Vi ska, och då har vi, taktar vi högre om man tar med förvärv, vilket vi gör i det målet. Här har vi gjort starka framsteg under detta kvartal. Dessutom före kostnadsbesparingarna som vi gjort. Sen ska vi växa på befintlig kund och det ser ni i SaaS-matrixen att vi gör. Sammantaget så är vi väldigt nöjda med kvartalet, men det mesta är framför oss.
Ja, men precis!
Så att vad vi gör då är att vi går in i Q&A och så ska jag se vad vi har fått ta emot för frågor här. Vi kan börja med Fredrik, som är analytiker på Redeye, som ställer några olika frågor. Specifikt Scientific Games är ju en stor spelare. Vad ser ni för potential där på sikt? Vill du ta den Johan?
Ja, jag kan inte gå in exakt på hur stora de estimerat de olika produkterna och sånt där, men jag skulle säga att vi ska ju ha mångdubbelt den lägsta debiteringen som avtalet säger. Och det kan man utgå från. När man har ett avtal med lägsta debiteringsnivåer, då finns det ju alltid en betydande uppsida. Så mer än så tror jag inte jag vill specificera.
Nej, det var en, det var faktiskt en följdfråga till Scientific Games hur det bokförs, men där kan vi bara förtydliga att de miniminivåer som anges i, som vi anger i pressmeddelandet, det är ju alltså rena licensintäkter, alltså återkommande SaaS-intäkter, som till fullo kommer att ingå i ARR. Det finns inga andra komponenter i det.
Och där kan man också säga att det rampar upp successivt den volymen från årsskiftet och framåt.
Ja. Fortsatt god tillväxt i ARR, skriver Fredrik på Redeye. Vad är er bild av marknaden?
Vi har stärkt vår pipeline betydligt under det här kvartalet. Om det är att vi har haft långa cykler som har kommit ikapp oss eller inte, jag tycker det är lite för tidigt att säga. Vi har haft några kvartal tidigare och sagt att vi har haft långa säljcykler, budgeten har hållits tillbaka. Just nu stärker vi pipelinen, både i volym och kvalitet, och vi har också fler affärer som är närmare avslut. Men lite för tidigt att säga att det är något definitivt trendbrott. En sak i rapporten var ju, vi hade ju riktig motvind i consulting under Q2 och där såg vi ett fint trendbrott, precis som vi faktiskt pratade om i förra Q-rapporten, att vi såg att vi bottnade där och det var ju också det som blev utfallet i detta kvartalet.
Ja, ni har genomfört kostnadsbesparingar som motsvarar 16 miljoner kronor på årsbasis. Vad är det för typ av tjänster ni sparar in på? Ser ni någon risk att detta påverkar tillväxten negativt?
Vi har egentligen, precis som Jonas var inne på, centraliserat ett antal funktioner som vi tycker gör sig bäst centraliserat, det vill säga support, supply chain, ekonomi och så vidare. Och det ser vi inte påverkar framåt. Vi har till exempel inte gjort några besparingar inom account management eller liknande då, som är det som driver tillväxten.
Stark systemsförsäljning i kvartalet, men till låg bruttomarginal. Vad ligger bakom den höga försäljningen? Där kan jag säga att där finns en del i systemsförsäljningen under det här kvartalet har varit att vi har sålt med ett hårdvarulager av ITS-produkter som egentligen hör hemma i den verksamheten. Vilket var för oss ett krav för att göra affären. Egentligen att vi inte blir liggande på lager i produkter som tillhör ett segment som inte vi arbetar inom. Så att ungefär 10% ligger bakom, ligger i tillsammans med ITS-försäljningen och det förklarar också en något sämre marginal än vanligtvis.
Ja, det var också en produkt som såldes utan marginal i den affären. Vi såg strategiskt värde av det. Men det är korrekt att det är historiskt låga siffror på systemsmarginalen i kvartalet. Sen ska ju systems som andel minska över tid, men den marginaltrenden, den ska absolut inte hålla i sig, utan tvärtom ska vi i takt med att vi minskar komponenten systems, så ska ju marginalen upp.
Är ni mer optimistiska om att nå ert lönsamhetsmål för 2024 efter detta kvartal och de genomförda kostnadsbesparingarna?
Ja, men det är vi absolut. Jag tycker detta var viktigt. Alltså, att det var viktigt att vi rapporterar egentligen den starkaste EBITDA på tre år. Och det gör vi egentligen innan de här kostnadsbesparingarna har spelat ut. Och det har, vi ser också att pipen, pipen ser bra, bra ut framåt, men det är inga liksom garantier. Men det känns ju, nu känns det ju helt klart inom, inom räckhåll.
Ja, och sen så frågan om vilka förväntningar man kan ha på rörelsekapital framåt. Här lämnar vi ju inga prognoser, men man kan ändå säga att i vår affärsmodell så finns det egentligen, om man ser två saker kopplade till kassaflödet. Ett är ju att systemsförsäljning som andel av totalen kommer att minska framåt. Sen är också vår strategi att vi inte har egna produkter, utan handla från distributörer, det vill säga att inte ha egna lager. Det finns ingenting i vår affärsmodell som gör att vi ska binda rörelsekapital i takt med att vi växer och vi har ett varulager som ligger i vår strategi, att det ska minska framåt.
Jag kan ta Scientific Games som är ett bra exempel, för att Scientific Games är också ett bolag som Multiq hade jobbat med under lång tid i, framför allt i Europa. Och där kan man säga, där var det drivet av en hårdvaruaffär. I den affären vi gör nu, med det globala avtalet som vi förhandlar direkt med amerikanerna, där är det ju ingen komponent hårdvara. Så detta är ju liksom ett något som vi jobbar med systematiskt. Att affär för affär frikoppla oss ifrån hårdvaran för att öka skalbarheten och öka andelen SaaS-intäkter.
Sen har vi en fråga som är: Är tanken att fortsätta att minska nettoskulden? Det är absolut en, det ligger absolut i våra mål att ha en stabil finansiell position. Vi ser att kan vi fortsätta och hålla en lönsamhet och vi inte har några alternativa investeringar, så är det självklart att vi ska minska vår nettoskuld framåt. Vi är mer bekväma med den nu än vi var föregående kvartal och det går åt rätt håll.
Skuldsättningsgraden nu kan man ju också tillägga. Nu är det ju på en nivå där vi, där vi absolut kan bära den om vi skulle välja att inte amortera. Men nu tror jag att det är rätt val att göra om inte, om det inte kommer upp något lockande förvärv på radarn. Men där, det är inte något som vi prioriterar just nu, de aktiviteterna.
Eh, sen har, kommer en fråga kring... Ska vi se: Kan vi förvänta oss fler globala kontrakt framåt?
Det tycker jag verkligen man ska! Det är ju hela inriktningen nu. Det är ju att ge genom att gå via partners, gå med större konsultbolag, frikoppla plattform från både en minskad andel tjänster och framför allt hårdvara, att gå mot globala avtal. Och det finns egentligen två sätt att göra. Det ena är att du tecknar ramavtal med någon globalt, men att du gör lokala implementationer och då passar det perfekt med Dice-modell, att man har lokala partners på respektive marknad som gör det jobbet. Och i Grassfish-modell så försöker vi ju sikta på att göra riktiga globala implementationer. Men det är fortfarande en ganska liten andel av branschen där man faktiskt gör riktiga globala set ups. Och det är ju samma med andra plattformsupplägg. Att det är egentligen en liten andel där det är riktiga globala set ups.
Det märker vi när vi jobbar med kunderna.
Ett förtydligande till PM:et då med angående affären med Scientific Games, kring hur man ska tolka det här, den kommunicerade nivån på 20,5 miljoner. Är det en minimidebitering eller hur ska man tolka, vilka förväntningar ska man lägga på det?
Det är en minimidebitering och då ska man tänka att går man med på en minimidebitering, då har man ju ganska höga marginaler gentemot den minimidebiteringen. Men mer än så kommer vi inte guida runt det.
Kan ni ge lite mer information kring implementationen av ERP och IT-systemen? Vad har ni investerat i detta kvartalet och vad förväntar ni er framåt?
Om jag börjar med vad vi har gjort, så kan du ta siffrorna. Vi är i det absoluta slutskedet nu av att fasa ut även de sista komponenterna som har varit i en del egenbyggda system inom supply chain. Så att egentligen hela flödet från leads, opportunities till hur CPQ-flödet, men hur man prissätter, offererar och hur man tar det hela vägen vidare till supply chain. Där ska vi i alla fall inom fyra veckor, så kommer vi vara helt frikopplade från allt gammalt. 100%. Så att nu är det det sista, och det är den sista stora processen skulle jag säga. Så det gör att härifrån och framåt så kommer vi gå ner betydligt i de investeringarna. Sen ska vi ju alltid ha en viss nivå för att vidareutveckla, effektivisera processerna.
Och det ser vi också värdet av nu framåt och att vi faktiskt kan göra besparingar på 16 miljoner, som är möjliggjorda av de investeringarna vi har gjort hittills under året.
Nej, men precis. Vi är ju som sagt egentligen inne i den sista intensiva fasen nu. Sen går vi in i förvaltning och vidareutveckling. Utan att nämna de exakta siffrorna, hur mycket vi investerar i detta, så kan man säga att om vi kan genomföra effektiviseringar drivna av nya ERP-system som uppgår till besparingspotential på, eller besparing på SEK 16 miljoner på årsbasis, så kan man säga att det är en investering som betalar sig på bra mycket mindre än ett år. En fråga relaterat till marknad då. Vem är global number one idag? Vilken plats är vi på?
Det här kan man ju vända och vrida på i all oändlighet. Det finns absolut aktörer som har fler såhär digital signage-licenser än vad vi har. Exempel på sådana kan vara Navori och Scala och ett antal till. Man skulle nog kunna säga såhär, Samsungs inbyggda mediaspelare skulle kunna klassas som det också. Men tar man och säger en pure SaaS och inom digital in-store, då är det i dag faktiskt väldigt, väldigt svårt att få svaret på det. De som är nyfikna på det här, då finns det en väldigt bra rapport. Invidis Consulting, de har en ranking, jag skulle säga datakvaliteten är bäst i Europa, men de har även en software ranking på den globala marknaden. Så att det beror lite på hur man väljer att ranka den.
Tar man en väldigt brett scope och tar med alla typer av licenser, även perpetual licenses och sånt där som har sålts under alla tider, då skulle jag tro att då är vi någonstans topp tio. Skulle man säga att vi fokuserar bara på de som är konkurrenter inom digital in-store med försäljning av SaaS-licenser via partner, då skulle jag säga att då är vi i alla fall på topp fem.
Märker ni att fler kunder outsourcar egentligen consultinguppgifter till oss med anledning av hur konjunkturen rör sig?
Bra fråga! Intresset, det är också svårt att se vad är konjunktur och vad är vårt erbjudande. Men om man säger så här, intresset att lägga delar av sitt eget hos oss, det ökar. Så att vi ser att även bolag som har byggt egen kompetens, Lidl till exempel, har velat ha tillgång till dedikerade team hos oss, om än i mindre omfattning, för att ha access till expertis. Och det gör ju också att de får en ökad flexibilitet i sin organisation och kan gå upp och gå ner. Så att jag vågar inte säga vad som är konjunkturdrivet och vad som är drivet av vårt erbjudande så här tidigt. Men det mognar. Hur kunderna ser på samarbete, att man dedikerar resurser, oavsett om det är internt eller hos oss.
Det, det är jättetydligt att det här sker ett skifte.
Är de här effektiviseringsåtgärderna drivna av lägre aktivitet inom consulting?
Det var absolut att efter Q2, när vi fick ett dropp inom consulting, då var det ju en av de sakerna som gjorde att vi kände att vi behöver sätta fokus ännu mer på kassaflöde och lönsamhet. Nu fick vi faktiskt den vändningen, som vi, eller i alla fall en stor del av den vändningen, såg vi nu i Q3 som vi pratade om. Men det var också att vi såg det viktigt att ha marginalerna på vår sida när vi går in i nästa år. Så att nu pekar ju det mesta i väldigt bra riktning med ökad ARR-tillväxt, ökad lönsamhet. Men vi vet ju också alla hur konjunkturen ser ut och då har vi sagt att då ska vi vara, då ska vi ha en styrkeposition när vi går in i det och vi ska kunna växa med affärerna.
Vi ska inte växa och spekulera i vilka vinster vi tar framåt, utan kommer de inte, så ska vi fortfarande generera bra kassaflöde och bra lönsamhet.
Innebär de här nya affärerna att vi kommer att anställa folk utanför EU? Jag tolkar det som att frågan är mer riktad, kanske mot den amerikanska marknaden, till exempel.
Jag tänkte prata om det lite nästa gång vi hörs om ett kvartal. Vi gör en hel del aktiviteter nu riktade mot den amerikanska marknaden. Men såhär långt så är det att vi stärker ett antal partnersamarbeten. Vi har gjort en del, varit med på en del event och mässor och sådant på amerikanska marknaden och vi har ett antal partners som vi intensifierar arbetet med. Men i dagsläget så är det strategin, att vi jobbar med de topp tre partnerna på den amerikanska marknaden och försöker få effekt därifrån helt enkelt. Så det är steg ett.
Sen fick vi en, jag tänker att vi nu börjar, nu börjar vi nå botten, botten av frågorna här. Men jag tänker att vi fick en fråga som är på engelska och som önskar ett svar på engelska. Så jag tänker vi kan, vi kan bryta in med den. The question is, could you please explain the Tesco deal? How far are you, how far are you in that deal and what, what can you expect from it going forward?
The deal that we have with Tesco at this point is with our partner, Pixel Inspiration in the UK. Pixel Inspiration is one of the top three digital in-store integrators in that market. They actually work with different concepts within the Tesco group, but as it is a sell-through partner, we won't give any more detailed information regarding which concept it actually is. But as I told previously in the call, we see within the Tesco group, we know that the Dice platform is really appreciated and we are now part of a number of tenders, even in other countries in Europe.
Okej, då tackar vi för oss och för idag och säger på återseende i detta forum efter att vi släpper kvartalsrapporten för det fjärde kvartalet. Tack och hej!
Tack.