American Uranium Limited (ASX:AMU)
0.1450
+0.0050 (3.57%)
At close: Apr 2, 2026
American Uranium Revenue
In the year 2025, American Uranium had annual revenue of 3.46K AUD, down -90.77%. American Uranium had revenue of 1.75K in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -96.73%.
Revenue
3.46K
Revenue Growth
-90.77%
P/S Ratio
4,495.51
Revenue / Employee
1.15K
Employees
3
Market Cap
15.53M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Dec 31, 2025 | 3.46K | -33.99K | -90.77% |
| Dec 31, 2024 | 37.45K | -52.53K | -58.38% |
| Dec 31, 2023 | 89.97K | 72.24K | 407.28% |
| Dec 31, 2022 | 17.74K | 11.30K | 175.75% |
| Dec 31, 2021 | 6.43K | -57.69K | -89.97% |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Elevate Uranium | 1.11M |
| Alligator Energy | 1.11M |
| Atomic Eagle | 244.95K |
| Energy Metals | 116.51K |
| Heavy Rare Earths | 89.74K |
| Adavale Resources | 421.00 |
| Zeus Resources | -5.05K |
| Basin Energy | -24.77K |
American Uranium News
- 3 days ago - American Uranium Advances Wyoming ISR Development with Resource Growth and Confidence Upgrade at Lo Herma - PRNewsWire
- 5 weeks ago - American Uranium Limited to Present at Australia Investor Day February 26th - GlobeNewsWire