Alligator Energy Limited (ASX:AGE)
0.0420
0.00 (0.00%)
Apr 28, 2026, 4:10 PM AEST
Alligator Energy Revenue
Alligator Energy had revenue of 749.00 AUD in the half year ending December 31, 2025. This brings the company's revenue in the last twelve months to 1.11M, down -0.32% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Alligator Energy had annual revenue of 1.11M, down -0.38%.
Revenue (ttm)
1.11M
Revenue Growth
-0.32%
P/S Ratio
167.69
Revenue / Employee
27.10K
Employees
41
Market Cap
186.36M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 1.11M | -4.27K | -0.38% |
| Jun 30, 2024 | 1.11M | 513.18K | 85.30% |
| Jun 30, 2023 | 601.62K | 569.31K | 1,761.86% |
| Jun 30, 2022 | 32.31K | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Boss Energy | 109.62M |
| Energy Resources of Australia | 58.87M |
| Elevate Uranium | 1.11M |
| Energy Metals | 116.51K |
| Bannerman Energy | 13.00K |
| Adavale Resources | 421.00 |
| Berkeley Energia | -439.00K |
| Deep Yellow | -2.28M |
Alligator Energy News
- 4 weeks ago - Alligator Energy Transcript: JMM & Tribeca Nuclear Energy Forum 2026 - Transcripts
- 8 months ago - Alligator Energy Transcript: EGM 2025 - Transcripts
- 9 months ago - Alligator Energy Transcript: Noosa Mining Investor Conference - Transcripts
- 1 year ago - Alligator Energy Transcript: Noosa Mining Investor Conference - Transcripts
- 2 years ago - Alligator Energy Transcript: RIU Sydney Resources Round-up Conference - Transcripts
- 2 years ago - Alligator Energy Transcript: Resources Rising Stars Conference - Transcripts
- 2 years ago - Alligator Energy Transcript: Shaw & Partners Uranium Conference - Transcripts
- 2 years ago - Alligator Energy Transcript: Bell Potter Unearthed Conference - Transcripts