Australian Strategic Materials Ltd (ASX:ASM)
1.380
-0.040 (-2.82%)
Mar 31, 2026, 4:10 PM AEST
ASX:ASM Revenue
Australian Strategic Materials had revenue of 7.21M AUD in the half year ending December 31, 2025, with 94.68% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 10.10M, up 142.61% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Australian Strategic Materials had annual revenue of 5.09M, down -10.12%.
Revenue (ttm)
10.10M
Revenue Growth
+142.61%
P/S Ratio
37.15
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
374.99M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 5.09M | -573.00K | -10.12% |
| Jun 30, 2024 | 5.66M | -533.00K | -8.60% |
| Jun 30, 2023 | 6.20M | 4.02M | 184.70% |
| Jun 30, 2022 | 2.18M | 467.00K | 27.33% |
| Jun 30, 2021 | 1.71M | 1.16M | 210.73% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Aurelia Metals | 387.92M |
| Metro Mining | 378.36M |
| ioneer | 983.48K |
| European Lithium | 946.12K |
| Sovereign Metals | 286.14K |
| Lotus Resources | 196.56K |
| St George Mining | 102.72K |
| Tungsten Mining NL | 85.50K |
Australian Strategic Materials News
- 2 months ago - Energy Fuels to buy Australian Strategic Materials in a $300 million deal - Reuters
- 4 months ago - Australian Strategic Materials Ltd (ASMMF) Shareholder/Analyst Call Prepared Remarks Transcript - Seeking Alpha
- 7 months ago - Australian Strategic Materials Ltd (ASMMF) Shareholder/Analyst Call Transcript - Seeking Alpha