Metro Mining Limited (ASX:MMI)
1.340
0.00 (0.00%)
Apr 25, 2026, 4:05 AM AEST
Metro Mining Revenue
In the year 2025, Metro Mining had annual revenue of 378.36M AUD with 23.11% growth. Metro Mining had revenue of 233.38M in the half year ending December 31, 2025, with 34.54% growth.
Revenue
378.36M
Revenue Growth
+23.11%
P/S Ratio
1.09
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
411.71M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Dec 31, 2025 | 378.36M | 71.03M | 23.11% |
| Dec 31, 2024 | 307.34M | 71.50M | 30.32% |
| Dec 31, 2023 | 235.84M | 57.95M | 32.57% |
| Dec 31, 2022 | 177.90M | 17.76M | 11.09% |
| Dec 31, 2021 | 160.14M | 31.89M | 24.86% |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Aeris Resources | 590.62M |
| Aurelia Metals | 387.92M |
| Australian Strategic Materials | 10.10M |
| Metal Powder Works | 2.72M |
| ioneer | 983.48K |
| European Lithium | 946.12K |
| Centaurus Metals | 630.74K |
| Sovereign Metals | 286.14K |