Barton Gold Holdings Limited (ASX:BGD)
0.9200
-0.0750 (-7.54%)
Apr 28, 2026, 4:10 PM AEST
Barton Gold Holdings Revenue
Barton Gold Holdings had revenue of -2.00K AUD in the twelve months ending December 31, 2025. In the fiscal year ending June 30, 2025, Barton Gold Holdings had annual revenue of 5.04M with 15,659.38% growth.
Revenue (ttm)
-2.00K
Revenue Growth
+15,659.38%
P/S Ratio
-118,804.09
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
237.61M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 5.04M | 5.01M | 15,659.38% |
| Jun 30, 2024 | 32.00K | -459.00K | -93.48% |
| Jun 30, 2023 | 491.00K | -509.00K | -50.90% |
| Jun 30, 2022 | 1.00M | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Gorilla Gold Mines | 413.79K |
| Tesoro Gold | 320.37K |
| Emmerson Resources | 181.79K |
| West Wits Mining | 122.00K |
| Horizon Gold | 85.00K |
| Victory Metals | 14.28K |
| Havilah Resources | -3.30M |
Barton Gold Holdings News
- 5 days ago - Dual Rigs Commence Tunkillia Diamond Drilling - Accesswire
- 6 days ago - Challenger West Assays Return Grades up to 60g/t Au - Accesswire
- 8 days ago - First Challenger Assays Return Grades up to 170g/t Au - Accesswire
- 12 days ago - Challenger DFS Pit Optimisation Drilling Complete - Accesswire
- 13 days ago - Presentation to SMI Panama Conference - Accesswire
- 19 days ago - Presentation to RRS Gather Round Conference - Accesswire
- 4 weeks ago - $520,000 Cash R&D Tax Refund Received - Accesswire
- 4 weeks ago - Challenger RC Resource Upgrade Drilling Complete - Accesswire