Maritana Minerals Limited (ASX:MRT)
0.7750
-0.0050 (-0.64%)
May 11, 2026, 10:08 AM AEST
Maritana Minerals Revenue
Maritana Minerals had revenue of 61.41M AUD in the half year ending December 31, 2025. This brings the company's revenue in the last twelve months to 97.63M, up 15,326.85% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Maritana Minerals had annual revenue of 36.85M.
Revenue (ttm)
97.63M
Revenue Growth
+15,326.85%
P/S Ratio
2.97
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
290.04M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 36.85M | - | - |
| Jun 30, 2024 | - | - | - |
| Jun 30, 2023 | 81.88K | -3.24M | -97.53% |
| Jun 30, 2022 | 3.32M | -14.87M | -81.74% |
| Jun 30, 2021 | 18.19M | 18.13M | 28,980.36% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Tribune Resources | 166.10M |
| Beacon Minerals | 134.03M |
| Polymetals Resources | 39.64M |
| Toubani Resources | 775.24K |
| Gorilla Gold Mines | 413.79K |
| Emmerson Resources | 181.79K |
| West Wits Mining | 122.00K |
| Torque Metals | 116.54K |