Charger Metals NL (ASX:CHR)
0.0730
-0.0040 (-5.19%)
Apr 2, 2026, 3:16 PM AEST
Charger Metals NL Revenue
Charger Metals NL had revenue of 7.53K AUD in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -63.55%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 151.71K, up 1,212.17% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Charger Metals NL had annual revenue of 156.32K with 678.65% growth.
Revenue (ttm)
151.71K
Revenue Growth
+1,212.17%
P/S Ratio
67.30
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
10.21M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 156.32K | 136.25K | 678.65% |
| Jun 30, 2024 | 20.08K | - | - |
| Jun 30, 2023 | - | - | - |
| Jun 30, 2022 | - | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Metal Hawk | 3.04M |
| Olympio Metals | 495.96K |
| Strategic Energy Resources | 336.09K |
| Verity Resources | 31.02K |
| Invert Graphite | 29.57K |
| Bayan Mining and Minerals | 19.89K |
| Enova Mining | 17.41K |
| Perpetual Resources | -232.67K |
Charger Metals NL News
- 5 weeks ago - Australia news live: productivity roundtable urges Chalmers to be bold in May budget; federal police seize 28kg of cocaine hidden in luxury bus - The Guardian
- 6 weeks ago - Grattan is half-right about GST. But Chalmers may have to redo NDIS - The Australian Financial Review
- 2 months ago - ASIC scrubs director data after Chalmers, ASIO intervention - The Australian Financial Review
- 3 months ago - Chalmers rushes to get new superannuation tax in place by July - The Australian Financial Review
- 3 months ago - Bondi funerals begin; Chalmers to release mid-year budget; Star chair steps down - The Australian Financial Review
- 5 months ago - Takeovers bids by foreign investors to get easier, says Chalmers - The Australian Financial Review
- 6 months ago - Why Chalmers shouldn’t delay taxing electric cars - The Australian Financial Review
- 6 months ago - Chalmers rides tax surge to 25-year revenue high - The Australian Financial Review